Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žijí v dubovém lesíku. Domek ze 70. let přestavěli na skvělou vilu

  1:00aktualizováno  1:00
V 70. letech zažila víska West Lake Hills ve státě Texas nebývalý stavební boom. Krásná příroda nad řekou Colorado učarovala hned několika movitým austinským rodinám natolik, že přesunuly svá rodinná sídla z měst na venkov. Jedním z nich byli i manželé D’Arcyovi.

Nenápadný dům v lese ukrývá bohaté umělecké sbírky z celého světa. | foto: Casey Dunn, Taggart Sorensen, Meg Mulloyová, Scott Specht

Známý psycholog před pěti lety přenechal dům pětičlenné rodině prvorozeného syna. Mladá generace dům obklopený desítkami statných a sošných dubů kompletně zrenovovala a rozšířila na úctyhodných 550 metrů čtverečních.

Citlivé rekonstrukce se ujala americká architektonická kancelář Specht Harpman, vedená dvojicí tvůrců Scottem Spechtem a Louisou Harpmanovou.

Oba jsou na poli přestaveb luxusních sídel zdatnými matadory. Věnují se jim společně již od roku 1995 a magazín Wallpaper je dokonce zařadil mezi padesátku nejvýraznějších světových studií.

Fotogalerie

Ani po přestavbě vila navenek nijak výrazně nevybočuje ze standardu ostatních domů v bohatém sousedství.

Scott a Louisa se snažili zakonzervovat nejdůležitější prvky původní vily a uchovat tak i ducha předchozích obyvatel domu.

Dramatických proměn exteriéru se tedy stavba nedočkala a zvenčí působí možná až nudně. Takový ale dům rodiny D’Arcyových vůbec není. Skutečnou tvář domu znají jen jeho obyvatelé a návštěvníci. Luxusní interiéry nenechají nikoho na pochybách, že se jedná o jedinečný prostor.

Architekti chtěli uchovat zahradu domu v co nejméně porušeném stavu. Nejen že dům navrhli tak, aby žádný ze vzrostlých dubů nemusel být poražen, ale během práce na staveništi pečlivě dbali i na to, aby se žádný strom nepoškodil.

Přízemí rozšířili a funkci ponechali především společnému rodinnému životu. Klasické uspořádání obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní doplňuje terasa s novým bazénem. Nově je zde také umístěn komfortní pokoj pro hosty se sociálním zázemím a dvě oddělené pracovny pro oba manžele.

Interiéry a jejich zařizování Paulovi rozhodně nejsou cizí. Jeho teta, Barbara...

Interiéry a jejich zařizování Paulovi rozhodně nejsou cizí. Jeho teta, Barbara D’Arcy, byla jednou z nejvlivnějších amerických bytových designérek minulého století.

V dobudovaném patře jsou umístěny soukromé pokoje rodiny: rodičovská ložnice s šatnou a koupelnou a tři dětské pokoje s obytnou hernou. Původní dům měl velmi nízké stropy. Potřebné centimetry architekti dohnali snížením podlahy.

Hledáte vlastní bydlení?

Vybírejte z pestré nabídky bytů i domů na Reality.iDNES.cz.

Vilu v dubovém lesíku obývají Paul a Jessica D’Arcyovi se svými třemi dětmi. Jessica se věnuje filantropii a Paul pracuje jako marketingový manažer v technologickém průmyslu. Při průběhu stavby se sám aktivně podílel i na vyhledávání nejvhodnějších materiálů.

Interiéry a jejich zařizování Paulovi rozhodně nejsou cizí. Jeho teta, Barbara D’Arcy White, byla jednou z nejvlivnějších amerických bytových designérek minulého století. Její eklektický styl zařizování pronikl do většiny domácností ve Spojených státech. Nové trendy a barevnosti diktovala především prostřednictvím sítě luxusních obchodních domů Bloomingdale’s, kde pracovala jako hlavní designérka i nákupčí.

Výrazné barvy jsou v ložnicích použity na velkých plochách zdí, ve společných...

Výrazné barvy jsou v ložnicích použity na velkých plochách zdí, ve společných obytných prostorách pak jen na doplňcích a drobném nábytku.

Bílý základ interiéru doprovází neutrální temná šeď a jásavá růžová, oranžová a...

Bílý základ interiéru doprovází neutrální temná šeď a jásavá růžová, oranžová a tyrkysová.

Paul s manželkou dům zařídili v paletě pěti barev, které Barbara nejraději kombinovala. Bílý základ doprovází neutrální temná šeď a jásavá růžová, oranžová a tyrkysová. Ostré barvy se objevují ve společném přízemí především na doplňcích a drobném nábytku, v pracovnách a ložnicích jsou naopak použity na velkých plochách na stěnách pokojů.

Kromě samotné vily zdědil Paul po svém otci také vášeň pro umění. Umělecké artefakty se tak staly všudypřítomným prvkem. Psycholog Paul D’Arcy často pracovně cestoval na přednášky a konference po celém světě a nikdy si nezapomněl přivézt si upomínku v podobě unikátních suvenýrů či originálních uměleckých děl. Paul D’Arcy mladší dnes tatínkovu kolekci umění dále rozšiřuje. Exotické kusy z Asie a Afriky tak zajímavě sekundují nejen modernímu nábytku, ale i přírodě za okny.

O možnost pokochat se nestandardním interiérem i uměleckými sbírkami se rodina majitelů ráda dělí. Manželé D’Arcyovi loni zpřístupnili svůj dům návštěvníkům a fanouškům designu v rámci jednodenního festivalu moderní architektury, který se v Austinu každoročně pořádá, a plánují se účastnit i dalších podobných akcí.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Usedlost v Krkonoších postavili za tři dny. Už sedm let dobře slouží

Plechová falcovaná krytina tmavě šedé barvy a lomenice, tedy dřevem obložený...

Útulná usedlost v Krkonoších na první pohled splývá se zdejší architekturou. Při bližším zkoumání ovšem nezapře dům z...

Těšili se na chalupářskou idylu. Čekal je jen stres a boj o peníze

1

Andrea a Adam z Příbrami toužili po rekreačním domku v přírodě. Ten se jim sám nabídl při jedné cestě na Šumavu....

Ani nákladná rekonstrukce malý byt nezvětší. Někdy je lepší stěhování

Přítomnost dětí je vidět i v obývacím pokoji.

Architekt si často připadá jako „nafukovač balonků“. Lidé touží po tom, aby se jejich prostor nafoukl jako pouťový...Najdete na iDNES.cz