Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané nevědí, kde vlastně bydlí

  13:58aktualizováno  13:58
Kde to vlastně bydlím? Kam si to mám jít zařídit? To jsou otázky, na které si mnozí Pražané hned neumějí odpovědět. "V tom se prase vyzná. Městských částí je 57, ale třeba soudy Prahu rozdělují na deset částí a pak je tu ještě členění na 22 obvodů. V tom se neorientuje úředník, natož občan," připustil tajemník řepského úřadu Jiří Valeček.

Člověk žijící v městské části Praha-Zličín, která má svého starostu a svůj úřad na poštovní adrese Praha 5, patří pod Prahu 17 a pod státní správu vykonávající úřad městské části Praha-Řepy v Praze 6.

Trochu složité? Podle Valečka je problém také v tom, že lidé netuší, co spadá do čí kompetence.

"Denně sem chodí a ptají se: Děláte řidičáky? A my říkáme: Ne, neděláme. Nerozumím tomu. Když odvádíme i na vojnu, proč už nám to někdo nepředal," ptá se.

Zbraslav? Praha 5, ale i 16
Mít to tak jednoduché jako obyvatelé Prahy 1 - patří pod správní obvod Praha 1 a místní úřad, který sídlí též v Praze 1 a jenž je zároveň i odpovědným úřadem za výkon státní správy - o tom si třeba obyvatelé městské části Praha-Zbraslav mohou nechat zdát.

Ti patří do správního obvodu Praha 16 a pod státní správu vykonávající úřad městské části Praha-Radotín, ovšem na adrese Praha 5.

"Volají nám lidé ze Zbraslavi třeba kvůli stavbě, přitom všechny potřebné věci si mohou zařídit přímo na svém úřadě," řekla Ludmila Kšírová z radotínského úřadu. Ale podotkla, že hlavní slovo mají u nich v Radotíně.

Orientace? Dezorientace!
Takže jak je Praha vlastně rozdělená? Její území se v současné době dělí na 22 městských správních obvodů a 57 městských částí. Každá městská část má svůj úřad, zastupitelstvo, radu a starostu.

Lidé občas bývají zmatení třeba jen kvůli tomu, že nevědí, v jaké Praze vlastně bydlí. Například modřanští obyvatelé, kteří patří pod městskou část Praha 12, uvádějí v adrese svého bydliště Prahu 4.

Stejně tak již zmiňovaní zličínští či řeporyjští občané, kteří mají ve schránkách dopisy adresované na Prahu 5 a 6.

A to jsme se ještě nedostali k tomu, že třeba soudy nebo finanční úřady dělí Prahu dle zákona o územním členění státu pouze na 10 obvodů. "Je to docela nešťastné. Lidé si městské části pletou s obvody, ale obvod Praha 18 prostě nenajdete," poznamenal vedoucí magistrátního oddělení územní orientace Jaroslav Peterka.

A policie? Ta od Nového roku dělí metropoli jen na čtyři obvody. "Když někdo staví domek v Benicích, tak jde na Stavební úřad Prahy 22. Když si pak nafackuje se sousedem, přestupek budou řešit na úřadě v Benicích," uvedl příklad Peterka. Pokud by konflikt musela řešit policie, Benice spadají pod obvodní ředitelství pro Prahu 4.

Jak se dělí hlavní město

57 městských částí

Tento počet městských částí vznikl po roce 1990. Městské části spravují zastupitelstva, rady a starostové. Mají právní subjektivitu, což znamená, že mohou například svým jménem uzavírat smlouvy a mohou mít svůj znak a prapor.

22 městských správních obvodů

Na tento počet jsou městské správní obvody rozšířeny od 1. července 2001. Sídlem obvodu je většinou některá z větších městských částí, jejíž úřad vykonává státní správu (sem patří agenda živností, stavebního a územního řízení, matrik, dávek státní sociální podpory, pasů a občanských průkazů nebo přestupků).

10 obvodů

Takto se dělí hlavní město Praha podle zákona o územním členění státu. Podle tohoto členění funguje většina státních orgánů: soudy, finanční úřady, úřady práce nebo hygienické stanice.

4 obvody

Od 1. ledna 2004 má policie rozdělenu Prahu už jen do čtyř obvodů. K reorganizaci pražské policejní správy přistoupilo její vedení po zhodnocení důkladné analýzy trestné činnosti na tomto území. Dohromady splynuly Praha 1 s Prahou 6 a 7, Praha 2 s Prahou 5, Praha 3 s Prahou 8 a 9, Praha 4 s Prahou 10.

Autoři:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Několik let opravovali dům z 15. století, dnes je v něm i galerie

Odpočinkový kout obývacího pokoje pod křížovou klenbou je zařízen dvěma...

Na pohled nenápadný rohový domek v samotném srdci Tábora překvapí, jak je uvnitř prostorný a jak neobyčejně příjemné a...Další z rubriky

Chatu přestavěli na rodinný dům, nejhorší byla doprava materiálu

„Na přestavbu si majitelé vyčlenili půl milionu korun. Nevyšlo to, rozpočet...

Málokdo by čekal, že uprostřed malé chatové osady se najednou objeví geometricky rozvrstvený dům, který svůj moderní...

Zlomené srdce léčí v obytné sanitce. Proměna mu trvala čtyři měsíce

Na střeše sanitky, která má na stěnách i stropě izolaci, je terasa s posezením...

Ian Dow z Kalifornie se po rozchodu se snoubenkou a úrazu na motorce rozhodl zcela překopat svůj život. Koupil si...

Dům na pilotách se záplav Dunaje nebojí. Ten mu jen „olízne břicho“

Povrchy konstrukcí se nelakovaly; napouštěly se speciálními oleji tak, aby...

Ani několikrát rozvodněný Dunaj nezaplavil podlahy domu, který vyrostl v těsné blízkosti jeho vod. Dům/chata stojí na...Najdete na iDNES.cz