Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte svou zahradu na zimu!

  17:29aktualizováno  17:29
Listopad je měsíc hlubokého, chladného podzimu a prvních náznaků zimy. Do zahrady pozvolna vstupuje klid. Opadavé dřeviny si vysvlékají kabáty z pestrobarevného listoví a většina trvalek se až do dalšího jara ukrývá v zemi. Jen málo kvetoucích trvalek ještě vzdoruje sychravému, deštivému počasí a chladu prvních nočních mrazíků.
Zahrada v zimě - foto 2

Zahrada v zimě - foto 2 - Zahradu je třeba na zimu důkladně připravit, a navíc právě listopad je měsíc vhodný k naplánování příštího zahradního roku. | foto: Radka Ladýřová

Listopadu se dá využít k plánování příštího zahradního roku. Když se nyní vysadí květinové cibule a hlízy do nádob, misek nebo hyacintových sklenic, je naděje, že o Vánocích nás obšťastní krásnými barevnými květy a sladkou vůní.

Potom vděčně vzpomeneme na tichý, trochu ospalý listopad. Především bychom měli ještě před nástupem zimy zahradu připravit na chladné roční období.

Okrasná zahrada
1.
Mrazem poničené porosty letniček vytrhejte a dejte na kompost.
2. Dokončete výsadbu trvalek, popínavých rostlin a kvetoucích keřů. Stromy a keře můžete sázet tak dlouho, dokud nezamrzne půda.
3. Vysaďte živé ploty.
4. Zasaďte vřes. V polovině listopadu máte nejvyšší čas, jinak by nestačil dostatečně zakořenit a nekvetl by.
5. Zakryjte choulostivé dřeviny a trvalky.
6. Odstraňte listy růží, mohou přes zimu poskytnout útočiště choroboplodným zárodkům.
7. Vyjměte ze země cibuloviny kvetoucí v létě a uskladněte je přes zimu.
8. Umístěte přes zimu choulostivé stromy v nádobách pod střechu, žijete-li v oblasti s tuhou zimou.
Trávník
9. Z trávníku odstraňte veškeré podzimní listí a důkladně je vyhrabejte.
10. Trávník naposledy posekejte, v zimě by měl být vysoký jen čtyři až pět centimetrů.
11. Na zamrzlý trávník už nevstupujte.

Zeleninová zahrada
12.
Před příchodem mrazů přikryjte zeleninu, která bude na zahradě přezimovat. Nejvhodnější je netkaná textilie nebo fólie, málo vzrůstné druhy můžete zakrýt také smrkovým chvojím.
13. Teplomilným bylinkám odřežte uschlé výhony na rostliny a také zakryjte chvojím.
Balkonové a pokojové rostliny
14. Truhlíky s letničkami poničenými mrazem vysypte na kompost a napíchejte do nich nastříhané chvojí, břečťan a větvičky s plody jeřabin, ptačího zobu, skalníku či šípků.
15. V listopadu už všechny pokojové rostliny musí být převedeny na zimní režim. To znamená především omezit zálivku a nepřihnojovat.
16. Pravidelně každý týden kontrolujte exotické rostliny. Vytápěné místnosti jsou velmi příznivé pro rozšíření chorob a škůdců.
17. Listy pokojových rostlin pravidelně mlžte nejlépe dešťovou vodou. Během topné sezony totiž silně klesá vzdušná vlhkost v místnosti a mlžení je prevence proti zasychání špiček listů a proti sviluškám. Rostlinám na okenním parapetu zvyšujte vzdušnou vlhkost přistavenými miskami s vodou.

