Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Největší evropský tunel. Předražený skandál se šest let staví v Hamburku

  1:00aktualizováno  1:00
Německá přístavní metropole Hamburk začala v dubnu 2007 stavět svou novou dominantu. Architektonicky impozantní Labská filharmonie vévodící námořnímu přístavu měla být dokončena v létě 2010. Stále však není hotovo. Stavba, jejíž rozpočet se již ztrojnásobil, je často považována za největší evropský tunel.

Labská filharmonie (Elbphilharmonie) by se měla stát jednou z deseti nejlepších koncertních síní světa. | foto: Pavla Matějů, iDNES.cz

Hamburk však stále věří, že se nový pozoruhodný kulturní stánek zařadí mezi přední koncertní objekty planety.

"Labská filharmonie (Elbphilharmonie) by se měla stát jednou z deseti nejlepších koncertních síní světa," neskrýval nadšení tehdejší hamburský primátor Ole von Beust. Po letech plánování položil v dubnu 2007 základní kámen velkorysého futuristického projektu.

Rozestavěná prosklená budova se třemi koncertními sály, hotelem, luxusními byty a konferenčním střediskem se "uvelebila" na původním císařském špejcharu, který zasahuje hluboko do řeky.

Labská filharmonie

Špejchar sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy a prošel díky filharmonii kompletní rekonstrukcí.

Původní císařský špejchar z roku 1875 býval tradiční dominantou hamburského přístavu, kam v minulosti směřovali za prací i čeští dělníci nebo odkud se i Češi vydávali za živobytím do Ameriky. Za druhé světové války skladiště těžce utrpělo a novou, moderní tvář získalo v 60. letech.

"Vlnící" se skleněná nástavba na špejcharovém podstavci má připomínat vzdouvající se řeku. Největší ze tří koncertních sálů pojme 2 200 diváků, další 550 a 170 návštěvníků. V luxusní prosklené budově by měl být i hotel s 250 pokoji, 45 rezidenčních bytů a garáže s pěti sty parkovacími místy.  

V architektonické soutěži zvítězilo švýcarské duo Herzog a de Meuron. I přes vysoké náklady, které v přípravné fázi postupně rostly, hamburská radnice projekt schválila.

Stavba se tehdy odhadovala na 240 milionů eur (šest miliard korun). Nadšení z projektu bylo v Hamburku obrovské, 64 milionů eur se již na začátku stavby podařilo získat od sponzorů, 114 milionů eur vyčlenilo město.

Základ filharmonie tvoří bývalý špejchar, který dříve sloužil jako skladiště...

Základ filharmonie tvoří bývalý špejchar, který dříve sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy a prošel díky filharmonii kompletní rekonstrukcí.

"Vlnící" se skleněná nástavba na špejcharovém podstavci má připomínat vzdouvající se řeku. Největší ze sálů pojme 2 200 diváků.

Po šesti letech je všechno jinak. Nyní se stavba odhaduje na 789 milionů eur, tedy trojnásobek původní částky. Slavnostní otevření se plánuje na jaro 2017, řekl současný starosta Hamburku Olaf Scholz německému deníku Der Spiegel.

Veřejnosti dochází trpělivost. Nedostavěná a předražená filharmonie je už dlouho trnem v oku. Budou to totiž nakonec daňoví poplatníci, kdo stavbu zafinancují.

Hamburská čtvrť HafenCity

Labská filharmonie by se měla po dokončení stát novou dominantou hamburské čtvrti HafenCity. Čtvrť se začala plánovat po uzavření velkého přístavu v 80. letech. Město začalo řešit, jak využít opuštěné velké prostory. Na rozloze 155 hektarů včetně vodních ploch naplánovali novou čtvrť nazvanou HafenCity.

Čtvrť s prostory pro kanceláře, obchody a bydlení by měla být kompletně dokončena kolem roku 2030. Bydlet by zde mohlo až 12 tisíc lidí. HafenCity by měla nabídnout kolem 50 tisíc pracovních míst.

Hafen city

Hafen city

Autoři: ,Nejčtenější

Cihlu odmítli. V Beskydech si manželé postavili dobře promyšlený srub

Po čase získal srub patinu, jeho masivnost zjemňuje také květinová výsadba.

Původně měl být rodinným sídlem velký zděný dům. Jana se však nakonec zamilovala do srubu. Manžel s dřevostavbou...

Češi přecházejí od meruňkové ke skandinávské eleganci. Pozor na bílou

Kolekce White (Babeta Ondrová) - bílá loďka a modré proužky evokují...

Léto není jen čas prázdnin a dovolených, ale pro mnohé rodiny i obdobím, kdy nadchází čas pro radikální změnu nebo...Bláznivá sousedka podpálila byt. Její spolubydlící nás děsí svým řevem

1

Bydlím v domě s podivnou sousedkou. V bytě má nepořádek a hory papírů, navíc u ní přebývají různí bezdomovci a podobná...

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

Dům velký 60 metrů čtverečních rodina přifoukla pomocí chytré přístavby

Cihlová přístavba zlepšila tříčlenné rodině kvalitu života.

Tříčlenná australská rodina žila spokojeně ve starším bungalovu velkém 60 metrů čtverečních na melbournském předměstí...

Další z rubriky

David Vávra navrhl dřevěný hotelový pokoj s prvky Jizerské padesátky

V pokoji jsou originální závěsy, potištěné kresbami architekta Vávry. Poznáte...

Architekt David Vávra navrhl pro designový Grand Hotel Pytloun hned dva pokoje. Jeden z nich, obložený dřevem, je...

Obytné vajíčko je v Praze. Objevte energeticky soběstačný mikrodům

Cena domku z první série je 79 900 eur, v přepočtu 2 miliony korun.

Energeticky soběstačný mobilní mikrodům představila v Praze investiční platforma Crowdberry. Ecocapsule stojí na lodi...

Manželství může začít i šokem z architektury, kde se obřad odehrává

Interiér Malé bílé kaple

Las Vegas bylo prohlášeno městem v roce 1905. Dnes je kromě kasin a hazardních her proslavené jako nejpopulárnější...

Najdete na iDNES.cz