Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražany lákají levné domy za městem

  15:43aktualizováno  15:43
Praha - Nový rodinný dům na okraji Prahy stojí přibližně stejně jako byty v centru, někdy i méně. Stavebníci upozorňují, že laciné a rychle postavené domy na klíč nemusí být příliš kvalitní. Přesto je dělníci sotva stíhají stavět, jaký o ně mají lidé zájem. Domek postaví odborné firmy během pár měsíců, stačí mít alespoň jeden a půl až dva miliony korun.
Přibližně taková je cena těch nejlacinějších novostaveb. Ty nejnižší nabídky však většinou nezahrnují pozemek, jsou to řadové domky nebo už jsou hodně vzdálené Praze. Ale přece jen nabízejí více soukromí a klidu než některé sídlištní byty za stejnou cenu. Ovšem odborníci upozorňují, že právě narychlo postavené příbytky nemusí splnit očekávaný komfort.

"Když někdo přijde se třemi miliony, může získat i luxusně vybavený byt v centru. O kvalitě domků, které postaví za pár měsíců, trochu pochybuji," váhal nad nabídkami Pavel Jurča z Letenské realitní kanceláře. Uvedl, že domy z tradičních materiálů mají životnost kolem sta let. "Ovšem mnohdy nabízené finské nebo kalifornské typy bývají konstruované na úplně jiné podmínky, takže jejich životnost může být poloviční," řekl Jurča. Přesto se společnosti, které stavby na klíč nabízejí, shodují, že o domky v ceně kolem dvou až třech milionů mají Pražané velký zájem. "Lidé je kupují ještě, než stojí. Předvedeme jim projekt v kanceláři a oni složí zálohu," potvrdil Filip Hnátek z New World Reality.

Stavební firmy se shodují, že díky rozšířenému využívání stavebního spoření a hypotečních úvěrů se pražské rodiny usazují ve vlastních domech. "Aby ušetřili, nemusí se hned stěhovat na zapadlou samotu. K dispozici jsou i lokality cenově velmi příznivé a z Prahy dostupné hromadnou dopravou," tvrdí Markéta Bindicsová ze Stavební společnosti Knetl. Tato firma v současné době nabízí lokality na sever od Prahy - například Předboj, Velké Přílepy nebo Černošice na jihozápadě.

"Požadavky Pražanů jsou velmi individuální, ale zájem lidí odejít z města ven je v poslední době značný. Navíc většina lokalit je snadno dostupná, což je jedna z hlavních podmínek, které si zájemci o domy kladou," potvrdila současný trend v bydlení Ivana Dvořáková ze společnosti Lidové domy, která staví v Květnici na východním okraji Prahy. Za cenu přes dva miliony však nemusí kupovat jen novostavbu. "Za tuto částku se dá koupit i starší dům kolem Prahy, ovšem většinou vyžaduje rekonstrukci.

Jsou ale lidé, kteří vyhledávají jen byty," upozornil Jan Petřek, pracovník pražské společnosti s názvem Omega Reality. Majitelé domů jsou na veškeré opravy sami, takže musí například našetřit na novou střechu. "Horní hranice ceny za metr čtvereční kvalitní střechy je asi patnáct set korun," odhadl Pavel Jurča z Letenské realitní. V bytech se skládá na společnou střechu více domácností. "Někteří lidé, třeba svobodný muž, si raději koupí byt, který nemusí nijak zvlášť opravovat a kdykoli ho může prodat. O dům se přece jen musí více starat, aby neztrácel hodnotu," uvedl Jurča.

Projekty lze upravit, stojí to desítky tisíc

Laciné domy se často jeden druhému podobají. Firmy mají totiž jen omezený počet projektů, z nichž si zákazníci mohou vybrat. Pochopitelně si lze objednat stavbu podle vlastních představ takzvaně na klíč, za to si však zájemci musí připlatit. Architektonická kancelář Křivka patří k těm, které nabízejí poměrně velký počet různých variant.

"Nabízíme projekty asi dvou set padesáti typů domů za dvacet až třicet tisíc korun. Když chtějí lidé posunout příčky, přidat nebo ubrat okna, připlatí pět až deset tisíc," uvedl Petr Diviš. Pak ovšem musí zájemci o bydlení ještě přidat dalších asi patnáct tisíc za to, že odborníci uzpůsobí tento projekt konkrétnímu pozemku a zakreslí na papír napojení na sítě či upraví terén. "Respektujeme, i když si lidé přinesou vlastní projekt, úpravy našeho vyjdou na desítky tisíc korun," uvedla Ivana Dvořáková ze společnosti Lidové domky.

I s individuálními požadavky jsou projekty tvořené na základě typizovaných staveb levnější než architekt, kterému klient diktuje svou představu celého domu. "Obvykle si architekt řekne o pět procent z nákladů na hrubou stavbu. U domu za tři miliony to je 150 tisíc," řekl Diviš.


 

Pražané dávají čím dál častěji přednost bydlení ve vlastních domech před byty

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Nedostatečné větrání vadí nejen při učení, škodí i vlhkost v interiéru

Pokud bude koncentrace oxidu uhličitého ve třídě vyšší, než je maximální...

Nová okna, nový problém. I tak lze krátce popsat situaci, která dnes trápí řadu škol, ale i domácností. Nedostatečné...

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Najdete na iDNES.cz