Při stěhování s odborníky se neztrácí tolik času a nervů

- Říká se lepší vyhořet než se stěhovat, ale vzhledem k dnešním cenám zařízení bytu, je určitě rozumnější všechno dobře zabezpečit a beze ztrát dopravit na nové místo. Stěhování vlastními silami ne vždy vyjde levněji, zejména zahrnou-li se i náklady spojené s vydaným časem a vlastní energií. Pokud se někdo rozhodne přestěhovat s firmou, nemusí skoro vůbec hnout prstem. Nemělo by se však zapomenout na starou pravdu - důvěřuj, ale prověřuj.
Pohodlí za příplatek

"Stěhování jsme chtěli s kamarády zvládnout sami. Co je na tom, vzít pár věcí a přemístit je jinam? Běhali jsme s břemeny ze třetího patra a dva známí mezitím měli dávat věci do auta. Když už bylo skoro všechno dole, nevěřili jsme vlastním očím - vše zůstalo na stejném místě, nic nebylo naloženo. Kamarádi stáli na chodníku a dohadovali se, kam co uloží," říká Petra Horáková z Plzně, která se stěhovala začátkem února, a dodává: "Jestli se budu muset ještě někdy stěhovat, raději si připlatím za odborníky, než abych přišla o čas a nervy." Pokud se rozhodnete přestěhovat se s pomocí odborníků, nabídka firem je poměrně široká. Standard zahrnuje jednotlivé služby - autodopravu, naložení, vyložení, demontáž, montáž nábytku a jeho přenášení a jiné. Vaší starostí je pouze zabalit věci do krabic. Oblíbené jsou ty od banánů, protože se s nimi snadno manipuluje. Krabice lze sice shánět pracně po obchodech nebo známých, ale obalový materiál si můžete také pronajmout či koupit přímo u stěhovací firmy. Za koupi krabici pak zaplatíte zhruba 50 korun. Některé firmy je zapůjčují zdarma, jiné za poplatek kolem 5 korun za den. "Při stěhování používáme veškerý dostupný obalový materiál, aby se nic nepoškodilo. Zabalit starožitný nábytek nebo umělecké předměty tak, aby se jim nic nestalo, dokáže profesionál určitě lépe než ten, kdo se stěhuje poprvé," říká Antonín Stahl, majitel stejnojmenné firmy, která je jednou z největších stěhovacích u nás, a dodává: "Proto vyrábíme i speciální dřevěné obaly pro leteckou nebo kontejnerovou přepravu." Jaroslav Jiřík z Prahy využil dílčích odborných služeb: "Mám nemocná záda. Menší věci jsem si zabalil sám, o nábytek se museli postarat stěhováci. Demontovali ho, naložili a přikryli v autě, aby se nepoškodil. V novém bytě nábytek smontovali a postavili přesně, kam jsem určil."

Důvěřovat, ale prověřovat

Zákazník si může vybrat i služby komplexní, které mimo jiné zahrnují dodání obalového materiálu, zabalení všech věcí do kartonů a demontáž nábytku. Po dohodě si lze nechat věci i vybalit. Nakonec se vše předá přesně podle seznamů zákazníkovi. Firmy tvrdí, že nemusí být při vlastním stěhování vůbec přítomen. To ocení nejen lidé pracovně velmi vytížení, ale také ti, kteří nemají nervy přihlížet stěhování vzácných kusů nábytku. "Sepsali jsme seznam všech našich stěhovaných věcí," říkají manželé Wagnerovi z Kolína, kteří svěřili celé stěhování firmě, a doplňují: "Byli jsme překvapeni, že nábytek byl pečlivě zabalen do dek a speciálních obalů. Když jsme se stěhovali před patnácti lety, stěhováci nám skříně naházeli do auta. To, že se jim nic nestalo, jsme považovali za zázrak. V novém bytě nám firma dala nejen nábytek, ale každou věc na předem daná místa. Chtěli jsme být při tom a udělali jsme dobře, jeden z chlapů se chystal přejít přes naše drahé slovníky. Myslíme si, že by si člověk měl na své věci dohlédnout, i když mu firma slibuje stoprocentní kvalitu." Firma musí být pojištěná

Nejlépe je získat o firmě, kterou si chcete najmout, reference. Jana Kalábová z Říčan vzpomíná na stěhování křišťálového lustru a porcelánového servisu po prababičce: "Byt mi stěhovali profesionálové, ale o své cennosti jsem se bála. Šéf mě sice uklidňoval, že jeho firma všechno zvládne, ale jeho zaměstnanec mi se vší slušností poradil, abych si věci, ke kterým mám vztah, raději odstěhovala sama, protože takovou škodu pak nenahradí ani žádná pojistka." Stěhovací firmy pojišťují každou zakázku zvlášť, a to proti všem událostem. Viníkem poškození může být zaměstnanec, ale třeba také déšť, který se strhl právě v okamžiku, kdy vaše sedací souprava stála před domem. "Pokud je hodnota stěhovaných věcí vyšší, firma se připojistí," uvedl Antonín Stahl. Většina pojistek se uzavírá na částku dva miliony korun. Některé však kryjí škodu až do výše pěti milionů.