Ovocný sad
18.
Začátkem listopadu můžete sklízet zimní jablka a poslední švestky. Koncem měsíce jsou nejchutnější mišpule, jeřabiny a šípky velkoplodých růží přešlé mrazem.
19. Pokud není mráz pod -5 °C, můžete provádět průklest ovocných stromů kromě třešní, broskvoní, meruněk a ořešáků. Rány po řezu dřevin ošetřete balzámem.
20. Ošetřete kůru stromů s drsnou borkou. Borku odškrábejte drátěným kartáčem a očištěnou kůru natřete vápnem. Bílý nátěr chrání stromy před mrazovými puklinami, v ohlazené kůře se navíc neusazují škůdci.
21. Doba výsadby pro ovocné stromy začíná opadáním listů a končí rašením na jaře. Avšak na podzim vysazené stromy se lépe ujímají.
22. Vysazujte drobné bobulovité ovoce. Rybízové keře a stromkové angrešty jsou půvabné i na smíšeném okrasném záhoně.
Jezírka a rybníčky
23. Pokud není půda příliš nasáklá po vytrvalých deštích, nebo dokonce již zmrzlá, můžete v zahradě stále ještě vysazovat a stavět. Máteli většinu podzimních prací již hotových, je tedy dost času i na založení zahradního rybníčku či jezírka.
24. Začátek listopadu je rovněž poslední příležitostí k zazimování jezírka.
25. Zazimujte ryby. Ryby mohou přezimovat v zahradních rybnících, které jsou hlubší než 80 centimetrů. Z mělčích rybníků přeneste ryby dovnitř a přezimujte je v chladu v bazénech.
Další práce
26. Zakládejte cesty a terasy. Pokud nemrzne, je ještě možno tyto práce dělat.
27. Zajistěte vodní potrubí před mrazem. Voda totiž při zmrznutí značně zvětšuje svůj objem a může potrubí roztrhnout. Vodní kohoutky obalte jutovou látkou. Nezapomeňte vyprázdnit ani konve a nádrže na vodu.
28. Vyčistěte a naolejujte nářadí, než je uklidíte na zimu, aby nezrezavělo.
29. Uložené ovoce a zeleninu ve sklípku kontrolujte a za teplého počasí větrejte. Kontrolujte stav uloženého ovoce. Každý nahnilý plod okamžitě vyhoďte. Přebytek dozrálých podzimních odrůd moštujte.
30. V zimní zahradě dávejte pozor na vlhkost vzduchu. Vlivem topení může vzduch být velmi suchý. Proto citlivé rostliny pravidelně postřikujte vodou.

Radka Ladýřová

Nejen o zahrádce s Lubou Skořepovou
Luba Skořepová: Zahrádka před usnutím


Milí zahrádkáři,

v listopadu nás to na zahrádce už tak nebaví, tak jsme smutnější, protože se musíme pomalu loučit se svými miláčky - stromky. Přes zimu je musíme zabezpečit proti silným mrazům a taky nesmíme dovolit, aby je okusovali zajíci nebo srnky. Můžeme si na ně koupit takové šikovné chrániče. Kmeny starších stromů pěkně oškrábeme a nabílíme patnáctiprocentním vápenným mlékem. A co musíme přísně dodržovat, to je shrabání a zkompostování listí. Když je nemocné, raději ho spálíme, ale jak to je jen trochu možné, zachráníme ho jako vynikající materiál pro výživu zahrádky.

Vy šťastní, kdo máte zetlelý hnůj, rozhoďte ho kolem keřů a stromů, mezi maliny. Majitelé révy vinné - s touhle potravou kolem svých miláčků nešetřete. A zaryjte jej pěkně kolem kořenů. A jahodám dejte taky trochu a rybízům i angreštu.

Do půlky listopadu vysaďte růže. Vypusťte vodu z nádrží, začínejte čistit a třídit hlízy mečíků, jiřinek a ostatních hlíz. A mezi ně pak dejte návnady proti myším. Kdo máte to štěstí a zasadili jste si léčivé černé jeřabiny - a komu už přešly mrazem - zhotovte si něco báječného: likér z jeřabin.

Do pětilitrové lahve dáme dva kilogramy očištěných plodů jeřabin, přidáme jeden kilogram cukru, který rozpustíme v tři čtvrtě litru vody a povaříme. Vychladlý roztok nalijeme do nádoby, doplníme jeden litr čistého lihu a podle chuti okořeníme skořicí nebo hřebíčkem. Lahev převážeme celofánem, který propícháme a postavíme na teplé, slunné místo, kde zůstane 4 až 6 týdnů. Potom likér stáhneme do lahví.

Plody jeřabin můžeme též usušit. Sušené jsou výborným lékem při ledvinových a žaludečních potížích. Odvar se pije ráno a večer.

Vaše Luba Skořepová
Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Bakala neuspěl u soudu se stížností kvůli Knihovně Václava Havla

Budova na pražském Loretánském náměstí, ve které sídlí knihovna Václava Havla.

Ústavní soud odmítl stížnost Zdeňka Bakaly ve sporu souvisejícím s rekonstrukcí domu pro Knihovnu Václava Havla na...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Vinný sklep funguje už od 17. století. Podívejte se, jak dnes vypadá

Malba od pezinského výtvarníka Jána Vajsábela znázorňuje panorama  Horných...

„Civilizovaní lidé směřují tam, kde zraje víno,“ prohlásil Charlie Chaplin. Podle jeho rady jsme se vydali na slovenské...Najdete na iDNES.cz