Před hlodavci ochrání prázdnou chalupu i nepříjemný zvuk

Nastal podzim, myši se každoročně stěhují z polí a luk, kde měly až dosud dostatek potravy pod bezpečné střechy lidských obydlí. Jistě ocení sklep plný zásob. Hryznou do každého bramboru nebo jablka. Vlezou do všech beden i polic, prokoušou zdánlivě nemožné, dokonce umělohmotnou láhev od jaru. Člověk se svou téměř neuvěřitelnou vynalézavostí sice objevil třeba laser, ale proti hlodavcům se zdá, že je zatím stále v nejnižším stadiu výzkumu. Zatím totiž nenašel nic lepšího než jed, mechanickou past a - pozor, novinka - elektrický plašič.

"Rozkousané čtyři deky a v jejich rozích pracně nanošené rozdrcené kousky všeho možného, umně zamotané do hnízd. Byly to nejspíš pelechy pro nové myší potomstvo. A všude kolem samý bobek. Všechno jsem musela vyhodit," svěřuje svou zkušenost z návštěvy pouze měsíc neobydlené chaty na Benešovsku Jana Vítková z Prahy. Hlodavci nejvíce škodí v objektech, které jsou prázdné využívány jen sezonně k rekreačním účelům. Pokud můžete mít v domě kočku, máte téměř vyhráno. (Kocouři myši většinou nechytají.)

Pastičky a plašiče

Už první lovci dokázali sestavit účinnou past. Kousek dřeva a soustava drátků se používá dodnes. Existují i myši, které umějí vybírat napíchnutou návnadu z nastražené pastičky bez úhony, ale je-li dobře zkonstruovaná a nastavená, nemají šanci. Zkušení venkované říkají, že tento způsob je jediný zaručený a bezpečný. Pastička stojí do deseti korun. Ne každý však snáší likvidaci chycených tvorů, o chycených prstech nemluvě. Zbývá ještě jeden, poměrně nový a vtipný vynález - elektroakustický plašič myší a krtků. Možná si vzpomenete na rady, kterak vyhnat krtky ze zahrady pomocí prázdných lahví. Zasunou se do krtičiny hrdlem vzhůru a nasměrují tak, aby v nich vítr vyluzoval slyšitelné zvuky. Nepříjemné kvílení se rozléhá po všech krtčích chodbách a vyžene obyvatele přinejmenším k sousedům. Zařízení pískající na elektrický pohon není na rozdíl od lahví zadarmo, ale nezávisí na větru a může ohlídat nejrůznější opuštěné prostory, od sklepa přes skladiště až po půdu. Pískot, který zařízení vydává, je opravdu nepříjemný a vyžene z okruhu slyšitelnosti téměř vše živé. Stačí, když sami vyzkoušíte, kde všude ho slyšíte - myši mají sluch ještě o poznání lepší. Plašič lze připojit na jakýkoli zdroj stejnosměrného napětí v rozsahu jeden a půl až devět voltů. Pokud takový zdroj není po ruce, můžete použít plochou baterii, která vydrží minimálně dva měsíce, či cest sériově spojených monočlánků, jejichž energie vystačí na pět měsíců. Do krtčí nory se plašič vkládá ve vodotěsném obalu - například v silnějším igelitovém sáčku. Toto zařízení pro humánní řešení potíží s myšmi se dá koupit v zahrádkářských potřebách za sto čtyřicet korun.

Pozor na jed

Jed je sice účinný, ale poměrně nebezpečný. Přiotrávit se totiž může dítě nebo pes. Na umístění jedu v blízkostí potravin byste neměli ani pomyslet. Navíc umírající zvířata většinou zalezou do škvír, kde je jen těžko najdete. Zdechlina nepříjemně zavání.

Autorka je spolupracovnicí redakce