Největší evropský tunel. Předražený skandál se šest let staví v Hamburku

  1:00aktualizováno  1:00
Německá přístavní metropole Hamburk začala v dubnu 2007 stavět svou novou dominantu. Architektonicky impozantní Labská filharmonie vévodící námořnímu přístavu měla být dokončena v létě 2010. Stále však není hotovo. Stavba, jejíž rozpočet se již ztrojnásobil, je často považována za největší evropský tunel.

Labská filharmonie (Elbphilharmonie) by se měla stát jednou z deseti nejlepších koncertních síní světa. | foto: Pavla Matějů, iDNES.cz

Hamburk však stále věří, že se nový pozoruhodný kulturní stánek zařadí mezi přední koncertní objekty planety.

"Labská filharmonie (Elbphilharmonie) by se měla stát jednou z deseti nejlepších koncertních síní světa," neskrýval nadšení tehdejší hamburský primátor Ole von Beust. Po letech plánování položil v dubnu 2007 základní kámen velkorysého futuristického projektu.

Rozestavěná prosklená budova se třemi koncertními sály, hotelem, luxusními byty a konferenčním střediskem se "uvelebila" na původním císařském špejcharu, který zasahuje hluboko do řeky.

Labská filharmonie

Špejchar sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy a prošel díky filharmonii kompletní rekonstrukcí.

Původní císařský špejchar z roku 1875 býval tradiční dominantou hamburského přístavu, kam v minulosti směřovali za prací i čeští dělníci nebo odkud se i Češi vydávali za živobytím do Ameriky. Za druhé světové války skladiště těžce utrpělo a novou, moderní tvář získalo v 60. letech.

"Vlnící" se skleněná nástavba na špejcharovém podstavci má připomínat vzdouvající se řeku. Největší ze tří koncertních sálů pojme 2 200 diváků, další 550 a 170 návštěvníků. V luxusní prosklené budově by měl být i hotel s 250 pokoji, 45 rezidenčních bytů a garáže s pěti sty parkovacími místy.  

V architektonické soutěži zvítězilo švýcarské duo Herzog a de Meuron. I přes vysoké náklady, které v přípravné fázi postupně rostly, hamburská radnice projekt schválila.

Stavba se tehdy odhadovala na 240 milionů eur (šest miliard korun). Nadšení z projektu bylo v Hamburku obrovské, 64 milionů eur se již na začátku stavby podařilo získat od sponzorů, 114 milionů eur vyčlenilo město.

Základ filharmonie tvoří bývalý špejchar, který dříve sloužil jako skladiště...

Základ filharmonie tvoří bývalý špejchar, který dříve sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy a prošel díky filharmonii kompletní rekonstrukcí.

"Vlnící" se skleněná nástavba na špejcharovém podstavci má připomínat vzdouvající se řeku. Největší ze sálů pojme 2 200 diváků.

Po šesti letech je všechno jinak. Nyní se stavba odhaduje na 789 milionů eur, tedy trojnásobek původní částky. Slavnostní otevření se plánuje na jaro 2017, řekl současný starosta Hamburku Olaf Scholz německému deníku Der Spiegel.

Veřejnosti dochází trpělivost. Nedostavěná a předražená filharmonie je už dlouho trnem v oku. Budou to totiž nakonec daňoví poplatníci, kdo stavbu zafinancují.

Hamburská čtvrť HafenCity

Labská filharmonie by se měla po dokončení stát novou dominantou hamburské čtvrti HafenCity. Čtvrť se začala plánovat po uzavření velkého přístavu v 80. letech. Město začalo řešit, jak využít opuštěné velké prostory. Na rozloze 155 hektarů včetně vodních ploch naplánovali novou čtvrť nazvanou HafenCity.

Čtvrť s prostory pro kanceláře, obchody a bydlení by měla být kompletně dokončena kolem roku 2030. Bydlet by zde mohlo až 12 tisíc lidí. HafenCity by měla nabídnout kolem 50 tisíc pracovních míst.

Hafen city

Hafen city

Autoři: ,

Nejčtenější

Na samotě u Prievidze si mladá žena vybudovala bydlení jako v ráji

Na dotažení některých detailů se majitelka radila s architektkou, která navrhla...

Když jste od malička ve spojení s přírodou, dlouho ve městě nevydržíte a utečete na hory. To byl i případ sympatické a...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Kuchyně, jídelna a obývák s krbem za 450 tisíc. Majitelé jsou nadšení

Alena s Vladimírem se rozhodli pro modernizaci obývací kuchyně.

Alena bydlí se svým mužem Vladimírem v domku na okraji Prahy, který si postavili před dvaadvaceti lety. Kuchyně,...

Na rekonstrukci statku se nadřela celá rodina, dnes si zde užívají

Na místě zpustlého dvora je dnes udržovaná skalka z žulových kamenů osázená...

Dvě stě let starý statek zrekonstruovala rodina v sedmdesátých letech a na chalupu jezdí už čtvrtá generace. Eva...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Další z rubriky

Restaurace, kde vám drink podá robotická ruka, připomíná sedícího psa

Dvoupatrový Cyberdog tvarem připomíná hlavu a tělo psa, užitná plocha je 130...

Technologicko-informační centrum Cyberdog, jehož součástí je i vinárna s robotickou obsluhou, vznikla v Praze u stanice...

Ve světě slaví úspěch česká sexy křesla i vibrátory. Podívejte se

Chips staví na měkkých křivkách. Je to solitér s vlastním charakterem a...

Mnozí čeští designéři a výrobci patří ke světové špičce. V některých oborech určují i trendy. Platí to o sklářích, ale...

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Najdete na iDNES.cz