Přetočená krabice, která klame tělem

  • 130
Zvenku vypadá dům větší, než ve skutečnosti je. Stojí v polích stranou od vesnice, skoro na samotě, a vede k němu už jen polní cesta. Možná proto si může dovolit být jiný než ostatní.

Uvidíte-li ho z dálky, neuvěříte, že je to rodinný dům. Moderní šedá "krabice“, která vyrostla v Přerově nad Labem před dvěma lety, na první pohled připomíná spíše průmyslovou stavbu. Dělá dojem, jako by ji někdo podélně rozřízl a její horní patro položil na to spodní trochu našikmo.

Přízemí je rozděleno vstupní chodbou na dvě nestejně velké části. Ta menší slouží jako technické zázemí: dole je garáž a kotelna, v patře dvě koupelny - "pánská“ se sprchovým koutem a "dámská“ s vanou - a místnost s pračkou.

Větší, obytný díl přízemí domu tvoří spojený společenský prostor, do něhož se vstupuje rovnou z dělicí venkovní chodby. Uprostřed je kuchyň, vpravo obývací pokoj a vzadu knihovna. V patře pak najdete dvě ložnice, které od sebe odděluje velký dětský pokoj s dvěma vstupními dveřmi, takže jej bude možné někdy v budoucnu případně rozdělit na dva menší.

Stojíte-li na chodbě v patře, v místě, kde je spodní část domu úhlopříčně rozdělena chodbou, naskytne se vám krásný výhled vysokými a úzkými okny na dvě světové strany.

Druhý návrh byl lepší
Ve vile bydlí mladý pár s roční dcerkou. "Pocházím z Přerova, takže když jsme se po několikaletém stěhování po pražských podnájmech rozhodli stavět dům, vedla naše cesta právě sem,“ vzpomíná majitelka domu, která si nepřála uvést své jméno.

"Pozemek, který dostala moje maminka v restituci, byl hodně stranou, ale žádný bližší nebylo možné koupit.“ Začali tedy stavět na samotě. Obec se stavbou souhlasila s tím, že si k pozemku dokoupí ještě přístupovou cestu.

Od začátku bylo jasné, že nebudou hledat katalogové domky. Na internetu si podle ukázek prací vybrali několik architektonických ateliérů. "Dva pražští architekti se nemohli smířit s myšlenkou, že bychom chtěli dům za cenu do tří a půl milionu korun. Řekli prostě, že je nestavějí,“ vypráví majitel. "Nakonec jsme si vybrali architekta Jana Jehlíka z Ústí nad Labem.“

Mladí lidé neměli na dům ostře vyhraněné požadavky, takže schválili již první navrženou verzi. Tu však nebylo možné převést do skutečnosti, neboť byla naplánována tak, že by horní patro bylo na přízemí posazeno kolmo, což by ovšem zasahovalo do ochranného pásma vysokotlakého plynovodu. "Druhý návrh už počítal s posunutím patra šikmo a řekla bych, že je ještě lepší než ten první,“ hodnotí paní domu.

Svérázná stavební firma
Hrubá stavba vyrostla rychle a bez problémů, horší to však bylo s dodělávkami. Majitelé totiž neměli šťastnou ruku při výběru stavební firmy. Ze tří společností zvolili tu, která slíbila nejmenší náklady.

"Ale i specializované úkoly nakonec dělali zedníci. Takže to dopadlo tak, že umyvadlo bylo nízko a muselo se dávat výš, terasu vyspádovali směrem k domu, stěrka se oprýskala, také poškrábali hliníkové rámy oken...“ vyjmenovává majitelka způsobené škody.

