Výrazné tapety a podlaha rámují nevšední interiér s javorovou vyřezávanou skříní i s nábytkem z banánovníků a palem

Výrazné tapety a podlaha rámují nevšední interiér s javorovou vyřezávanou skříní i s nábytkem z banánovníků a palem | foto: Lina Németh

Pražskou dvougarsonku si zařídili v etno stylu. Mají doma Tibet, Čínu i Indii

  • 85
Dvojice, která ráda cestuje po Asii, si zařídila byt v etnickém stylu. Promysleli úpravy bytu do nejmenšího detailu: použili originální dřevěný nábytek, barevné tapety i suvenýry z cest, třeba tibetské modlitební svitky nebo bronzové a mosazné sošky.

Na české poměry výrazně exotický byt leží v novostavbě z roku 2000. Okny směřuje příjemně na jihozápad do klidné části města v blízkosti Prahy. Na první pohled nijak výstřední dům ukrývá nevšedně exotický interiér.

Byt před proměnou

"Nový byt tehdy koupil můj přítel, nastěhoval se a postupně jej zařizoval. Zpočátku tu žil sám, byt vypadal ´panelákově´," vzpomíná Hana. Představte si koberce ode zdi ke zdi, mikroplyšovou pohovku s křesly a dřevotřískovou stěnou v obýváku. V ložnici stálo dvoulůžko z mikroplyše, rohový stolek pro počítač a regálová stěna," pokračuje.

Byt před proměnouByt před proměnou

Byt před proměnou

Hanka s Jiřím se seznámili v roce 2006, kdy se také rozhodli pro rekonstrukci bytu. Přáli si, aby vyhovoval jejich společným představám. Začali tedy ložnicí. "Původní nábytek a některé vybavení jsme prodali v bazaru, koberec strhli a začali od podlahy. V chodbě a v ložnici jsme nechali položit plovoucí podlahu v barvě ořechu," vzpomíná Hanka.

V mezičase pak objednali přímo u kováře kovanou postel společně s nočními stolky. "Nechali jsme si však upravit povrch tak, aby kovaný nábytek vypadal opravdu autenticky, místo lesklého laku jsme na něj nechali nanést matný grafit," vysvětluje Jiří.

Postel, jejíž povrch je matného grafitu, vyrobil kovář. Dekorací nad ní je vyřezávaná Sloní cesta (Le Patio).

Postel, jejíž povrch je matného grafitu, vyrobil kovář. Dekorací nad ní je vyřezávaná Sloní cesta (Le Patio).

Ostatní nábytek je starý, objevený v bazarech a citlivě zrestaurovaný odborníky. Jeden solitér tvoří například stoletá javorová vyřezávaná skříň, ve které je elektronika, ale také počítač a další technické příslušenství. Monitor slouží zároveň jako druhá televize, za níž se pak zavřou dveře skříně. Nevzniká tak rušivé místo v ložnici.

Druhým zajímavým solitérem je nástavec na příborník ze začátku minulého století s orientálními prvky. Pod něj majitelé umístili úložné boxy z palmových listů. "Malý stolek, který nám byl věnován, jsme zachránili před rozpadnutím a nechali jej zrestaurovat," popisuje Jiří.

Pohled z ložnice na zarámované tibetské svitky s motlitbami v pozadí

Pohled z ložnice na zarámované tibetské svitky s motlitbami v pozadí

Zajímavý solitér v ložnici tvoří nástavec na příborník ze začátku minulého století s orientálními prvky

Solitér v ložnici: nástavec na příborník ze začátku 20. století s orientálními prvky

Dekorace k lůžku

Lampy v ložnici na nočním stolku vhodně korespondují s koncovkami garnýže nad oknem. Obojí bylo pořízeno v obchodním domě Ikea. Okenní parapet zdobí sezónní dekorace a na stěně nad postelí se vyjímá vyřezávaná Sloní cesta, zakoupená v Le Patiu, a také plátno thanky z Nepálu.

Protější stěnu dekoruje několik keramických andělů. "Andělé jsou dílem umělecké keramičky z Českého Krumlova, která vyrábí originální kousky," dodává Hanka.

Obývací prostor odděluje od kuchyně pouze perleťový závěs

Obývací prostor odděluje od kuchyně pouze perleťový závěs

Ložnice, chodba a obývák nemají dveře, jen pomyslné vzdušné "přepážky" v podobě závěsů. Jeden z nich, s vyobrazením Budhy, si koupili na výstavě. Vše se prolíná a nic není ohraničeno.

V chodbě visí tibetské svitky s modlitbami s pozitivní energií, které si dvojice zakoupila přímo v Tibetu na Barkoru poblíž jednoho z nejsvětějších chrámů.

Obývací část – srdce bytu

"Velmi důležitá je pro nás obývací místnost. Poskytuje pohodlí, příjemnou atmosféru a působí jako pozitivní zářič energie," konstatují společně partneři. Také tady došlo k velkým změnám, ale až rok po proměně ložnice. Tehdy protáhli plovoucí podlahu z předsíně a začali tapetovat vliesovými tapetami zakoupenými v tuzemsku.

