Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané se nejčastěji stěhují do Prahy 4

  21:53aktualizováno  21:53
Pražané se v posledních letech stále více stěhují. V nadcházejících dvou letech se bude či chce stěhovat až čtyřicet tisíc pražských domácností. Vychází to z průzkumu společnosti Incoma Research, která v projektu Potenciál pražského rezidenčního trhu 2004 zjišťovala okolnosti stěhování Pražanů.

 "U Pražanů přitom mírně převažuje poptávka po bytech nad poptávkou po rodinných domech. Konkrétně tři pětiny z těch, kteří se v příštích dvou letech hodlají přestěhovat, mají zájem o byty, zbytek o rodinné domy," uvedl Tomáš Drtina ze společnosti Incoma.

Dodal, že šedesát procent zájemců o byt pak dává přednost koupi bytu před pronájmem.

"I když zpočátku uvažují o nových bytech, většinou se přestěhují do starších bytů, a to především kvůli jejich nižší ceně," poznamenal Drtina.

Právě cena zůstává stejně jako v minulých letech nejdůležitějším hlediskem, podle kterého lidé uvažují o novém bytě. Přesto jsou Pražané podle studie za byt ochotni zaplatit více než v minulých letech.

"Těžiště jejich zájmu se také přesouvá od menších bytů k bytům dvoupokojovým a třípokojovým," sdělil Drtina.

A kam se lidé nejčastěji stěhují? Podle průzkumu společnosti je v případě stěhování do bytů nejoblíbenější lokalitou Praha 4, těsně následovaná Prahou 11 a 12.

V případě výběru rodinných domů si Pražané oblíbili lokality několik kilometrů za jihovýchodní hranicí metropole, především oblast Jesenice a Zdiměřic, následované satelitními městy u západních hranic metropole.

"Až na čtvrtém místě v zájmu o rodinné domy se umístila některá z částí hlavního města, a to Praha 4," poznamenal Drtina.

Praha 4 je tak nejoblíbenější lokalitou pro bydlení, ale zároveň i nejbohatší částí města. Pražané, kteří zde pracují, totiž podle Českého statistického úřadu pobírají nejvyšší průměrný plat v celé republice, a to 23 206 korun.

"To přesně odpovídá heslu, které již několik let razíme: Praha 4 - dobrá adresa," komentoval starosta Prahy 4 Zdeněk Hovorka.

Tomáš Drtina zároveň připustil, že Pražané se neradi stěhují mezi jednotlivými částmi Prahy. Lidem se totiž podle Drtiny nechce opouštět "jejich" část města, a proto o stěhování uvažují většinou v rámci jednoho okresu.

"Místo bydliště hraje při rozhodování vedle ceny bytu velkou roli. Většina lidí také uvedla, že je pro ně podstatná i velikost bytu, kvůli které se právě rozhodli přestěhovat," řekl Drtina.

Pětina lidí se hodlá přestěhovat z důvodu osamostatnění se a přibližně stejný počet lidí odchází za lepším bydlením. Tito lidé se potom nejčastěji stěhují do rodinných domků na východní hranici metropole.

Růst satelitních městeček, která obklopila obce u hranic Prahy v nejznámějších lokalitách, jako jsou Jesenice či Psáry, se však obce snaží omezit stavebními uzávěry.

Stěhování za Prahu
Jen v Psárech by k současné více než stovce nově postavených domů mělo přibýt dalších pět set, a proto bývalé vedení radnice rozhodlo o zastavení stavby až do schválení územního plánu.

Jiným příkladem se však řídila obec Zeleneč u Horních Počernic, kde ještě před několika lety, kdy u ostatních obcí vyrůstala satelitní města, neprobíhala žádná nová výstavba.

"Nyní jsme však za poslední dva roky zaznamenali nárůst počtu obyvatel z 1320 na 1598, a to jsou jen přihlášení k trvalému pobytu," řekl starosta Zelenče Michael Husinec.

Dodal, že však skutečný počet obyvatel je ještě o sto vyšší a během příštích let by zde mělo bydlet až 2300 obyvatel.

I když studie nezjišťovala, jak spolu vycházejí starousedlíci a noví obyvatelé obcí, které se proslavily svými satelitními městy, podle některých lidí žijících například v Průhonicích či Vestci u Prahy se zde vytvořily dva odlišné světy.

"Myslím si, že tady v Zelenči to není. Nejdříve jsme se totiž rozhodli přestavět a dobudovat zázemí ve staré části obce a teprve potom zde začali stavět investoři nové domky. Proto tu není závist mezi starousedlíky," popsal Husinec.

Dodal, že samozřejmě některé lidi nová výstavba rozčiluje. "Většinou trvá jen deset měsíců a potom je tu klid," řekl starosta obce, o kterou je mezi investory nových domů obrovský zájem.

O jaké lokality mají Pražané největší zájem

Podle zájmu o byt
                    
1. Praha 4
2. Praha 11, 12
3. Praha 10, 15
4. Praha 5, 13

Podle zájmu o rodinný dům 
           

1. Obce u východní hranice metropole
2. Obce u západní hranice metropole
3. Další středočeské okresy
4. Praha 4

Nejčastější důvody ke stěhování
                     
Větší bydlení pro rodinu 30 %
Osamostatnění se 21 %
Zvýšení současného standardu bydlení 18 %

Nejčastěji se lidé stěhují do Prahy 4, převážně kvůli potřebě většího bytu. Největší zájem o změnu má věková skupina od třiceti do čtyřiačtyřiceti let.

Autoři:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Splňte si sen o roubence. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Řemešín, Kralovice, okres Plzeň-sever. Roubená chalupa má dispozici 1+1 a je na...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Další z rubriky

Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18....

Dům, kde se neřešily náklady, ale pouze horko a soukromí majitelů

Kamenný obklad a uzavřená fasáda činí z domu na rohové parcele pevnost, do níž...

Vnitřní prostor maximálně otevřený do zahrady je hlavní mantra současného moderního bydlení. Představujeme vám dům,...

Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

1

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...Najdete na iDNES.cz