Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte svou zahradu na zimu!

  17:29aktualizováno  17:29
Listopad je měsíc hlubokého, chladného podzimu a prvních náznaků zimy. Do zahrady pozvolna vstupuje klid. Opadavé dřeviny si vysvlékají kabáty z pestrobarevného listoví a většina trvalek se až do dalšího jara ukrývá v zemi. Jen málo kvetoucích trvalek ještě vzdoruje sychravému, deštivému počasí a chladu prvních nočních mrazíků.
Zahrada v zimě - foto 2

Zahrada v zimě - foto 2 - Zahradu je třeba na zimu důkladně připravit, a navíc právě listopad je měsíc vhodný k naplánování příštího zahradního roku. | foto: Radka Ladýřová

Listopadu se dá využít k plánování příštího zahradního roku. Když se nyní vysadí květinové cibule a hlízy do nádob, misek nebo hyacintových sklenic, je naděje, že o Vánocích nás obšťastní krásnými barevnými květy a sladkou vůní.

Potom vděčně vzpomeneme na tichý, trochu ospalý listopad. Především bychom měli ještě před nástupem zimy zahradu připravit na chladné roční období.

Okrasná zahrada
1.
Mrazem poničené porosty letniček vytrhejte a dejte na kompost.
2. Dokončete výsadbu trvalek, popínavých rostlin a kvetoucích keřů. Stromy a keře můžete sázet tak dlouho, dokud nezamrzne půda.
3. Vysaďte živé ploty.
4. Zasaďte vřes. V polovině listopadu máte nejvyšší čas, jinak by nestačil dostatečně zakořenit a nekvetl by.
5. Zakryjte choulostivé dřeviny a trvalky.
6. Odstraňte listy růží, mohou přes zimu poskytnout útočiště choroboplodným zárodkům.
7. Vyjměte ze země cibuloviny kvetoucí v létě a uskladněte je přes zimu.
8. Umístěte přes zimu choulostivé stromy v nádobách pod střechu, žijete-li v oblasti s tuhou zimou.
Trávník
9. Z trávníku odstraňte veškeré podzimní listí a důkladně je vyhrabejte.
10. Trávník naposledy posekejte, v zimě by měl být vysoký jen čtyři až pět centimetrů.
11. Na zamrzlý trávník už nevstupujte.

Zeleninová zahrada
12.
Před příchodem mrazů přikryjte zeleninu, která bude na zahradě přezimovat. Nejvhodnější je netkaná textilie nebo fólie, málo vzrůstné druhy můžete zakrýt také smrkovým chvojím.
13. Teplomilným bylinkám odřežte uschlé výhony na rostliny a také zakryjte chvojím.
Balkonové a pokojové rostliny
14. Truhlíky s letničkami poničenými mrazem vysypte na kompost a napíchejte do nich nastříhané chvojí, břečťan a větvičky s plody jeřabin, ptačího zobu, skalníku či šípků.
15. V listopadu už všechny pokojové rostliny musí být převedeny na zimní režim. To znamená především omezit zálivku a nepřihnojovat.
16. Pravidelně každý týden kontrolujte exotické rostliny. Vytápěné místnosti jsou velmi příznivé pro rozšíření chorob a škůdců.
17. Listy pokojových rostlin pravidelně mlžte nejlépe dešťovou vodou. Během topné sezony totiž silně klesá vzdušná vlhkost v místnosti a mlžení je prevence proti zasychání špiček listů a proti sviluškám. Rostlinám na okenním parapetu zvyšujte vzdušnou vlhkost přistavenými miskami s vodou.