Nakonec prý zedníci přiznali, že některý materiál museli kupovat ze svého, protože majitel stavební firmy už se zajímal o nové zakázky. Dokonce odmítl i vystavit fakturu. "Oznámila jsem to finančnímu úřadu,“ říká paní domu. "Stavba se kvůli tomu protáhla o několik měsíců.“

Názory architekta už interiér domu příliš neovlivnily, o nábytku a doplňcích rozhodli majitelé sami. Nedá se přesně určit jeden styl, který by vnitřku domu vládl. Mezi moderním nábytkem se najdou designové kousky, například lustry, ale i exotické doplňky.

"Interiér zařizujeme podle nálady, takže se může stát, že to tu bude jednou pěkný chaos,“ říká s úsměvem majitelka domu a dodává, že věc se jí musí líbit co nejdéle, proto před koupí nějaký čas vyčkává, jestli náhodou nezmění názor.

Pokud ne, tak ví, že si může nábytek či doplněk bez obav pořídit. Proto je prý leccos v domě dosud nezařízené. Chybějí třeba garnýže, závěsy, posezení u knihovny, vybavení dětského pokoje a skleněné posuvné dveře, které by vytvořily zádveří.

Pitnou vodu kupujeme
Obývacímu pokoji kralují dvě vínové pohovky postavené do tvaru písmene L. Tvoří protipól prosklenému rohu na jihozápad a krbu vedle něj. Na obývák plynule navazuje moderní kuchyňská linka na míru netradiční modrošedé barvy.

"Chtěli jsme, aby byla kontrastem k barevnému marmoleu, tedy přírodnímu linoleu,“ říká majitelka. Pod marmoleem je podlahové vytápění. V domě se topí tepelným čerpadlem, díky němuž jsou provozní náklady stavby minimální.

"Místo kanalizace máme půdní filtr, jakousi čističku,“ dodává majitel. "Problémy máme jen s vodou. Ta je v celém Přerově špatná, takže pitnou musíme kupovat.“

Ještě než návštěvník vystoupí po dřevěných schodech do patra, mine jídelní stůl s bílými židlemi nevšedního tvaru a kout s knihovnou. Před ní stojí exotická lampa z čínských pádel a obrovský pytel na lenošení. Úložné prostory majitelé vyřešili vestavěnými skříněmi, které si nechali udělat u truhláře na míru. Celé dolní podlaží lemují několikeré úzké prosklené dveře, kterými se dá vstoupit na zahradu.

Místo zahrady džungle
"Oslovila jsem několik zahradních architektů, ale navrhují mi jen taková tradiční pojetí zahrady,“ vysvětluje majitelka, proč je na zahradě zatím jen trávník a několik malých stromků. "Je tu na polích velký vítr, takže chci zasadit hodně stromů, aby jej zastavily,“ vysvětluje. "Představuji si zahradu jako džungli.“

V rohu zelené plochy si majitelé domu naplánovali dřevěný zahradní domek. Tedy, ono to bude spíš takové malé letní sídlo. Půdorys bude mít 10 x 10 metrů a bude tam uzavřené zázemí pro spaní, sociální zařízení, terasa s vysokým stromem uprostřed, posezení s krbem a záhony s rostlinami. "Těšíme se, až tam budeme trávit léto,“ říká majitelka.

VSTUP Z ULIČKY Od branky je vidět průřezovou chodbu. Vstupní dveře do domu jsou téměř až na jejím konci.

DÁ SE V TOM BYDLET? Z dálky dům působí spíše jako průmyslová stavba než rodinná vila

JEDEN PROSTOR Z obývacího pokoje se několika kroky dostanete do kuchyně, dalšími k jídelnímu koutu

SCHODY KE SVĚTLU Po schodišti z jasanového dřeva se vystupuje do velké prosvětlené chodby v patře

GAUČOVÁ POHODA Na vínové sedačce v obývacím pokoji majitelé rádi odpočívají

VÝHLED DO POLÍ Z proskleného rohu obývacího pokoje je vidět část zahrady a pak už jen okolní rozsáhlá pole

VYUŽITÝ PROSTOR Posunutím horního patra domu vznikly na střeše přízemí terasy, orientované na dvě různé světové strany