Pražané nevědí, kde vlastně bydlí

  13:58aktualizováno  13:58
Kde to vlastně bydlím? Kam si to mám jít zařídit? To jsou otázky, na které si mnozí Pražané hned neumějí odpovědět. "V tom se prase vyzná. Městských částí je 57, ale třeba soudy Prahu rozdělují na deset částí a pak je tu ještě členění na 22 obvodů. V tom se neorientuje úředník, natož občan," připustil tajemník řepského úřadu Jiří Valeček.

Člověk žijící v městské části Praha-Zličín, která má svého starostu a svůj úřad na poštovní adrese Praha 5, patří pod Prahu 17 a pod státní správu vykonávající úřad městské části Praha-Řepy v Praze 6.

Trochu složité? Podle Valečka je problém také v tom, že lidé netuší, co spadá do čí kompetence.

"Denně sem chodí a ptají se: Děláte řidičáky? A my říkáme: Ne, neděláme. Nerozumím tomu. Když odvádíme i na vojnu, proč už nám to někdo nepředal," ptá se.

Zbraslav? Praha 5, ale i 16
Mít to tak jednoduché jako obyvatelé Prahy 1 - patří pod správní obvod Praha 1 a místní úřad, který sídlí též v Praze 1 a jenž je zároveň i odpovědným úřadem za výkon státní správy - o tom si třeba obyvatelé městské části Praha-Zbraslav mohou nechat zdát.

Ti patří do správního obvodu Praha 16 a pod státní správu vykonávající úřad městské části Praha-Radotín, ovšem na adrese Praha 5.

"Volají nám lidé ze Zbraslavi třeba kvůli stavbě, přitom všechny potřebné věci si mohou zařídit přímo na svém úřadě," řekla Ludmila Kšírová z radotínského úřadu. Ale podotkla, že hlavní slovo mají u nich v Radotíně.

Orientace? Dezorientace!
Takže jak je Praha vlastně rozdělená? Její území se v současné době dělí na 22 městských správních obvodů a 57 městských částí. Každá městská část má svůj úřad, zastupitelstvo, radu a starostu.

Lidé občas bývají zmatení třeba jen kvůli tomu, že nevědí, v jaké Praze vlastně bydlí. Například modřanští obyvatelé, kteří patří pod městskou část Praha 12, uvádějí v adrese svého bydliště Prahu 4.

Stejně tak již zmiňovaní zličínští či řeporyjští občané, kteří mají ve schránkách dopisy adresované na Prahu 5 a 6.

A to jsme se ještě nedostali k tomu, že třeba soudy nebo finanční úřady dělí Prahu dle zákona o územním členění státu pouze na 10 obvodů. "Je to docela nešťastné. Lidé si městské části pletou s obvody, ale obvod Praha 18 prostě nenajdete," poznamenal vedoucí magistrátního oddělení územní orientace Jaroslav Peterka.

A policie? Ta od Nového roku dělí metropoli jen na čtyři obvody. "Když někdo staví domek v Benicích, tak jde na Stavební úřad Prahy 22. Když si pak nafackuje se sousedem, přestupek budou řešit na úřadě v Benicích," uvedl příklad Peterka. Pokud by konflikt musela řešit policie, Benice spadají pod obvodní ředitelství pro Prahu 4.

Jak se dělí hlavní město

57 městských částí

Tento počet městských částí vznikl po roce 1990. Městské části spravují zastupitelstva, rady a starostové. Mají právní subjektivitu, což znamená, že mohou například svým jménem uzavírat smlouvy a mohou mít svůj znak a prapor.

22 městských správních obvodů

Na tento počet jsou městské správní obvody rozšířeny od 1. července 2001. Sídlem obvodu je většinou některá z větších městských částí, jejíž úřad vykonává státní správu (sem patří agenda živností, stavebního a územního řízení, matrik, dávek státní sociální podpory, pasů a občanských průkazů nebo přestupků).

10 obvodů

Takto se dělí hlavní město Praha podle zákona o územním členění státu. Podle tohoto členění funguje většina státních orgánů: soudy, finanční úřady, úřady práce nebo hygienické stanice.

4 obvody

Od 1. ledna 2004 má policie rozdělenu Prahu už jen do čtyř obvodů. K reorganizaci pražské policejní správy přistoupilo její vedení po zhodnocení důkladné analýzy trestné činnosti na tomto území. Dohromady splynuly Praha 1 s Prahou 6 a 7, Praha 2 s Prahou 5, Praha 3 s Prahou 8 a 9, Praha 4 s Prahou 10.

Autoři:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Další z rubriky

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Místo velkého bytu si pořídili malý domek. Manžel si ho užívá

„Syn nám rozumně radil, abychom postavili dům zejména pro sebe, pro své...

Starší manželský pár prodal svůj velký byt a na důchod si postavil v Rusovcích jednoduchý pohodlný přízemní domek....

Najdete na iDNES.cz