Pokud nemáte vzdělání v oboru, sami zásuvky nevyměňujte.

Pokud nemáte vzdělání v oboru, sami zásuvky nevyměňujte. | foto: Profimedia.cz

Při požáru okamžitě vypněte proud

  • 3
Vznítil se vám přímotop, ze zásuvky po každém zastrčení kabelu šlehají jiskry nebo vám vypadávají pojistky, když zapojíte pračku a žehličku najednou? V otázkách a odpovědích najdete návod, jak řešit časté problémy s elektřinou v domácnosti.

Jak mám postupovat, když doma vznikne požár od špatné elektroinstalace nebo od spotřebiče?

Nejdříve je třeba vypnout přívod elektrického proudu - jističem nebo hlavním vypínačem, případně vytáhnout vadný přístroj ze zásuvky. Někdy i to stačí, aby požár sám uhasl, zvláště když se projevoval hlavně jiskřením a kouřem.

Potom posuďte, jak je požár velký a jestli ho sami zvládnete uhasit. Nepoužívejte vodu ani hasicí přístroje, které nejsou vhodné k hašení přístrojů pod napětím - taková možnost použití musí být na přístroji přímo napsána.

Pokud je požár velký, co nejdříve ho nahlaste hasičům a utečte z bytu. Nezapomeňte vzít s sebou všechny spolubydlící a případně i důležité doklady či cennosti, které stačíte unést. Při požáru v bytovém domě také varujte sousedy. Pohybujte se při zemi, kde se drží méně kouře.

Kdy je třeba vyměnit vypínač nebo zásuvku?

Důvody pro výměnu bývají většinou zřejmé na první pohled - zásuvka se rozpadá, visí jen na jednom šroubku a nejde pořádně připevnit, při zastrčení kabelu z ní vyskakují jiskry, vypínač nejde zmáčknout.

Stává se to u těch vysloužilých, ale výjimkou nejsou ani závady u nových zásuvek, vypínačů nebo prodlužovacích kabelů. Další známkou poruchy může být přehřívání, zvláště když do zásuvky zapojíte nějaký energeticky náročný spotřebič, třeba pračku, vysavač nebo žehličku.

Máte-li podezření na poruchu, raději jističem vypněte problematický obvod a zavolejte elektrikáře. Pokud nemáte vzdělání v oboru, sami zásuvku ani vypínač nevyměňujte.

Udržte elektřinu na vodítku

Sedm rad, co dělat, abyste byli v bezpečí před požáry a úrazy elektrickým proudem v domácnostech.

Které práce spojené s elektřinou můžu doma provádět sám a kdy už je třeba zavolat odborníka?

Člověk bez odborného vzdělání by neměl dělat nic, při čem hrozí, že se může dotknout neizolovaných drátů či součástek pod napětím. Neměl by elektroinstalaci montovat, ani zasahovat do té již hotové.

Neodborná manipulace často způsobuje požáry a úrazy, někdy i smrt. Sami byste neměli měnit vypínač ani montovat lustr. Když vám praskne žárovka, můžete ji vyměnit, ale i zde je třeba opatrnosti.

Vždy předtím vypněte proud, a to nejen vypínačem, ale raději jističem. Může se totiž stát, že si polohu vypínače spletete a při šroubování žárovky se dotknete kovové objímky pod napětím.

Jsou v domácnosti povinné revize elektroinstalace?

Pro domácnosti povinné kontroly předepsány nejsou. Pokud však chcete mít jistotu, že jsou rozvody v pořádku, revize aspoň jednou za pět let neuškodí.

Jak si poradit se špatně dimenzovanými rozvody v bytě, když vypadávají pojistky při zapojení více přístrojů najednou?

Vymění se kabely vedoucí od elektroměru do bytu za silnější. Někdy je potřeba vyměnit i veškeré vedení v bytě, zásuvky a rekonstruovat rozvaděč (skříň s jističi).

V některých bytových domech, hlavně v panelácích z 80. let, se však může stát, že po opravě rozvodů v jednom bytě začnou vypadávat pojistky sousedům.

Znamená to, že je nedostatečné stoupací vedení a bude ho potřeba vyměnit v celém domě. Posouzení a následné řešení těchto problémů však vždy nechejte na odborné firmě.

S využitím informací Hasičského záchranného sboru ČR, elektrokonstruktéra Martina Kosíka, Petra Bohušíka z firmy Schneider Electric a Miroslava Černého z firmy Elektroinstalace

,