Na co se nesmí zapomenout

Změna bydliště se netýká pouze přestěhování věcí, ale i zasílání pošty, poplatků za elektřinu, telefon či plyn. Také by se měla sdělit nová adresa bance, finančnímu úřadu, pojišťovně a městskému úřadu.

Zasílání pošty

Při stěhování ve městě nebo z města do města lze vyplnit na poště v místě původního bydliště takzvaný adresní záznamní lístek. V něm se uvede původní a nová adresa a zaškrtne seznam věcí, které chcete doručovat, od kdy a do kdy, maximálně však půl roku. Po uplynutí této doby lze ovšem tuto službu obnovit. Využít ji mohou nejen ti, kteří se přestěhovali, ale například také chalupáři, kteří tráví delší dobu mimo své trvalé bydliště a chtějí si nechat posílat poštu na chalupu. Po návratu tuto službu mohou zrušit. Poplatek je pouze deset korun.

Odhlášení a přihlášení odběru elektřiny

Při změně bydliště se požádá na původní příslušné energetické městské obchodní služebně o ukončení dodávky elektřiny. Po termínu konečného odečtu je elektroměr automaticky odmontován. Při přistěhování do nového místa se uzavře smlouva k dodávce elektřiny. Pokud v "odběrném místě" - bytě či domě - dojde k výměně majitelů, pak se mohou oba dostavit na příslušnou služebnu. Původní majitel ukončí dodávku elektřiny a nový uzavře vlastní smlouvu. Pak je odběr elektřiny nepřerušen.

Přeložení, přemístění a převod telefonní stanice

Při stěhování v rámci stejného místního telefonního obvodu je možné si nechat takzvaně přeložit telefonní stanici. Mělo by se žádat nejméně jeden měsíc dopředu. Na příslušném telefonním obvodě účastník požádá o její přeložení a uvede také datum požadovaného vypojení. Nejpozději do dvaceti dnů by se měl dozvědět, zda jde telefonní stanici přeložit. Při stěhování do jiného obvodu se na původním místě zruší telefon a v novém se požádá o zřízení stanice. Výpovědní lhůta je jednoměsíční a začíná od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém se požádalo o zrušení. Dále je možné převést telefon z původního majitele na nového a platí zde stejná lhůta. O přemístění telefonní stanice se může požádat v případě, že se účastník například stěhuje z bytu do bytu v témže domě. Za zřízení telefonní stanice zaplatíte 3500 korun. Stejnou cenu dáte i za její přeložení. Při převodu účastnictví se platí poplatek 170 korun. Odhlášení telefonu je bezplatné. Za přemístění telefonní stanice se účtují skutečné náklady - materiál, práce, náročnost.

Odhlášení, přihlášení plynu

Při stěhování je třeba ukončit odběr plynu, a to na příslušném obchodním oddělení. Tam se zákazník dostaví osobně. V novém místě, ve kterém je již plyn zaveden, se uzavírá smlouva o dodávce a odběru zemního plynu. Pokud není možnost kontaktu s předchozím odběratelem, pak se zaznamená stávající stav plynoměru. Jinak se předchozí a nový odběratel dostaví na příslušné obchodní oddělení a vyplní předávací protokol. Ten obsahuje i novou adresu předávajícího zákazníka pro doslání konečného vyúčtování, číslo a stav plynoměru ke dni převodu.

Kolik stojí stěhování

Za přestěhování bytu 3 + 1 v jednom městě zaplatíte přibližně kolem 8000 korun. Mimo město se připočítává ještě další částka za dopravu - cena za kilometr se pohybuje od deseti korun výše a je závislá hlavně na typu použitého vozidla. "Za stěhování a manipulační práce, to je například nakládání, skládání věcí, balení, montáž a demontáž nábytku účtujeme základní sazbu za jednoho pracovníka 160 korun za hodinu bez daně, to je 192,20 korun s daní," vysvětluje Jaromír Hrabák ze stejnojmenné firmy, která má zakázky po celé republice. Aby si zákazník mohl udělat představu o tom, kolik zaplatí, posílají stěhovací firmy - většinou zdarma - svého pracovníka, který po prohlídce stěhovaných věcí, nábytku a podle požadovaného rozsahu služeb spočítá částku. Cenu samozřejmě ovlivňuje i náročnost přístupu - to znamená, že například stěhování z prvního podlaží stojí méně než ze čtvrtého patra bez výtahu. Dražší bývá i manipulace s těžkými břemeny Například za přestěhování kusu vážícího více než 500 kilogramů zaplatíte za jednoho siláka od 300 korun za hodinu. Ideální je objednat stěhování alespoň týden až dva dopředu. "Pokud se ovšem někdo potřebuje přestěhovat ze dne na den a firma má volné pracovníky i auto, pak se většinou zvláštní příplatek neúčtuje," tvrdí Jaromír Hrabák.


Stěhovací firmy jsou pro svou činnost speciálně vybaveny.