Pohovka z banánového lýka z Indonésie (AUŠ Interiér). Na polici uprostřed stojí havelí - vyřezávané okno bohatých kupců

Pohovka z banánového lýka z Indonésie (AUŠ Interiér). Na polici uprostřed stojí havélí - vyřezávané okno bohatých kupců

"Můžete s nimi doslova čarovat, protože se dají výborně kombinovat, jsou k dostání v několika odstínech, navíc i jednobarevné nebo s dekorem. Ve stejném designu je i bordura," pochvaluje si Jiří.

Protilehlé stěny vytapetovali jednobarevně a další dvě s dekorem vždy se stejným barevným podkladem. Jen v kuchyňském koutu zvolili světlejší odstín. Vše podtrhla bordura, jejíž prvky se zároveň objevují v jedné z tapet na stěně.

Vzhledem k tmavé podlaze a příjemně červeným tapetám nemohli majitelé nechat bílý strop. Jeho současnou podobu vytvořili namícháním červené, hnědé, meruňkové a černé barvy a dále perleti a práškového zlata. Po zaschnutí ještě vytvořili přes šablonu nástřik v podobě květů, a to zlatou a bronzovou barvou.

Výrazné tapety a podlaha rámují nevšední interiér s javorovou vyřezávanou skříní i s nábytkem z banánovníků a palem

Výrazné tapety a podlaha rámují nevšední interiér s javorovou vyřezávanou skříní i s nábytkem z banánovníků a palem

Originální nábytek

Nábytek - komody, stoly a další kousky - pořídili v prodejnách Le Patio na Národní třídě, na Újezdě a v Dušní ulici v Praze. "Paní majitelka mi pomohla s výběrem a ukázala další možnosti vzájemných kombinací. Měla jsem trochu obavu, že pokud budou originální kusy nábytku každý v jiném tónu barvy, vyzní celkový dojem roztodivně," líčí svoje obavy Hanka, "majitelka obchodu mě ale poučila, že je naopak žádoucí, aby byl každý kus jiný, aby to zkrátka nebyla nuda, a měla naprostou pravdu.".

Pohovka je upletená z banánového lýka v Indonésii a zakoupená v prodejně nábytku Auš Interiér, který se specializuje na dovoz zahradního a interiérového nábytku z exotických dřevin. V bytě slouží i velká TV plazma pro požitek při sledování pořadů, promítání fotografií či domácích videí.

Je zabudovaná na stěně na výklopném držáku. Kabely od ní umístili majitelé až dodatečně do vysekaného tunelu a zakryli tapetou. "Původně jsme chtěli použít nějakou designovou lištu, ale i ta na nás působila velmi rušivě," doplňuje Jiří.

"Kovaný lustr jsme objevili opět v bazaru – antiku v Křemencové ulici 4, kde mají občas opravdové skvosty," chlubí se Jiří. Lustr prošel drobnou úpravou, je pouze natřený. "Dokoupili jsme k němu úsporné žárovky, jejichž vystupující nápisy s technickými parametry kryje decentně černá páska," vysvětluje majitel.

Jídelna je oddělená od kuchyně perleťovým závěsem

Jídelna je oddělená od kuchyně perleťovým závěsem

Na suvenýry z cest slouží police z prošlapaných podlahových prken ze mlýna, podepřená kovanými háky

Na suvenýry z cest slouží police z prošlapaných podlahových prken ze mlýna

Kam se suvenýry?

K vystavení dekorací v bytě, které jsou přivezeny z cest po Indii, Číně a Tibetu, potřebovali majitelé neotřelá místa. "Vymysleli jsme si proto police, které jsou restaurátory namořeny do podobné barvy nábytku. Jsou to vlastně stará prošlapaná prkna z podlahy ze starého mlýna," popisuje Jiří.

A dodává, že je podepírají kované háky, které měly původně sloužit jako koncovky ke garnýži. "Police teď mohou zdobit skvosty, jako havélí, vyřezávané okno, bronzové a měděné sošky i sošky Qilínů – bájných zvířat vyskytujících se v době harmonie v Číně, ale také u nás v obývacím pokoji současnosti," uzavírá majitel.

Etno jako životní styl

- setkáte se s ním v módě i při zařizování interiéru
- nejsou pro něj důležité novinky nebo módní věci
- každý předmět je jedinečný a má svou historii
- etno styl je založený na prvcích starodávného umění a řemesel i na ruční práci
- je velice přirozený a využívá přírodních materiálů používaných od nepaměti
- ať obsahuje asijské nebo třeba africké prvky, nechybí dřevo, tepaný kov, kůže i pestré přírodní textilie

Náklady

byt 2 + kk, 49 m2 - 400 000 korun za:

– drobné stavební práce
– sekání elektrických rozvodů
– nové podlahy
– tapety
– výmalbu
– nábytek
– domácí elektroniku
– dekorace

Přibližně 90 % veškerých návrhů a úprav si partneři prováděli v rámci vlastních sil a zkušeností sami.


Více se dočtete v časopise Domov č. 4/2010.