Plastová okna mají dlouhou životnost.

Plastová okna mají dlouhou životnost.

Při výběru oken soupeří hliník, dřevo a plast

  • 15
Dům se stává opravdovým obydlím a přestává být jen stavbou až ve chvíli, kdy do něj namontujete okna a dveře. A vybrat ta pravá okna nemusí být jednoduché, protože trh nabízí mnoho možností. Plastová, nebo raději dřevěná? Bílá, nebo barevná? Abyste se mohli co nejlépe rozhodnout, měli byste znát výhody i nevýhody všech variant.

Plastová okna vydrží
Plastová okna mají dlouhou životnost, odolávají korozi a účinně izolují teplo. Navíc bývají levnější než ta dřevěná.

Vnitřní dutina okna je rozdělena na několik komor – od tří do šesti. Standardní je tříkomorový systém. Okna nejsou šroubovaná ani vrtaná, jsou pouze lepená.

„Zasklení se obvykle řeší dvojskly, které jsou v základní ceně,“ říká Otto Tlustý ze stavební společnosti MAO. „Stále častěji ale výrobci nabízejí trojskla, která mají lepší tepelně izolační vlastnosti.“

Přestože plastová okna je možné mít v mnoha povrchových úpravách a barvách, v základní ceně bývají většinou jen bílá. Pokud se rozhodnete třeba pro imitaci dřeva, budete si muset připlatit.

Nevýhodou plastových oken je to, že v obytných prostorech působí poměrně lacině, protože neumějí stárnout. Plast se také těžko kombinuje s těmi ostatními materiály v interiéru.

K dostání jsou ještě okna plastohliníková, tedy kombinovaná. U nich lze zvolit libovolné barevné provedení vnějšího rámu okna, které má prakticky neomezenou životnost. Hliníkový plášť navíc dodává oknu reprezentativní vzhled, ten však přijde o 20 až 25 procent dráž než barevné plastové okno.

Dřevo – tradiční a přírodní materiál
Při správné údržbě vydrží dřevěná okna až sto let. „Přednost dnes dostávají eurookna, to znamená okna vyrobená z dřevěného, vícevrstvého, lepeného profilu, který eliminuje kroucení dřeva a umožňuje osadit standardní komfortní kování s mnoha funkcemi,“ říká architekt Vladimír Pacek ze společnosti K4 Architects & Engineers.

Moderní systém výroby odstranil neduhy, které mívala dřevěná okna dřív. Navíc umožňuje maximálně zužitkovat celý strom a zbytky jsou minimální.Vybírat můžete z mnoha barev. Klasikou zůstávají různé odstíny hnědé a bílé. Ale bez problému si lze objednat třeba modrou, zelenou či červenou.

Dřevěná okna se musí pravidelně udržovat, pokud si však už při koupi na okna vyberete kvalitní barvy, postačí je natřít jednou za pět let. Ceny dřevěných oken jsou srovnatelné s těmi za špičková plastová okna s kvalitním kováním. Požadavky na okna se však stupňují ještě dále a někteří výrobci to přijímají jako výzvu.

Na trhu se tak objevilo například nízkoenergetické okno, které je vybaveno bezpečnostním tepelně izolačním trojsklem plněným kryptonem. Zoufat nemusí ani majitelé domů blízko dálnice nebo třeba letiště.

K dostání jsou totiž i okna s protihlukovou úpravou. Jsou opatřena speciální těžkou protihlukovou fólií k napojení do střešní konstrukce a odlišným typem skla, které zabraňuje průniku hluku do interiéru.

KOLIK ZAPLATÍTE?
Plastové okno bílé barvy od 8500 Kč
Výsuvně-kyvné střešní okno dřevěné od 6000 Kč
Výsuvně-kyvné střešní okno plastové od 6000 Kč
Kyvné střešní okno od 4000 Kč
Kyvné střešní okno se zateplovacím blokem od 5000 Kč
Elektronicky ovládané střešní okno 15 000 Kč

Střešní okna i z plastu
Dobrou ventilaci a dostatek přirozeného denního světla v obytných podkrovích zajistí střešní okna. Zvláštní pozornost byste měli věnovat volbě materiálu, způsobu otevírání, velikosti a správnému umístění.

Z materiálů jsou na výběr opět dřevo či plast. I sebekvalitnější nátěr se musí čas od času obnovovat, a to u střešních oken není jednoduché. A navíc, čím vlhčí prostředí, tím častější nátěr.

„Například v koupelně či kuchyni jsou lepším řešením střešní okna celoplastová,“ říká Jiří Vlk ze společnosti ROTO, která se výrobou střešních oken zabývá. „Oba typy je možné v podkroví kombinovat, na pohled totiž vypadají stejně.“

Nejběžnější jsou kyvná okna. Při otevření se otáčejí kolem vodorovné osy v polovině okenního otvoru a jejich horní polovina se vyklopí dovnitř místnosti. Ale pak otevřené okno omezuje volný výhled i pohyb ve svém okolí.

Na trhu jsou i okna s výsuvně-kyvným systémem. „Kyvný pohyb je nahrazen výsuvně-kyvným pohybem, který posune osu otáčení okenního křídla do horní třetiny okna a zároveň ji vysune směrem z místnosti ven,“ vysvětluje Jiří Vlk. Žádné zasahování do vnitřního prostoru, žádná omezení pohybu ani výhledu.

Umístění hraje roli
Běžně se spodní hrana střešního okna umisťuje do výšky 90 až 120 centimetrů. Je-li otevírací mechanismus v horní části okna, je pro pohodlné ovládání limitující výška 180 až 220 centimetrů nad podlahou.

Výhodou tedy je, pokud mají okna kliku dole. Potom totiž výška horní hrany není z pohledu obsluhy důležitá. Taková střešní okna lze bez omezení funkce a bez dodatečných ovládacích prvků umístit spodní hranou i do výšky 170 centimetrů od podlahy. A tím získat v podkroví větší využitelný prostor.

Seženete dokonce i střešní okna do velmi nízkých sklonů střechy. Jsou vybavena speciálním lemováním – zdvihovými rámy, které zvednou rovinu střešního okna až o 10 stupňů.

V horských podmínkách, zvláště pak při vyšších sklonech střech, je naopak zase nutné počítat s ochranou skla proti sjíždějícím lavinám sněhu, a to takzvaným nárazovým plechem. Střešní okna si můžete nechat udělat i na míru.

Další díly seriálu Stavba domu

Stavíme nový dům. Co náš čeká? - vyšlo 15/3/2007
Z čeho stavět dům - vyšlo 22/3/2007
Základy: podsklepení se nevyplácí - vyšlo 12/4/2007
Střecha a izolace - vyšlo 19/4/2007
Okna: aby do domu nefoukalo - vychází 27/4/2007
Jaké koupit dveře? - vyjde 3/5/2007
Vytápění - úsporný dům ušetří za teplo - vyjde 10/5/2007
Vybíráme podlahu - vyjde 17/5/2007
Omítky udělají ze stavby hotový dům - vyjde 24/5/2007
Plot: vymezte si svůj vlastní prostor - vyjde 31/5/2007

,
Témata: Hluk, Plastová okna