Prestavba vyzaduje více námahy a penez, ale stojí za to

- Kdyz neco hodne bolí, bývá nutný chirurgický zákrok. Zatímco k operaci stací souhlas pacienta, u „vyrezání“ bytového jádra je to podstatne delší a bolestivejší proces. Presto se vyplatí. Jen radikální zmenou lze totiz u koupelny dosáhnout zvetšení prostoru - a tím i pohodlí.
Úplne na zacátku je treba si uvedomit, co clovek od koupelny ocekává - a co skutecne potrebuje, a to nikoliv jen ted, ale také za pet ci deset let. „Koupelna je pomerne definitivní zálezitost, az na drobné detaily se radu let nemení, varuje architekt Michal Janku, „proto je nutné peclive zjistit, co je na trhu, co bychom z toho rádi meli, co se nám do koupelny skutecne vejde a predevším na co máme. Teprve po rozhodnutí, jak má vypadat dispozicní rešení koupelny a WC, je mozné zvolit stavební materiál.
NEJDRlVE ÚREDNlK, PAK TEPRVE STAVEBNlK
Nejdríve je nutné získat souhlas majitele bytu (napríklad bytového druzstva) a pak stavební povolení od príslušného stavebního úradu (jejich seznam je kazdý rok zverejnován ve Sbírce zákonu jako opatrení ministerstva pro místní rozvoj). Aby mohlo být stavební povolení vydáno (poplatek ciní 300 korun), je nutné predlozit potvrzení o souhlasu od majitele bytu a projektovou dokumentaci. Ta musí obsahovat jak stav soucasný, tak navrhovaný, a to ve trojím provedení od autorizovaného stavare. Z výkresu musí být jasné, jaká je orientace bytu ke schodišti nebo jinému spolecnému prostoru, a všechny další údaje. Dulezitou kapitolou je také návrh toho, jak bude zabezpecena ochrana proti prenášení hluku. Ta musí odpovídat závazným normám. Soucástí predkládané zádosti bývá také statický výpocet, za který si projektanti úctují kolem 600 az 1800 korun. Musí být zpracován v takové forme, aby byl kontrolovatelný. Po skoncení stavby následuje kolaudace, jejímiz úcastníky jsou stavebník a vlastník domu. Kolaudace by mela navazovat ihned po skoncení stavby a je pri ní nutné predlozit doklady, na nez se vyplatí pamatovat jiz pro uzavírání smlouvy s provádecí firmou, napríklad zpráva o revizi elektrických zarízení nebo - v prípade pouzití plynových spotrebicu - zpráva o revizi plynových zarízení apod.
Mnohé z techto dokumentu souvisejí se smlouvou, jiz je nutné uzavrít se stavební firmou. Prestavba koupelny a WC rozhodne nepatrí k akcím, jez by mel delat domácí kutil. Smlouva by mela obsahovat mimo jiné datum zahájení i ukoncení stavby a také prípadné sankce za nedodrzení termínu. Nikdy nepristupujte na hodinové odmeny za práci. Cenu je treba stanovit predem. Kvalitu firmy poznáte nejlépe jen v praxi, tedy tím, ze si prohlédnete její predchozí práci a promluvíte si s jejími zákazníky.
Z CEHO STAVET
Pro prestavbu bytového jádra se doporucuje zejména pet typu mozností, od lehkých prícek se sádrokartonovými deskami, pórobetonové nebo sádrové tvárnice az po predstenové instalacní prefabrikáty doplnené pórobetonovými tvárnicemi. Pátým rešením je koupelnová bunka od brnenské firmy IKOS, která dodává koupelnu jako stavenici v podobe stenových dílcu, a to vcetne keramických obkladu a vyspárování. V techto dílech jsou uz také vedeny všechny technické a elektrické rozvody, proto je mozné celou stavbu provést behem ctyr dnu. U ostatních variant se musíte smírit se sedmi pracovními dny. Proto se také k prestavbe koupelny doporucuje vyuzít napríklad prázdniny, kdy lze alespon deti „odeslat z domu k babickám ci na tábor.