Ovocný sad
18.
Začátkem listopadu můžete sklízet zimní jablka a poslední švestky. Koncem měsíce jsou nejchutnější mišpule, jeřabiny a šípky velkoplodých růží přešlé mrazem.
19. Pokud není mráz pod -5 °C, můžete provádět průklest ovocných stromů kromě třešní, broskvoní, meruněk a ořešáků. Rány po řezu dřevin ošetřete balzámem.
20. Ošetřete kůru stromů s drsnou borkou. Borku odškrábejte drátěným kartáčem a očištěnou kůru natřete vápnem. Bílý nátěr chrání stromy před mrazovými puklinami, v ohlazené kůře se navíc neusazují škůdci.
21. Doba výsadby pro ovocné stromy začíná opadáním listů a končí rašením na jaře. Avšak na podzim vysazené stromy se lépe ujímají.
22. Vysazujte drobné bobulovité ovoce. Rybízové keře a stromkové angrešty jsou půvabné i na smíšeném okrasném záhoně.
Jezírka a rybníčky
23. Pokud není půda příliš nasáklá po vytrvalých deštích, nebo dokonce již zmrzlá, můžete v zahradě stále ještě vysazovat a stavět. Máteli většinu podzimních prací již hotových, je tedy dost času i na založení zahradního rybníčku či jezírka.
24. Začátek listopadu je rovněž poslední příležitostí k zazimování jezírka.
25. Zazimujte ryby. Ryby mohou přezimovat v zahradních rybnících, které jsou hlubší než 80 centimetrů. Z mělčích rybníků přeneste ryby dovnitř a přezimujte je v chladu v bazénech.
Další práce
26. Zakládejte cesty a terasy. Pokud nemrzne, je ještě možno tyto práce dělat.
27. Zajistěte vodní potrubí před mrazem. Voda totiž při zmrznutí značně zvětšuje svůj objem a může potrubí roztrhnout. Vodní kohoutky obalte jutovou látkou. Nezapomeňte vyprázdnit ani konve a nádrže na vodu.
28. Vyčistěte a naolejujte nářadí, než je uklidíte na zimu, aby nezrezavělo.
29. Uložené ovoce a zeleninu ve sklípku kontrolujte a za teplého počasí větrejte. Kontrolujte stav uloženého ovoce. Každý nahnilý plod okamžitě vyhoďte. Přebytek dozrálých podzimních odrůd moštujte.
30. V zimní zahradě dávejte pozor na vlhkost vzduchu. Vlivem topení může vzduch být velmi suchý. Proto citlivé rostliny pravidelně postřikujte vodou.

Radka Ladýřová

Nejen o zahrádce s Lubou Skořepovou
Luba Skořepová: Zahrádka před usnutím


Milí zahrádkáři,

v listopadu nás to na zahrádce už tak nebaví, tak jsme smutnější, protože se musíme pomalu loučit se svými miláčky - stromky. Přes zimu je musíme zabezpečit proti silným mrazům a taky nesmíme dovolit, aby je okusovali zajíci nebo srnky. Můžeme si na ně koupit takové šikovné chrániče. Kmeny starších stromů pěkně oškrábeme a nabílíme patnáctiprocentním vápenným mlékem. A co musíme přísně dodržovat, to je shrabání a zkompostování listí. Když je nemocné, raději ho spálíme, ale jak to je jen trochu možné, zachráníme ho jako vynikající materiál pro výživu zahrádky.

Vy šťastní, kdo máte zetlelý hnůj, rozhoďte ho kolem keřů a stromů, mezi maliny. Majitelé révy vinné - s touhle potravou kolem svých miláčků nešetřete. A zaryjte jej pěkně kolem kořenů. A jahodám dejte taky trochu a rybízům i angreštu.

Do půlky listopadu vysaďte růže. Vypusťte vodu z nádrží, začínejte čistit a třídit hlízy mečíků, jiřinek a ostatních hlíz. A mezi ně pak dejte návnady proti myším. Kdo máte to štěstí a zasadili jste si léčivé černé jeřabiny - a komu už přešly mrazem - zhotovte si něco báječného: likér z jeřabin.

Do pětilitrové lahve dáme dva kilogramy očištěných plodů jeřabin, přidáme jeden kilogram cukru, který rozpustíme v tři čtvrtě litru vody a povaříme. Vychladlý roztok nalijeme do nádoby, doplníme jeden litr čistého lihu a podle chuti okořeníme skořicí nebo hřebíčkem. Lahev převážeme celofánem, který propícháme a postavíme na teplé, slunné místo, kde zůstane 4 až 6 týdnů. Potom likér stáhneme do lahví.

Plody jeřabin můžeme též usušit. Sušené jsou výborným lékem při ledvinových a žaludečních potížích. Odvar se pije ráno a večer.

Vaše Luba Skořepová
Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Vysokoškoláci v Praze získají skvělé bydlení, s grilováním i koly

V areálu najdou studenti také fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a...

Největší projekt studentského bydlení vznikne v Praze v Holešovicích. Nabídne 529 apartmánů a také zajímavé služby,...

Tento dům se staví i zásluhou čtenářů iDNES.cz. Podívejte se

Dům pro rodinu postiženého Aleše by měl být dokončen koncem dubna. Má obytnou...

Ten dům je nenápadný a není ani velký, ale z pohledu majitelů je obrovský. Dřevostavba nedaleko Havlíčkova Brodu se...

Najdete na iDNES.cz