Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražany lákají levné domy za městem

  15:43aktualizováno  15:43
Praha - Nový rodinný dům na okraji Prahy stojí přibližně stejně jako byty v centru, někdy i méně. Stavebníci upozorňují, že laciné a rychle postavené domy na klíč nemusí být příliš kvalitní. Přesto je dělníci sotva stíhají stavět, jaký o ně mají lidé zájem. Domek postaví odborné firmy během pár měsíců, stačí mít alespoň jeden a půl až dva miliony korun.
Přibližně taková je cena těch nejlacinějších novostaveb. Ty nejnižší nabídky však většinou nezahrnují pozemek, jsou to řadové domky nebo už jsou hodně vzdálené Praze. Ale přece jen nabízejí více soukromí a klidu než některé sídlištní byty za stejnou cenu. Ovšem odborníci upozorňují, že právě narychlo postavené příbytky nemusí splnit očekávaný komfort.

"Když někdo přijde se třemi miliony, může získat i luxusně vybavený byt v centru. O kvalitě domků, které postaví za pár měsíců, trochu pochybuji," váhal nad nabídkami Pavel Jurča z Letenské realitní kanceláře. Uvedl, že domy z tradičních materiálů mají životnost kolem sta let. "Ovšem mnohdy nabízené finské nebo kalifornské typy bývají konstruované na úplně jiné podmínky, takže jejich životnost může být poloviční," řekl Jurča. Přesto se společnosti, které stavby na klíč nabízejí, shodují, že o domky v ceně kolem dvou až třech milionů mají Pražané velký zájem. "Lidé je kupují ještě, než stojí. Předvedeme jim projekt v kanceláři a oni složí zálohu," potvrdil Filip Hnátek z New World Reality.

Stavební firmy se shodují, že díky rozšířenému využívání stavebního spoření a hypotečních úvěrů se pražské rodiny usazují ve vlastních domech. "Aby ušetřili, nemusí se hned stěhovat na zapadlou samotu. K dispozici jsou i lokality cenově velmi příznivé a z Prahy dostupné hromadnou dopravou," tvrdí Markéta Bindicsová ze Stavební společnosti Knetl. Tato firma v současné době nabízí lokality na sever od Prahy - například Předboj, Velké Přílepy nebo Černošice na jihozápadě.

"Požadavky Pražanů jsou velmi individuální, ale zájem lidí odejít z města ven je v poslední době značný. Navíc většina lokalit je snadno dostupná, což je jedna z hlavních podmínek, které si zájemci o domy kladou," potvrdila současný trend v bydlení Ivana Dvořáková ze společnosti Lidové domy, která staví v Květnici na východním okraji Prahy. Za cenu přes dva miliony však nemusí kupovat jen novostavbu. "Za tuto částku se dá koupit i starší dům kolem Prahy, ovšem většinou vyžaduje rekonstrukci.

Jsou ale lidé, kteří vyhledávají jen byty," upozornil Jan Petřek, pracovník pražské společnosti s názvem Omega Reality. Majitelé domů jsou na veškeré opravy sami, takže musí například našetřit na novou střechu. "Horní hranice ceny za metr čtvereční kvalitní střechy je asi patnáct set korun," odhadl Pavel Jurča z Letenské realitní. V bytech se skládá na společnou střechu více domácností. "Někteří lidé, třeba svobodný muž, si raději koupí byt, který nemusí nijak zvlášť opravovat a kdykoli ho může prodat. O dům se přece jen musí více starat, aby neztrácel hodnotu," uvedl Jurča.

Projekty lze upravit, stojí to desítky tisíc

Laciné domy se často jeden druhému podobají. Firmy mají totiž jen omezený počet projektů, z nichž si zákazníci mohou vybrat. Pochopitelně si lze objednat stavbu podle vlastních představ takzvaně na klíč, za to si však zájemci musí připlatit. Architektonická kancelář Křivka patří k těm, které nabízejí poměrně velký počet různých variant.

"Nabízíme projekty asi dvou set padesáti typů domů za dvacet až třicet tisíc korun. Když chtějí lidé posunout příčky, přidat nebo ubrat okna, připlatí pět až deset tisíc," uvedl Petr Diviš. Pak ovšem musí zájemci o bydlení ještě přidat dalších asi patnáct tisíc za to, že odborníci uzpůsobí tento projekt konkrétnímu pozemku a zakreslí na papír napojení na sítě či upraví terén. "Respektujeme, i když si lidé přinesou vlastní projekt, úpravy našeho vyjdou na desítky tisíc korun," uvedla Ivana Dvořáková ze společnosti Lidové domky.

I s individuálními požadavky jsou projekty tvořené na základě typizovaných staveb levnější než architekt, kterému klient diktuje svou představu celého domu. "Obvykle si architekt řekne o pět procent z nákladů na hrubou stavbu. U domu za tři miliony to je 150 tisíc," řekl Diviš.


 

Pražané dávají čím dál častěji přednost bydlení ve vlastních domech před byty

Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Rodinný dům ve svahu je otevřený světlu i díky terasám a spoustě skla

Téměř všechny pokoje mají možnost přímého nebo bočního výstupu na terasy domu,...

Majitelé s bydlením v rodinném domě již měli zkušenost, ale starý dům jim už z mnoha důvodů nevyhovoval. A tak hledali...

Další z rubriky

Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...

Atrium uprostřed domu funguje jako žárovka, vnáší do něj světlo

Při pohledu z ulice jednoduchý dům o sobě téměř nic neprozrazuje. Rodina chtěla...

Do prosté černé „krabičky“ vměstnal architekt vše, co rodina s dvěma dětmi potřebovala. I přes minimální pozemek si zde...

Bakala neuspěl u soudu se stížností kvůli Knihovně Václava Havla

Budova na pražském Loretánském náměstí, ve které sídlí knihovna Václava Havla.

Ústavní soud odmítl stížnost Zdeňka Bakaly ve sporu souvisejícím s rekonstrukcí domu pro Knihovnu Václava Havla na...Najdete na iDNES.cz