Náklady na jednotlivé typy prestaveb se liší, ovšem jen v nekterých polozkách. Podle prírucky, kterou vydal Svaz ceských a  moravských druzstev pod názvem Prestavba bytových jader, je treba pocítat napríklad s tím, ze za demontáz a likvidaci bytového jádra zaplatíte kolem 8600 korun, za materiál na stavební cást (prícky, izolace) asi od 11 do 13 tisíc korun, u variant pocítajících se zvetšením  dispozice a dalšími zmenami asi 21 az 29 tisíc. Nejlevnejší verzí jsou pórobetonové tvárnice, nejdrazší bývá varianta predstenových instalacních prefabrikátu. Náklady na kompletacní cást se pohybují kolem 48 tisíc korun. Pokud se ovšem rozhodnete pro luxusní dlazby ci baterie, pocítejte s výrazne vyšší cenou. Koupelnová bunka od IKOSU - pátá varianta - prijde asi na 100 000 korun. V cenách se ovšem mohou objevit rozdíly. Na „vine bývá místo vašeho bydlište - jiné ceny jsou v Praze, jiné v Moste - ale také treba sídlo firmy a její dopravní náklady.
Predností nových zdících materiálu, jez nahradily cihly, je predevším rychlost práce, protoze se napríklad místo malty pouzívají speciální lepidla. Tvárnice se nemusí omítat a velmi snadná je i práce v prípade rozvodu vody: pomocí frézy se behem nekolika minut pripraví místo pro ohebné plastové potrubí, které nekoroduje a má zivotnost az 50 let. Výrazne se za posledních pet let zmenilo i obkládání. „Uz vlastne nevíme, co je cement, pri práci pouzíváme uz jen príslušné typy tmelu, a to i na spárování, vysvetluje Josef Svoboda z brnenské firmy Aeterna, jez se specializuje na obkladacské práce. Z jeho zkušeností také vyplývá, ze i kdyz je práce s tvárnicemi pomerne jednoduchá, nemel by se do ní pouštet laik. Ten jen málokdy dokáze predat zdi tak naprosto rovné, aby firma mohla práci stihnout za dva dny. Jeden den se totiz obkládá, druhý spáruje pomocí barevných, ale také pruzných tmelu. Ty musí prijít všude tam, kde dochází k urcitému „pruzení materiálu, napríklad u vany nebo kolem zárubní. Za metr obkladu se dnes platí kolem 180 az 210 korun, zálezí ovšem na nárocnosti.
BOJ O CENTIMETRY
Vetšina prestaveb má za cíl zvetšit prostor, treba i za cenu spojení koupelny a záchodu. Tato úprava se však z hygienických duvodu dlouho nepovolovala u trípokojových a vetších bytu. Nové byty tuto variantu sice pouzívají, ale s tím, ze v byte je ješte jeden záchod. V praxi se osvedcuje zachovat mezi „koupelnou a „záchodem alespon optický predel, at jiz ho tvorí regál na toaletní a kosmetické prípravky, nebo nízká prícka ze sádrokartonu.
Vybouráním klasického panelového jádra z umakartu a kovové konstrukce sice získáte nekolik centimetru prostoru navíc, ale ten vetšinou padne „za obet pri zdení a obkladu, a tak je dobré zvázit, zda nelze posunout napríklad celní prícku koupelny alespon o nekolik desítek centimteru dopredu, nebo nahradit klasické dvere posuvnými. Pozor - dvere se musí otvírat z koupelny smerem ven. Aby se získalo další místo v koupelne, je vhodné umístit pracku do kuchyne nebo pracovní komory

Koupelnový systém šetří prostor Systém Novula je ideální do průchozích typů koupelen nebo tam, kde je minimum prostoru. Cena bez DPH je 29 500 korun, a to včetně vany, baterií, umyvadla a doplňků včetně sprchové stěny.

Umakartové jádro lze výrazně zlepšit pomocí panelů Abitibi, které dobře imitují klasické obkladačky. Původní dispozice však zůstává zachována, zatímco u přestavby je možné prostor výrazně zvětšit.

Koupelnový systém šetří prostor Systém Novula je ideální do průchozích typů koupelen nebo tam, kde je minimum prostoru. Cena bez DPH je 29 500 korun, a to včetně vany, baterií, umyvadla a doplňků včetně sprchové stěny

Koupelnový systém šetří prostor Systém Novula je ideální do průchozích typů koupelen nebo tam, kde je minimum prostoru. Cena bez DPH je 29 500 korun, a to včetně vany, baterií, umyvadla a doplňků včetně sprchové stěny