Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte svou zahradu na zimu!

  17:29aktualizováno  17:29
Listopad je měsíc hlubokého, chladného podzimu a prvních náznaků zimy. Do zahrady pozvolna vstupuje klid. Opadavé dřeviny si vysvlékají kabáty z pestrobarevného listoví a většina trvalek se až do dalšího jara ukrývá v zemi. Jen málo kvetoucích trvalek ještě vzdoruje sychravému, deštivému počasí a chladu prvních nočních mrazíků.
Zahrada v zimě - foto 2

Zahrada v zimě - foto 2 - Zahradu je třeba na zimu důkladně připravit, a navíc právě listopad je měsíc vhodný k naplánování příštího zahradního roku. | foto: Radka Ladýřová

Listopadu se dá využít k plánování příštího zahradního roku. Když se nyní vysadí květinové cibule a hlízy do nádob, misek nebo hyacintových sklenic, je naděje, že o Vánocích nás obšťastní krásnými barevnými květy a sladkou vůní.

Potom vděčně vzpomeneme na tichý, trochu ospalý listopad. Především bychom měli ještě před nástupem zimy zahradu připravit na chladné roční období.

Okrasná zahrada
1.
Mrazem poničené porosty letniček vytrhejte a dejte na kompost.
2. Dokončete výsadbu trvalek, popínavých rostlin a kvetoucích keřů. Stromy a keře můžete sázet tak dlouho, dokud nezamrzne půda.
3. Vysaďte živé ploty.
4. Zasaďte vřes. V polovině listopadu máte nejvyšší čas, jinak by nestačil dostatečně zakořenit a nekvetl by.
5. Zakryjte choulostivé dřeviny a trvalky.
6. Odstraňte listy růží, mohou přes zimu poskytnout útočiště choroboplodným zárodkům.
7. Vyjměte ze země cibuloviny kvetoucí v létě a uskladněte je přes zimu.
8. Umístěte přes zimu choulostivé stromy v nádobách pod střechu, žijete-li v oblasti s tuhou zimou.
Trávník
9. Z trávníku odstraňte veškeré podzimní listí a důkladně je vyhrabejte.
10. Trávník naposledy posekejte, v zimě by měl být vysoký jen čtyři až pět centimetrů.
11. Na zamrzlý trávník už nevstupujte.

Zeleninová zahrada
12.
Před příchodem mrazů přikryjte zeleninu, která bude na zahradě přezimovat. Nejvhodnější je netkaná textilie nebo fólie, málo vzrůstné druhy můžete zakrýt také smrkovým chvojím.
13. Teplomilným bylinkám odřežte uschlé výhony na rostliny a také zakryjte chvojím.
Balkonové a pokojové rostliny
14. Truhlíky s letničkami poničenými mrazem vysypte na kompost a napíchejte do nich nastříhané chvojí, břečťan a větvičky s plody jeřabin, ptačího zobu, skalníku či šípků.
15. V listopadu už všechny pokojové rostliny musí být převedeny na zimní režim. To znamená především omezit zálivku a nepřihnojovat.
16. Pravidelně každý týden kontrolujte exotické rostliny. Vytápěné místnosti jsou velmi příznivé pro rozšíření chorob a škůdců.
17. Listy pokojových rostlin pravidelně mlžte nejlépe dešťovou vodou. Během topné sezony totiž silně klesá vzdušná vlhkost v místnosti a mlžení je prevence proti zasychání špiček listů a proti sviluškám. Rostlinám na okenním parapetu zvyšujte vzdušnou vlhkost přistavenými miskami s vodou.

Ovocný sad
18.
Začátkem listopadu můžete sklízet zimní jablka a poslední švestky. Koncem měsíce jsou nejchutnější mišpule, jeřabiny a šípky velkoplodých růží přešlé mrazem.
19. Pokud není mráz pod -5 °C, můžete provádět průklest ovocných stromů kromě třešní, broskvoní, meruněk a ořešáků. Rány po řezu dřevin ošetřete balzámem.
20. Ošetřete kůru stromů s drsnou borkou. Borku odškrábejte drátěným kartáčem a očištěnou kůru natřete vápnem. Bílý nátěr chrání stromy před mrazovými puklinami, v ohlazené kůře se navíc neusazují škůdci.
21. Doba výsadby pro ovocné stromy začíná opadáním listů a končí rašením na jaře. Avšak na podzim vysazené stromy se lépe ujímají.
22. Vysazujte drobné bobulovité ovoce. Rybízové keře a stromkové angrešty jsou půvabné i na smíšeném okrasném záhoně.
Jezírka a rybníčky
23. Pokud není půda příliš nasáklá po vytrvalých deštích, nebo dokonce již zmrzlá, můžete v zahradě stále ještě vysazovat a stavět. Máteli většinu podzimních prací již hotových, je tedy dost času i na založení zahradního rybníčku či jezírka.
24. Začátek listopadu je rovněž poslední příležitostí k zazimování jezírka.
25. Zazimujte ryby. Ryby mohou přezimovat v zahradních rybnících, které jsou hlubší než 80 centimetrů. Z mělčích rybníků přeneste ryby dovnitř a přezimujte je v chladu v bazénech.
Další práce
26. Zakládejte cesty a terasy. Pokud nemrzne, je ještě možno tyto práce dělat.
27. Zajistěte vodní potrubí před mrazem. Voda totiž při zmrznutí značně zvětšuje svůj objem a může potrubí roztrhnout. Vodní kohoutky obalte jutovou látkou. Nezapomeňte vyprázdnit ani konve a nádrže na vodu.
28. Vyčistěte a naolejujte nářadí, než je uklidíte na zimu, aby nezrezavělo.
29. Uložené ovoce a zeleninu ve sklípku kontrolujte a za teplého počasí větrejte. Kontrolujte stav uloženého ovoce. Každý nahnilý plod okamžitě vyhoďte. Přebytek dozrálých podzimních odrůd moštujte.
30. V zimní zahradě dávejte pozor na vlhkost vzduchu. Vlivem topení může vzduch být velmi suchý. Proto citlivé rostliny pravidelně postřikujte vodou.

