K formuláři stavebního povolení musíte přidat řadu příloh.

K formuláři stavebního povolení musíte přidat řadu příloh. | foto: Profimedia.cz

Přílohy, které musíte dodat ke stavebnímu povolení

  • 2
Abyste mohli začít stavět, nestačí podat pouze samotnou žádost o stavební povolení. K formuláři musíte přidat řadu příloh. Ne všechny budete muset dokládat vždy, předem se o nich informujte na stavebním úřadě. K formuláři žádosti přidejte také samostatný list se seznamem příloh.

1. Doklad prokazující vlastnické právo k pozemku nebo ke stavbě anebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření anebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku nebo stavbě, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí - podle nového stavebního zákona nemusíte dokládat výpis z katastru nemovitostí, stavební úřad si může tuto informaci zjistit sám.

Dokumenty musíte doložit například v případě, že vaše nemovitost není v katastru zatím zapsaná. Je však nutné předložit snímek katastrální mapy získaný na příslušném katastrálním úřadě, z něj stavební úřad vyčte parcelní čísla dotčených nemovitostí a sám si zajistí doklady vlastnictví.

2. Plná moc - tu doložíte jen tehdy, když za vás ohlášení vyřizuje váš zástupce, tedy například příbuzný, najatá firma, projektant nebo architekt.

3. Projektová dokumentace - projekt dodáváte ve dvou nebo třech vyhotoveních - o tom se dopředu poraďte na stavebním úřadě.

4. Plán kontrolních prohlídek stavby - úřadu předložíte návrh harmonogramu, který bude vycházet z dokončení důležitých fází stavby. Úřad pak podle toho kontrolní prohlídky stanoví v podmínkách stavebního povolení.

5. Údaje o splnění požadavků dotčených orgánů - doložíte v případě, že nejsou součástí projektové dokumentace (příloha souvisí s bodem X. formuláře).

6. Doklady o jednání s účastníky řízení - ještě předtím, než podáte žádost o stavební povolení, se můžete například dohodnout se sousedy a získat od nich vyjádření, že proti stavbě nic nenamítají.

Když jejich souhlas předem získáte, je menší pravděpodobnost, že zkomplikují stavební řízení. Počítejte však s tím, že soused si může svůj souhlas později rozmyslet a odvolat se.

7. Územní rozhodnutí nebo územní souhlas - dokládáte pouze, když jsou v daném případě nutné a když je vydal jiný stavební úřad než ten, na který podáváte žádost o stavební povolení.

8. Závazná stanoviska dotčených orgánů, pokud mohou být veřejné zájmy, které tyto orgány hájí, provedením stavby dotčeny - seznam možných dotčených orgánů najedete v rámečku. Nemusíte vždy dokládat všechna, jejich seznam určí stavební úřad.

9. Stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, na kterou se stavba bude napojovat - jejich seznam najdete v rámečku. Jsou to vlastníci sítí: například elektrické, vodovodní, rozvodů plynu, kabelové televize nebo silnice.

Kdo se musí ke stavbě vyjádřit

Dotčené orgány:
ochrany přírody a krajiny
ochrany vod
ochrany ovzduší
ochrany zemědělského půdního fondu
ochrany lesa
ochrany ložisek nerostných surovin
odpadového hospodářství
veřejného zdraví
lázní a zřídel
prevence závažných havárií
veterinární péče
památkové péče
dopravy na pozemních komunikacích
dopravy drážní
dopravy letecké
dopravy vodní
energetiky
jaderné bezpečnosti a ochrany před ionizujícím zářením
elektronických komunikací
obrany státu
bezpečnosti státu
civilní ochrany
požární ochrany
a jiné.

Vlastníci veřejné dopravní a technické infrastruktury:
elektrické energie
plynu
vody
rozvodu tepla
kanalizace
elektronických komunikací
dopravy
ostatní.

,