Ze sortimentu TECEprofil si můžete vybavit celou koupelnu.

Ze sortimentu TECEprofil si můžete vybavit celou koupelnu. | foto: TECE

Voda ve sprše může odtékat stěnou, WC mísa patří i kvůli úklidu na zeď

  • 18
Předstěnové instalační systémy jsou moderním řešením pro koupelny i WC. Závěsná WC se bez nich neobejdou, oceníte je však i při plánování v malých prostorách, kde šetří místo.

Co si pod pojmem předstěnové instalační moduly nebo systémy vlastně představit? Souhrnně se tak nazývají nosné montážní konstrukce, sloužící k upevnění závěsných WC mís, ale nejen jich.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Na samonosný ocelový rám, který lze zafixovat zároveň do podlahy a do zadní zdi nebo do rámové konstrukce sádrokartonových příček, můžete zavěsit také umyvadlo, bidet či pisoár.

Systém lze využít i pro odvod odpadní vody třeba ze sprchového koutu. Do systému zabudovaného ve stěně lze uchytit také nejrůznější bezpečnostní madla a podpěry. To je důležité zejména v případě, budou-li místnost využívat starší osoby nebo lidé se sníženou pohyblivostí.

Kvalitní rám základem

Základ celé instalace tvoří kvalitní nosný rám, jehož součástí jsou i nejrůznější rozpěry, vzpěry a montážní součástky, které jsou přizpůsobeny prostředí, do něhož systém hodláte usadit.

Různé typy konstrukce se rozlišují právě podle způsobu instalace: buď do masivnějšího zazdění, nebo do lehké sádrokartonové konstrukce. Na trhu jsou k dostání i univerzální konstrukce uzpůsobené pro obě varianty či dokonce pro uchycení do rohu.

Předstěnový systém s názvem Duofix je primárně určený pro ukotvení závěsné WC mísy do stěny.

Velkou výhodou předstěnových systémů je poměrně snadná instalace téměř jakéhokoli koupelnového zařízení bez toho, že byste museli potrubí složitě zasekávat do podlahy nebo do zdí, které byste tímto zbytečně oslabovali.

Pro vzhled WC je závěsný klozet velmi žádoucí: má nosnost 450 až 600 kilogramů (vydrží však ještě mnohem více, v testech zvládly hmotnost i nad 900 kilogramů). Především však nabízí snadný úklid, ale také možnost instalovat WC mísu výše.

Klasický klozet bývá totiž vysoký jen kolem 40 centimetrů, vyšším lidem ale vyhovuje závěsná varianta umístěná klidně o deset centimetrů výše, o jedincích s artrózou či jinými pohybovými problémy nemluvě. Pro snadné vytírání pod záchodovou mísou je třeba dodržet vzdálenost klozetu minimálně sedm centimetrů nad podlahou.

Výšku závěsného klozetu lze u předstěnových systémů upravit díky stavitelným nožkám konstrukce. Splachování je u závěsného WC také tišší než u klasického klozetu.

Bát se případných obtíží se splachovacím systémem není třeba, pokud by už k něčemu došlo, otvor pod splachovacím tlačítkem je dostatečně velký, lze jím provést všechny opravy či výměny těsnění a dalších namáhaných částic.

Extra štíhlá

Instalační prvky pro závěsnou záchodovou mísu se vyrábějí i v provedení pro upevnění do bočních stěn, které se používá v případech, kdy je za klozetem šachta bytového jádra pro vzduchotechniku a rozvody nebo tenká příčka.

Uchycení do stran se používá nejen tam, kde není zadní stěna dostatečně nosná, ale i v případě, kdy je instalace do bočních stěn technicky jednodušší. Odborníci ji vedle panelových domů proto často doporučují také do montovaných dřevostaveb.

Někteří výrobci mají ve svém sortimentu také modely s nebývale úzkou konstrukcí i nádržkou na vodu, které se hodí zejména do malých místností, kde je potřeba šetřit každý centimetr. Například pro montáž ultratenké konstrukce od výrobce Tece vám postačí pouhých 8 mm!

Optimální nastavení šíře rámu pak nabízí některé modely vhodné pro netradiční řešení (Geberit), například pro umístění do rohu místnosti. V takto vzniklém rohovém prostoru za konstrukcí mohou být poté vedeny veškeré rozvody. Nastavitelné podpěry celé konstrukce jsou totiž v její střední části.

Pro sprchový kout: možností se nabízí mnoho, například odvedení odtoku
Pro sprchový kout: možností se nabízí mnoho, například odvedení odtoku

Pro sprchový kout: možností se nabízí mnoho, například odvedení odtoku sprchového koutu nikoli podlahou, ale stěnou.

Jinou netradiční variantu představuje montáž konstrukce bez opěrné zdi, kdy je systém vybaven vzpěrou. Ta umožňuje instalaci celé konstrukce systému pod různými úhly. Používá se také v případě vytváření takzvaných falešných rohů v místnosti.

Další zajímavé články se stavební tematikou najdete v časopise Domov.