Radka Ladýřová

Nejen o zahrádce s Lubou Skořepovou
Luba Skořepová: Zahrádka před usnutím


Milí zahrádkáři,

v listopadu nás to na zahrádce už tak nebaví, tak jsme smutnější, protože se musíme pomalu loučit se svými miláčky - stromky. Přes zimu je musíme zabezpečit proti silným mrazům a taky nesmíme dovolit, aby je okusovali zajíci nebo srnky. Můžeme si na ně koupit takové šikovné chrániče. Kmeny starších stromů pěkně oškrábeme a nabílíme patnáctiprocentním vápenným mlékem. A co musíme přísně dodržovat, to je shrabání a zkompostování listí. Když je nemocné, raději ho spálíme, ale jak to je jen trochu možné, zachráníme ho jako vynikající materiál pro výživu zahrádky.

Vy šťastní, kdo máte zetlelý hnůj, rozhoďte ho kolem keřů a stromů, mezi maliny. Majitelé révy vinné - s touhle potravou kolem svých miláčků nešetřete. A zaryjte jej pěkně kolem kořenů. A jahodám dejte taky trochu a rybízům i angreštu.

Do půlky listopadu vysaďte růže. Vypusťte vodu z nádrží, začínejte čistit a třídit hlízy mečíků, jiřinek a ostatních hlíz. A mezi ně pak dejte návnady proti myším. Kdo máte to štěstí a zasadili jste si léčivé černé jeřabiny - a komu už přešly mrazem - zhotovte si něco báječného: likér z jeřabin.

Do pětilitrové lahve dáme dva kilogramy očištěných plodů jeřabin, přidáme jeden kilogram cukru, který rozpustíme v tři čtvrtě litru vody a povaříme. Vychladlý roztok nalijeme do nádoby, doplníme jeden litr čistého lihu a podle chuti okořeníme skořicí nebo hřebíčkem. Lahev převážeme celofánem, který propícháme a postavíme na teplé, slunné místo, kde zůstane 4 až 6 týdnů. Potom likér stáhneme do lahví.

Plody jeřabin můžeme též usušit. Sušené jsou výborným lékem při ledvinových a žaludečních potížích. Odvar se pije ráno a večer.

Vaše Luba SkořepováNejčtenější

Novinka Minimal black matt 20 year light - klika má na své čelní straně...
Černé matné kliky jsou módní, umějí už dokonce v noci i svítit

Je jako podaná ruka: hned víte, zda je vám příjemná. Kliky u dveří se dotýkáme mnohokrát za den, přitom si jen málokdy uvědomíme, jak se v průběhu let dveřní...  celý článek

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...
Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18. a 19. století. Po rekonstrukci slouží...  celý článek

Původně gotický dům byl renesančně přestavěn v poslední čtvrtině šestnáctého...
V Krumlově koupili dům s podlahou z kostí. Proměnu stihli za 4 měsíce

Zuzana a Ladislav koupili zanedbaný historický dům z 15. století v centru Českého Krumlova. Chtěli vytvořit hotel, který bude lidi inspirovat. Obrátili se na...  celý článek

Autorem neobvyklého domu s dynamickým interiérem je architekt Kazuyasu Kochi.
Dům šejdrem rodině nevadí. Na barvy a lichoběžníky si postupně zvyká

Někdo by v interiéru s hysterií barev a nepravých úhlů zešílel, jiný si v něm libuje a s láskou bydlí. V japonském domě, kde i dveře jsou lichoběžník, bydlí...  celý článek

Současné finské tvůrce zastupuje na výstavě Ville Harab a Anu Puustinen.
Nejlepší kousky z finského designu a architektury vystavuje Mánes

Finský design a architektura jsou hlavním tématem výstavy v pražském Mánesu, která je součástí oslav stého výročí založení Finska. Seznámit se můžete jak s...  celý článek

Další z rubriky

Vítězný projekt studentů stavební fakulty ČVUT v Praze Kristýny Ulrychové,...
Ostrovní dům si vystačí sám. Elektřinu ze sítě používá jen jako zálohu

Vítězem architektonické soutěže Český ostrovní dům 2017 se stal projekt soběstačného domu pro čtyřčlennou rodinu. Soutěž pro studenty architektury představuje...  celý článek

Velké přesahy střechy vynášejí trámky provětrávané mezery, nesoucí záklop s...
Vlastníma rukama si postavil pasivní dům ze slámy. Dřel na něm 2,5 roku

Ve vsi nedaleko od Prahy stojí v zeleni skrytý moderní rodinný dům. Asi málokdo z kolemjdoucích by hádal, že tato moderní stavba s masivně prosklenou jižní...  celý článek

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov. „Rozhodnutím postavit si dřevostavbu jsme...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.