Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha v roce 2050: čekají nás kostky i skleněné domy

  1:00aktualizováno  1:00
Dům, jehož skelet poroste jako kostra v těle. Obytná věž, kde se podlaží otáčejí podle přání svého majitele. I tak si představovali účastníci studentské architektonické soutěže bydlení za 40 let. Nakonec zvítězila vize Ondřeje Chybíka z Fakulty architektury v Brně a jeho Projekt 2050.

Ondřej Chybík: Projekt 2050 a jeho vnitřní uspořádání vychází z teorie rodinného bydlení, které se odkazuje na historickou funkci rodinného sídla | foto: Ondřej Chybík

Poměrně obtížné téma: Jak se bude v Praze bydlet v roce 2050. Takové bylo zadání 6. ročníku soutěže, kterou vyhlašuje společnost Central Group a hlavní město Praha ve spolupráci s MF DNES a iDNES.cz.

Obtížné proto, že lze jen velmi přibližně odhadnout, jaké materiály, technologie a zdroje energií budou mít architekti za 40 let k dispozici. Návrhů, které splnily zadání, tedy přinést vize architektury, bylo nakonec velmi málo.

"Většina projektů vězela spíše v realitě dneška, některé návrhy by bylo možné stavět hned zítra," konstatovala porota. Nelehké zadání bylo možná i důvodem, proč přišlo výrazně méně soutěžních návrhů než v předcházejících ročnících.

Finalisté 3. kola soutěže: Nikol Karabcová, Pavel Kabíček, Alan Hackl

Letos dorazilo osmnáct prací. Loni jich bylo čtyřicet, jenže tehdy dostali studenti konkrétní téma: pavilon pro Muchovu Slovanskou epopej. Bylo vybráno i několik míst v rámci Prahy, z nichž si mohli vybírat. Letošní zadání bylo možná až příliš abstraktní. "Málo se odvázali, snad se báli, že fantazii seřežeme a přetáhneme bičem," prohlásil během hodnocení s humorem sobě vlastním architekt David Vávra.

Ondřej Chybík z Fakulty architektury VUT Brno, zvítězil zcela suverénně. Nebyl to také jeho první úspěch v architektonické soutěži. To však porotu neovlivnilo, soutěž je totiž striktně anonymní.

Finalista 3. kola soutěže: Michal Krištof

Přísně tajné obálky

Jeden z 18 účastníků doplatil na to, že na poštovní zásilku uvedl své jméno. "V Česku si na podobné formality velmi potrpíme. V zahraničí jsem se naopak setkal s tím, že předseda poroty odmítl vyloučit projekt, který přišel den po termínu. Nikdo neprotestoval. Co kdyby byl nejlepší? Tak zdůvodnil své rozhodnutí," popisoval architekt Zdeněk Lukeš, předseda poroty.

S kolegy se shodl i v dalším důvodu nižší účasti: "Studenti mají spoustu možností, soutěží pro mladé architekty stále přibývá." Přesto Central Group tento typ soutěže pořádá, a to už pár let, a následně se stará i o výstavu nejlepších projektů. "Jde nám především o podporu mladých studentů. Finanční odměny jim pomáhají ve studiu i dalším rozvíjení jejich talentu," vysvětluje obchodní ředitel společnosti Central Group Jiří Vajner.

Finalista 3. kola soutěže: Michal Krištof

Za první místo získal vítěz částku 50 tisíc korun, druhé znamenalo odměnu 25 tisíc a třetí pak 10 tisíc korun.

Vítězné obálky

Ondřeje Chybíka postavila porota na první místo jednomyslně. Ocenila analýzu vývoje lidského obydlí a architektonické řešení i respektování informačních technologií, které zasahují do způsobu bydlení výrazně už dnes.

Vítězný návrh Ondřeje Chybíka vyšel ze struktur rodinného bydlení

Projekt 2050 a jeho vnitřní uspořádání vyšel z historie a rodinného sídla, kdy lidé žili v nejtěsnější blízkosti. "Dnes je zcela běžné, že každý člen rodiny má vlastní pokoj, do kterého se zamkne a kontaktu se vědomě i podvědomě vyhýbá. Je tak zaděláno na veliký problém. Zaniká tak možnost učit se toleranci a vřelému vztahu ke svým nejbližším," vysvětlil Chybík.

