Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Největší evropský tunel. Předražený skandál se šest let staví v Hamburku

  1:00aktualizováno  1:00
Německá přístavní metropole Hamburk začala v dubnu 2007 stavět svou novou dominantu. Architektonicky impozantní Labská filharmonie vévodící námořnímu přístavu měla být dokončena v létě 2010. Stále však není hotovo. Stavba, jejíž rozpočet se již ztrojnásobil, je často považována za největší evropský tunel.

Labská filharmonie (Elbphilharmonie) by se měla stát jednou z deseti nejlepších koncertních síní světa. | foto: Pavla Matějů, iDNES.cz

Hamburk však stále věří, že se nový pozoruhodný kulturní stánek zařadí mezi přední koncertní objekty planety.

"Labská filharmonie (Elbphilharmonie) by se měla stát jednou z deseti nejlepších koncertních síní světa," neskrýval nadšení tehdejší hamburský primátor Ole von Beust. Po letech plánování položil v dubnu 2007 základní kámen velkorysého futuristického projektu.

Rozestavěná prosklená budova se třemi koncertními sály, hotelem, luxusními byty a konferenčním střediskem se "uvelebila" na původním císařském špejcharu, který zasahuje hluboko do řeky.

Labská filharmonie

Špejchar sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy a prošel díky filharmonii kompletní rekonstrukcí.

Původní císařský špejchar z roku 1875 býval tradiční dominantou hamburského přístavu, kam v minulosti směřovali za prací i čeští dělníci nebo odkud se i Češi vydávali za živobytím do Ameriky. Za druhé světové války skladiště těžce utrpělo a novou, moderní tvář získalo v 60. letech.

"Vlnící" se skleněná nástavba na špejcharovém podstavci má připomínat vzdouvající se řeku. Největší ze tří koncertních sálů pojme 2 200 diváků, další 550 a 170 návštěvníků. V luxusní prosklené budově by měl být i hotel s 250 pokoji, 45 rezidenčních bytů a garáže s pěti sty parkovacími místy.  

V architektonické soutěži zvítězilo švýcarské duo Herzog a de Meuron. I přes vysoké náklady, které v přípravné fázi postupně rostly, hamburská radnice projekt schválila.

Stavba se tehdy odhadovala na 240 milionů eur (šest miliard korun). Nadšení z projektu bylo v Hamburku obrovské, 64 milionů eur se již na začátku stavby podařilo získat od sponzorů, 114 milionů eur vyčlenilo město.

Základ filharmonie tvoří bývalý špejchar, který dříve sloužil jako skladiště...

Základ filharmonie tvoří bývalý špejchar, který dříve sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy a prošel díky filharmonii kompletní rekonstrukcí.

"Vlnící" se skleněná nástavba na špejcharovém podstavci má připomínat vzdouvající se řeku. Největší ze sálů pojme 2 200 diváků.

Po šesti letech je všechno jinak. Nyní se stavba odhaduje na 789 milionů eur, tedy trojnásobek původní částky. Slavnostní otevření se plánuje na jaro 2017, řekl současný starosta Hamburku Olaf Scholz německému deníku Der Spiegel.

Veřejnosti dochází trpělivost. Nedostavěná a předražená filharmonie je už dlouho trnem v oku. Budou to totiž nakonec daňoví poplatníci, kdo stavbu zafinancují.

Hamburská čtvrť HafenCity

Labská filharmonie by se měla po dokončení stát novou dominantou hamburské čtvrti HafenCity. Čtvrť se začala plánovat po uzavření velkého přístavu v 80. letech. Město začalo řešit, jak využít opuštěné velké prostory. Na rozloze 155 hektarů včetně vodních ploch naplánovali novou čtvrť nazvanou HafenCity.

Čtvrť s prostory pro kanceláře, obchody a bydlení by měla být kompletně dokončena kolem roku 2030. Bydlet by zde mohlo až 12 tisíc lidí. HafenCity by měla nabídnout kolem 50 tisíc pracovních míst.

Hafen city

Hafen city

Autoři: ,Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Vila unikla nacistům i komunistům. Rodina v ní žila nepřetržitě 77 let

Otto a Božena Rothmayerovi měli tvůrčí dvoukariérové manželství a jejich dům...

Navštivte s námi vilu, kterou postavil architekt Otto Rothmayer podle domu svého učitele Jožeho Plečnika, ale spíš vám...

Soukromý ráj. Chata ze skladu na dříví stojí uprostřed hustých lesů

Přízemí je vstupem do chaty a zároveň hlavní obytnou zónou s kuchyní, jídelnou...

Mladý aktivní sportovec a podnikatel si vystavěl malý soukromý ráj uprostřed hustých lesů. Třípodlažní chata velká 120...

Nábytek, který může posloužit pro kojence i pro vysokoškoláka

Nábytek, který roste: z dětské postýlky je lůžko 200×90 cm, z přebalovacího...

Na světových veletrzích se s českým nábytkem příliš nesetkáte, výjimku představují židle TON a nábytek do exteriéru...

Najdete na iDNES.cz