Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Největší evropský tunel. Předražený skandál se šest let staví v Hamburku

  1:00aktualizováno  1:00
Německá přístavní metropole Hamburk začala v dubnu 2007 stavět svou novou dominantu. Architektonicky impozantní Labská filharmonie vévodící námořnímu přístavu měla být dokončena v létě 2010. Stále však není hotovo. Stavba, jejíž rozpočet se již ztrojnásobil, je často považována za největší evropský tunel.

Labská filharmonie (Elbphilharmonie) by se měla stát jednou z deseti nejlepších koncertních síní světa. | foto: Pavla Matějů, iDNES.cz

Hamburk však stále věří, že se nový pozoruhodný kulturní stánek zařadí mezi přední koncertní objekty planety.

"Labská filharmonie (Elbphilharmonie) by se měla stát jednou z deseti nejlepších koncertních síní světa," neskrýval nadšení tehdejší hamburský primátor Ole von Beust. Po letech plánování položil v dubnu 2007 základní kámen velkorysého futuristického projektu.

Rozestavěná prosklená budova se třemi koncertními sály, hotelem, luxusními byty a konferenčním střediskem se "uvelebila" na původním císařském špejcharu, který zasahuje hluboko do řeky.

Labská filharmonie

Špejchar sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy a prošel díky filharmonii kompletní rekonstrukcí.

Původní císařský špejchar z roku 1875 býval tradiční dominantou hamburského přístavu, kam v minulosti směřovali za prací i čeští dělníci nebo odkud se i Češi vydávali za živobytím do Ameriky. Za druhé světové války skladiště těžce utrpělo a novou, moderní tvář získalo v 60. letech.

"Vlnící" se skleněná nástavba na špejcharovém podstavci má připomínat vzdouvající se řeku. Největší ze tří koncertních sálů pojme 2 200 diváků, další 550 a 170 návštěvníků. V luxusní prosklené budově by měl být i hotel s 250 pokoji, 45 rezidenčních bytů a garáže s pěti sty parkovacími místy.  

V architektonické soutěži zvítězilo švýcarské duo Herzog a de Meuron. I přes vysoké náklady, které v přípravné fázi postupně rostly, hamburská radnice projekt schválila.

Stavba se tehdy odhadovala na 240 milionů eur (šest miliard korun). Nadšení z projektu bylo v Hamburku obrovské, 64 milionů eur se již na začátku stavby podařilo získat od sponzorů, 114 milionů eur vyčlenilo město.

Základ filharmonie tvoří bývalý špejchar, který dříve sloužil jako skladiště...

Základ filharmonie tvoří bývalý špejchar, který dříve sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy a prošel díky filharmonii kompletní rekonstrukcí.

"Vlnící" se skleněná nástavba na špejcharovém podstavci má připomínat vzdouvající se řeku. Největší ze sálů pojme 2 200 diváků.

Po šesti letech je všechno jinak. Nyní se stavba odhaduje na 789 milionů eur, tedy trojnásobek původní částky. Slavnostní otevření se plánuje na jaro 2017, řekl současný starosta Hamburku Olaf Scholz německému deníku Der Spiegel.

Veřejnosti dochází trpělivost. Nedostavěná a předražená filharmonie je už dlouho trnem v oku. Budou to totiž nakonec daňoví poplatníci, kdo stavbu zafinancují.

Hamburská čtvrť HafenCity

Labská filharmonie by se měla po dokončení stát novou dominantou hamburské čtvrti HafenCity. Čtvrť se začala plánovat po uzavření velkého přístavu v 80. letech. Město začalo řešit, jak využít opuštěné velké prostory. Na rozloze 155 hektarů včetně vodních ploch naplánovali novou čtvrť nazvanou HafenCity.

Čtvrť s prostory pro kanceláře, obchody a bydlení by měla být kompletně dokončena kolem roku 2030. Bydlet by zde mohlo až 12 tisíc lidí. HafenCity by měla nabídnout kolem 50 tisíc pracovních míst.

Hafen city

Hafen city

Autoři: ,Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Mladým architektům, a nejen jim, se nelíbí absence otevřených soutěží

Zelné náměstí v Brně prošlo úspěšnou rekonstrukcí.

Mladým brněnským architektům a urbanistům, sdruženým ve skupině GEN Brno, se nelíbí, že město chystá řadu velkých...

Vítejte v krabici. Američané se zamilovali do kvádrů a kostek

Vítejte v krabicích! Pro Los Angeles  jsou tvary kvádrů novou etapou v...

Současné moderní budovy mají minimalistický design bez jakýchkoliv nepotřebných a zdobných prvků. Nejpopulárnější je...

Vojanovy sady. Uprostřed Prahy je krásná oáza, kde se ztratíte v čase

Vojanovy sady patří k jedné z nejstarších zahrad v metropoli.

Uprostřed Prahy je oáza, kde se člověk může na chvíli zastavit, lehnout si pod některý z ovocných stromů a šum...Najdete na iDNES.cz