Poměrně často se v praxi setkáváme s problematickým vymáháním nedoplatků od členů společenství nebo družstev.

Poměrně často se v praxi setkáváme s problematickým vymáháním nedoplatků od členů společenství nebo družstev. | foto: Profimedia.cz

Já to tedy vezmu. Co hrozí, když se stanete předsedou SVJ nebo družstva

  • 75
Pokud jste byli zvoleni na shromáždění vlastníků jednotek (SVJ) nebo na schůzi družstva (BD) do výboru či představenstva, nezbývá než gratulovat a jedním dechem i varovat. Stali jste se tak i osobně odpovědní za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem této funkce.

Zodpovědnosti se nezbavíte ani tehdy, pokud jste různé povinnosti spojené se správou domu složili na bedra správní firmy. Tento obecně oblíbený omyl dodnes v hojném počtu přežívá u spousty členů statutárních orgánů. Je mylné se domnívat, že díky podepsané smlouvě se správní firmou je statutár takzvaně z obliga. Není.

Pověřený správce není spasitel

Často se SVJ a BD rozhodne, že se bude pověřený správce starat o výkon práv a povinností spojených se správou společného majetku i o vedení účetnictví. „Všem klientům opakovaně doporučujeme tyto smlouvy oddělit a upozorňujeme je na to, že žádná smlouva jim nezaručí kvalitně vykonanou správu. Tu zajistí jedině průběžné a důkladné kontroly. Pokud během nich zjistí nedostatky, mohou v takovém případě účetnictví převzít sami nebo svěřit jiné firmě. Musí si uvědomit, že za správně a řádně plněné povinnosti stále odpovídají jen a pouze členové statutárních orgánů, nikoliv správce,“ upozorňuje Kateřina Procházková z odborného portálu pravnigramotnost.cz, určeného pro společenství vlastníků jednotek a bytových družstev.

A její slova potvrzuje i advokátka Bohdana Hejduková. „Je mylné domnívat se, že správce má právní vztah vůči vlastníkům jednotek, tedy členům SVJ. Odpovědnost vůči jednotlivým členům SVJ je jen a pouze na členech těchto statutárních orgánů. Znovu je třeba zopakovat, že smlouvou lze přenést jen výkon těchto práv a povinností, nikoliv vlastní odpovědnost. Smluvně si lze ošetřit maximálně sankce za chybné plnění svěřených činností, to však nemá s právní odpovědností nic společného.“

Podceňování smluv se často vymstí

SVJ a BD by se měla pečlivě věnovat smluvním ujednáním se správcem, pakliže se členové pro správu třetím subjektem rozhodnou.

Je třeba se zaměřit na ujednání o právech a povinnostech jednotlivých stran a o sankčních ujednáních za porušení povinností vyplývajících ze smlouvy. Pečlivá příprava a kontrola smluv je jedna věc, ještě důležitější však je skutečně důsledná a pravidelná kontrola činnosti správní firmy. Zjistí-li se nedostatky, pak je zapotřebí je ihned písemně vytknout a vyzvat firmu k okamžité nápravě. Jen tak se lze odpovědnosti za případnou škodu zprostit. V této souvislosti je nutné také upozornit na pečlivou formulaci stanov týkajících se výkonu správy třetí osobou či obsahových náležitostí uzavřené smlouvy s takovouto osobou.

Odpovědnost za způsobenou škodu

„Poměrně často se v praxi setkáváme s problematickým vymáháním nedoplatků od členů společenství nebo družstev. Často pak bývá přístup některých výborů nebo představenstev příliš benevolentní,“ říká Kateřina Procházková a dodává, že členové statutárních orgánů SVJ nebo družstev se jen neradi pouštějí do osobní konfrontace se sousedy neplatiči. Často k tomu využívají výše zmíněné správce nebo naopak účinné řešení oddalují tak dlouho, až jsou pohledávky tak staré, že dochází i k jejich částečnému promlčení.

„I v tomto ohledu je třeba doporučit zakotvení pečlivé úpravy postupu vymáhání pohledávek do stanov. A to od prioritního vyzvání k plnění přes předžalobní upomínky až po podání žaloby, včetně ošetření nákladů spojených s vymáháním, které by si pochopitelně měl nést dlužník ze svého,“ upozorňuje advokátka Hejduková a dodává, že ani v takovém případě se statutární orgány nemohou zbavit odpovědnosti za způsobenou škodu.

K finanční škodě může vést i neřešené uplynutí funkčního období členů statutárních orgánů, nebo včas nezměněné stanovy, případně včas nedodané listiny do příslušných rejstříků, za které může příslušný soud udělit pokutu až 100 tisíc korun.

S péčí řádného hospodáře

Člen voleného orgánu je povinen vykonávat (dle § 159 NOZ) svou funkci takzvaně s péčí řádného hospodáře. Nový občanský zákoník v tomto ohledu konkrétně stanoví, že každý, kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat „s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí“.

Toto ustanovení platí nejen pro SVJ, ale také pro bytová družstva. Ta sice podléhají Zákonu o obchodních korporacích (ZOK), nicméně i na ně dopadají ustanovení nového občanského zákoníku, a to právě v oblasti odpovědnosti statuárního orgánu, kde nový občanský zákoník doplňuje výše jmenovaný ZOK.

„V případě, že nějaká osoba přijme funkci nebo v ní setrvává i přes vědomí toho, že na ni svými znalostmi nebo z jiných důvodů nestačí, dopouští se jednání, které je neslučitelné s péčí řádného hospodáře, a to se všemi z toho vyplývajícími právními důsledky, zejména povinnosti k náhradě škody,“ konstatuje Hejduková.

Nový občanský zákoník klade na osoby vykonávající funkci člena voleného orgánu (statutárního orgánu, popřípadě funkci revizora či člena kontrolní komise) relativně velké nároky. I proto by členové statutárních orgánů SVJ i BD měli všechny závažné kroky a rozhodnutí raději včas konzultovat s odborníky. Je vysoce pravděpodobné, že si tak ušetří řadu zbytečných výdajů, papírování a dalších problémů.

Vysvětlení odborných pojmů

Péče řádného hospodáře
Odpovědnost statutárních orgánů a jejich povinnosti byly velmi obecně obsaženy už i v minulé právní úpravě. NOZ jednoznačněji definuje odpovědnost statutárního orgánu, a to v ustanovení § 159 odst. 1 konkretizuje pojem řádného hospodáře, když řádný výkon funkce podmiňuje dvěma hlavními faktory:
a) nezbytnou loajalitou (pod kterou je také možné zahrnout např. povinnost mlčenlivosti, střet zájmů aj.)
b) potřebnými znalostmi a pečlivostí.

Podnikatelský úsudek pro družstva
ZOK zavedl pojem tzv. podnikatelského úsudku (§ 51 a násl.). Tím je míněna povinnost jednat za obchodní korporaci loajálně, pečlivě a informovaně. Pokud člen statutárního orgánu neučiní vše potřebné k odvrácení úpadku družstva, může ho soud dokonce učinit ručitelem za dluhy družstva (§ 68).

Znalosti, zkušenosti a předpoklady
NOZ nově zavedl pojem domněnka nedbalosti (§ 2911 a násl.), kterou je též možné vztáhnout na výkon funkce statutárního orgánu. Pečlivě proto zvažte, jestli na výkon funkce budete stačit a zda máte k výkonu potřebné předpoklady, zkušenosti a rozumný úsudek.

Odpovědnost členů statutárního orgánu ve vztahu k třetím osobám je další novinkou NOZ. Až dosud statutárovi odpovídali jen ve vztahu ke společnosti.