Magdalena Šteflová, Stanislav Pech, FA ČVUT Praha: Letenské molo

Magdalena Šteflová, Stanislav Pech, FA ČVUT Praha: Letenské molo | foto: Archiv soutěže

Rozhledny jako adrenalinový zážitek: pod nohama sklo nebo Vltava

  • 6
Budoucí mladí architekti vystavují návrhy nových pražských rozhleden od 15. března na Staroměstské radnici v Praze. Podívejte se na rozhledny všech tvarů, velikostí i koncepcí.

Vzájemně můžete porovnat 64 projektů, které splnily zadání architektonicko-urbanistické soutěže pro studenty vysokých škol oborů architektura a pozemní stavby. Soutěž vyhlásila společnost Central Group a hlavní město Praha ve spolupráci se zpravodajským serverem iDNES.cz a deníkem MF DNES. Bližší informace o soutěži a jejích výhercích naleznete zde.

Výstava

Výstava se všemi návrhy proběhne v Sále architektů Staroměstské radnice ve dnech 15. března až 13. května 2012.

Mezi soutěžícími jsou budoucí architekti, kteří ovlivní vzhled nejen Prahy. Ponesou zodpovědnost za tuzemskou architekturu v budoucích letech.

Řada projektů ukazuje, že na českých školách vyrůstají talentovaní tvůrci, kteří chápou souvislosti a mají cit pro zachování staré architektury stejně jako znalosti moderních materiálů.

Rozhledny trochu jinak

Vedle vítězů se ve 4.podlaží Staroměstské radnice můžete seznámit například s návrhem Michala Bílka z Fakulty urbanismu a architektury z TU v Liberci.

Michal Bílek, FUA TU Liberec: rozhledna v podobě balonů

Rozhlednu pojal jako balony pro jednu osobu řízené autopilotem a vypouštěné do výšky maximálně 60 metrů. Balony "startují" z platformy připomínající tvar stromu. Vrtulové elektromotory slouží k manévrování ve vzduchu.

Magdalena Šteflová a Stanislav Pech, také z Technické univerzity v Liberci, zase pojali svou rozhlednu jako molo, které vybíhá do volného prostoru. Protože je prosklené, může mít návštěvník pocit, že se vznáší nad Prahou ve volném prostoru.

Prosklená je i podlaha. Když nemůže mít hlavní město a Letná "Oko nad Prahou", zvolili studenti tuto formu rozhledny.

Na Branické skály umístila svou rozhlednu Kateřina Glötzerová z ARC FAST VUT. Dvě kruhové výseče elegantně stoupají po spirále do různých výšek. Věže se směrem nahoru zužují, což dovoluje lepší rozhled v nejvyšším patře. Konstrukce stavby tvoří plášť, schodiště a středový sloup.

Kateřina Glötzerová, ARC FAST VUT: rozhledny u Branické skály