Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žijí v dubovém lesíku. Domek ze 70. let přestavěli na skvělou vilu

  1:00aktualizováno  1:00
V 70. letech zažila víska West Lake Hills ve státě Texas nebývalý stavební boom. Krásná příroda nad řekou Colorado učarovala hned několika movitým austinským rodinám natolik, že přesunuly svá rodinná sídla z měst na venkov. Jedním z nich byli i manželé D’Arcyovi.

Nenápadný dům v lese ukrývá bohaté umělecké sbírky z celého světa. | foto: Casey Dunn, Taggart Sorensen, Meg Mulloyová, Scott Specht

Známý psycholog před pěti lety přenechal dům pětičlenné rodině prvorozeného syna. Mladá generace dům obklopený desítkami statných a sošných dubů kompletně zrenovovala a rozšířila na úctyhodných 550 metrů čtverečních.

Citlivé rekonstrukce se ujala americká architektonická kancelář Specht Harpman, vedená dvojicí tvůrců Scottem Spechtem a Louisou Harpmanovou.

Oba jsou na poli přestaveb luxusních sídel zdatnými matadory. Věnují se jim společně již od roku 1995 a magazín Wallpaper je dokonce zařadil mezi padesátku nejvýraznějších světových studií.

Fotogalerie

Ani po přestavbě vila navenek nijak výrazně nevybočuje ze standardu ostatních domů v bohatém sousedství.

Scott a Louisa se snažili zakonzervovat nejdůležitější prvky původní vily a uchovat tak i ducha předchozích obyvatel domu.

Dramatických proměn exteriéru se tedy stavba nedočkala a zvenčí působí možná až nudně. Takový ale dům rodiny D’Arcyových vůbec není. Skutečnou tvář domu znají jen jeho obyvatelé a návštěvníci. Luxusní interiéry nenechají nikoho na pochybách, že se jedná o jedinečný prostor.

Architekti chtěli uchovat zahradu domu v co nejméně porušeném stavu. Nejen že dům navrhli tak, aby žádný ze vzrostlých dubů nemusel být poražen, ale během práce na staveništi pečlivě dbali i na to, aby se žádný strom nepoškodil.

Přízemí rozšířili a funkci ponechali především společnému rodinnému životu. Klasické uspořádání obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní doplňuje terasa s novým bazénem. Nově je zde také umístěn komfortní pokoj pro hosty se sociálním zázemím a dvě oddělené pracovny pro oba manžele.

Interiéry a jejich zařizování Paulovi rozhodně nejsou cizí. Jeho teta, Barbara...

Interiéry a jejich zařizování Paulovi rozhodně nejsou cizí. Jeho teta, Barbara D’Arcy, byla jednou z nejvlivnějších amerických bytových designérek minulého století.

V dobudovaném patře jsou umístěny soukromé pokoje rodiny: rodičovská ložnice s šatnou a koupelnou a tři dětské pokoje s obytnou hernou. Původní dům měl velmi nízké stropy. Potřebné centimetry architekti dohnali snížením podlahy.

Hledáte vlastní bydlení?

Vybírejte z pestré nabídky bytů i domů na Reality.iDNES.cz.

Vilu v dubovém lesíku obývají Paul a Jessica D’Arcyovi se svými třemi dětmi. Jessica se věnuje filantropii a Paul pracuje jako marketingový manažer v technologickém průmyslu. Při průběhu stavby se sám aktivně podílel i na vyhledávání nejvhodnějších materiálů.

Interiéry a jejich zařizování Paulovi rozhodně nejsou cizí. Jeho teta, Barbara D’Arcy White, byla jednou z nejvlivnějších amerických bytových designérek minulého století. Její eklektický styl zařizování pronikl do většiny domácností ve Spojených státech. Nové trendy a barevnosti diktovala především prostřednictvím sítě luxusních obchodních domů Bloomingdale’s, kde pracovala jako hlavní designérka i nákupčí.

Výrazné barvy jsou v ložnicích použity na velkých plochách zdí, ve společných...

Výrazné barvy jsou v ložnicích použity na velkých plochách zdí, ve společných obytných prostorách pak jen na doplňcích a drobném nábytku.

Bílý základ interiéru doprovází neutrální temná šeď a jásavá růžová, oranžová a...

Bílý základ interiéru doprovází neutrální temná šeď a jásavá růžová, oranžová a tyrkysová.

Paul s manželkou dům zařídili v paletě pěti barev, které Barbara nejraději kombinovala. Bílý základ doprovází neutrální temná šeď a jásavá růžová, oranžová a tyrkysová. Ostré barvy se objevují ve společném přízemí především na doplňcích a drobném nábytku, v pracovnách a ložnicích jsou naopak použity na velkých plochách na stěnách pokojů.

Kromě samotné vily zdědil Paul po svém otci také vášeň pro umění. Umělecké artefakty se tak staly všudypřítomným prvkem. Psycholog Paul D’Arcy často pracovně cestoval na přednášky a konference po celém světě a nikdy si nezapomněl přivézt si upomínku v podobě unikátních suvenýrů či originálních uměleckých děl. Paul D’Arcy mladší dnes tatínkovu kolekci umění dále rozšiřuje. Exotické kusy z Asie a Afriky tak zajímavě sekundují nejen modernímu nábytku, ale i přírodě za okny.

O možnost pokochat se nestandardním interiérem i uměleckými sbírkami se rodina majitelů ráda dělí. Manželé D’Arcyovi loni zpřístupnili svůj dům návštěvníkům a fanouškům designu v rámci jednodenního festivalu moderní architektury, který se v Austinu každoročně pořádá, a plánují se účastnit i dalších podobných akcí.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Češi přecházejí od meruňkové ke skandinávské eleganci. Pozor na bílou

Kolekce White (Babeta Ondrová) - bílá loďka a modré proužky evokují...

Léto není jen čas prázdnin a dovolených, ale pro mnohé rodiny i obdobím, kdy nadchází čas pro radikální změnu nebo...

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....Bláznivá sousedka podpálila byt. Její spolubydlící nás děsí svým řevem

1

Bydlím v domě s podivnou sousedkou. V bytě má nepořádek a hory papírů, navíc u ní přebývají různí bezdomovci a podobná...

Zedníci zkomplikovali architektům práci. Omítli stěny na bílo

Minimalistické pojetí bytu se odráží v barevnosti i ve výběru nábytku a...

Zajímavá lokalita i dům, ale nevyhovující dispozice bytu. I tak lze charakterizovat řadu interiérů v nových...

Dům velký 60 metrů čtverečních rodina přifoukla pomocí chytré přístavby

Cihlová přístavba zlepšila tříčlenné rodině kvalitu života.

Tříčlenná australská rodina žila spokojeně ve starším bungalovu velkém 60 metrů čtverečních na melbournském předměstí...

Další z rubriky

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

Jak bydlí mladý muž v Ostravě: byt téměř bez příček, svítidla z trubek

Dispozici bytu architekti otevřeli, vybourali všechny příčky.

Bytovému domu v těsné blízkosti parku vtiskli před deseti lety architekti výrazně oblé tvary, které se promítly také do...

Zedníci zkomplikovali architektům práci. Omítli stěny na bílo

Minimalistické pojetí bytu se odráží v barevnosti i ve výběru nábytku a...

Zajímavá lokalita i dům, ale nevyhovující dispozice bytu. I tak lze charakterizovat řadu interiérů v nových...

Najdete na iDNES.cz