Koupili si holobyt, teď mají elegantní interiér s chytrými nápady

  • 19
Konfekce podle developera? Nikdy! Této zásady se drželi i majitelé, kteří si pořídili bydlení v jednom pražském developerském projektu v podobě takzvaného holobytu. Tuto formu využívají ti, kdo si chtějí zařídit interiér podle svých představ, stále častěji.

Mezonetový byt má 106 m2, což pro tento typ interiéru není nijak závratné. I proto se architektky ze studia oooox Radka Valová a Hana Štěpková rozhodly pro maximální využití optických vychytávek.

Neboli stavěly zejména na bílé barvě, osvětlení a sjednocení interiéru pomocí shodných materiálů, například stěrek na podlahách i stěnách. "Jinak se zde objevují hlavně jednoduché tvary, které oživuje kontrast materiálů," prozrazuje architektka Radka Valová.

Proti televizní sestavě bylo umístěno lehátko na hraní her.

Bytem krok za krokem

Může se hodit

Chcete si pořídit byt v novostavbě? Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

V prvním podlaží bytu najdete obytný pokoj spojený s kuchyní a jídelnou a navazujícím schodištěm do dalšího patra. "Kuchyni a obývací část místnosti odděluje masivní rám s atypickým jídelním stolem z tmavého dřeva wengé, to bylo použito i na obložení v chodbě. Jsou do něj schované dveře do ostatních místností," popisuje architektka Valová.

Pod schodištěm je zabudovaná komoda, z vstupní chodby mají majitelé přístup do ložnice, koupelny a na toaletu. Vstupní hala navazuje otevřeným prostorem přímo na kuchyň. Výrazný motiv v ní představuje obklad stěn z dřeva wengé.

"Pro maximální prosvětlení koupelny se rozšířil otvor dveří a bylo osazeno skleněné pískované posuvné křídlo. Naopak dveře do komory a na toaletu se pohledově potlačily provedením do roviny ze stejného materiálu jako obklad," popisuje Radka Valová.

Kuchyně a jídelna jsou ve vysokém bílém lesku. Vysoká část skříní navazuje na vstupní halu, digestoř je zabudovaná do horních skříněk a díky tomu pohledově neruší. Jídelní stůl vypadá jako "opřený" L profil pokračující na stěnu a strop. Z obložení na stropě visí výrazná hranatá svítidla.

V obývacím pokoji stojí pod okny se sníženým parapetem pohovka určená zejména pro relaxaci a čtení. Proti televizní sestavě na stěně se schodištěm bylo netradičně umístěno pouze lehátko, reproduktory jsou zabudované do roviny za síťku.

Hrany, které spolu ladí

Všechny prvky v interiéru mají hranaté tvary, ať už jde o nábytek, sanitární keramiku, radiátory, svítidla či koupelnové doplňky nebo hravé zrcadlo v chodbě.

Celý byt je laděn do chladných barev. Šedá cementová stěrka, dřevo wengé a bílý lak se výborně doplňují.

Přesto tato kombinace nepůsobí chladně. Autorky si totiž vyhrály s osvětlením, od výrazných designových kousků až po skryté osvětlení ve štěrbinách sníženého podhledu, který použily v celém bytě. Lze u něj měnit intenzitu, a tak navodit intimní atmosféru.

Svou roli sehrávají i měkké jednoduché závěsy na oknech zavěšené na kolejnicích skrytých za sníženým podhledem. Teple působí i koberce s vysokým vlasem. Vedle nepřímého osvětlení byly použity také bodovky zapuštěné v podhledu.

Úložný prostor v koupelně je za posuvnými zrcadly v nice nad umyvadly.

Samostatná toaleta má úložný prostor za posuvnými dvířky.

Projekt

Realizace: prosince 2011
Návrh: Ing. arch. Radka Valová a Ing. arch.Hana Štěpková
Plocha: 106 m2

Všechny podlahy jsou stěrkové bez přechodů mezi jednotlivými místnostmi, což napomáhá optickému zvětšení prostoru.

Stěrka se objevuje i v ložnici, dokonce nejen na podlaze, ale také na stěně za postelí.

Prostoru dominuje černá kožená postel s chromovou podnoží. Nástěnná svítidla pro čtení jsou zabudovaná do zdi a lze je sklopit do roviny se stěnou.

Koupelna není sice velká, nicméně stačila pro umístění dvou umyvadel na desce a prostorného sprchového koutu v nice. Úložný prostor našly architektky za posuvnými zrcadly v nice nad umyvadly. Toaletu však umístily zvlášť, i zde mají majitelé praktické police za posuvnými dveřmi.