Ondřej Chybík: vizualizace interiéru aneb jak nás budou ovlivňovat infomační technologie v roce 2050

Proto přišel s konceptem jednotlivých bytů, které sice zachovávají vysoký standard, zároveň však umožňují stálý kontakt všech členů domácnosti. Alespoň do doby, než se zatáhne závěs.

Ondřej myslel i na energie. A tak střední nosné části domu tvoří větrný komín, v němž jsou větrné turbíny.

Ondřej Chybík: řez domem

Ondřej Chybík: základem jeho energetické koncepce jsou větrné turbíny

Na druhém místě se umístil Tomáš Tatýrek z Fakulty architektury ČVUT Praha, který by svým skleněným domem a jeho organickými tvary jistě potěšil architekta Jana Kaplického. "Autor pracuje s organickou strukturou, která umožňuje různé modifikace, což dokládá přesvědčivým výtvarným zpracováním futuristického designu, včetně poučeného použití materiálu," zněl názor poroty. Rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu je složený ze sedmi skleněných buněk, které jsou napojeny na centrální skleněnou kupoli. Obytné "tobolky" slouží pro spánek i denní činnosti, je v nich WC a úložný prostor, dále obsahují umyvadlo a samostatně stojící vanu.

"Jednotlivé buňky a kupole jsou složeny z prefabrikovaných skleněných tabulí z izolačního dvojskla o tloušťce 48 milimetrů, které jsou k sobě lepeny pomocí silikonového lepidla. Zastínění a průchod slunečního záření do interiéru jsou regulovány pomocí elektrochromatických skel," popisuje svůj projekt Tomáš Tatýrek.

Tomáš Tatýrek a skleněný dům, pohled z jižní a severní strany

Třetí v pořadí, Andrej Kacera z Fakulty architektury ČVUT v Praze, dal jasně najevo, jak se mu nelíbí současná výstavba rodinných domů. "Je to vtipný pokus, jak atakovat soudobou banální kobercovou zástavbu rodinných domů. High-tech materiály a nové technologie prorůstají stávající objekty a dávají jim novou hodnotu," hodnotila porota.

Andrejův "Parasite house" totiž vychází z toho, že si majitel koupí základní řídící jednotku domu s naprogramovaným "růstem". Skelet budovy poroste, protože funguje na obdobném principu jako kostra v těle živých organismů.

3. místo v soutěži: Andrej Kacera

"Tento skelet postupně bio-chemickým procesem přemění a zkonzumuje stávající konstrukce stěn a jejich materiál zabuduje do své struktury," popisuje autor.

O soutěži

Zadáním soutěže "Jak se bude bydlet v Praze v roce 2050?" bylo zpracování komplexního ideového návrhu libovolné formy bydlení v Praze v roce 2050. Návrhy měly zohledňovat specifické urbanistické a architektonické podmínky české metropole a promítnout do nich autorovy vize bydlení v budoucnosti. Výběr lokality byl ponechán na soutěžících.

Předsedou poroty byl renomovaný teoretik a historik architektury ing. arch. Zdeněk Lukeš, dalšími členy pak ak. arch. David Vávra, ing. arch. Zdeněk Rychtařík, ing. arch. Jiří Hůrka a PhDr. Alena Řezníčková (za iDNES.cz a MF DNES).

Studentské návrhy ze soutěže Jak se bude bydlet v Praze v roce 2050? budou vystaveny v Sále architektů na Staroměstské radnici v Praze 1 od 24. února do 3. dubna 2011. Otevřeno je každý den od 9 do 18 hodin, pouze v pondělí až od 11 hodin.

3. místo v soutěži: Andrej Kacera

Vítěz soutěže

Ondřej Chybík

Ondřej Chybík
*1985

Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně

Ocenění
2009
Cena rektora VUT v Brně
veřejná architektonická soutěž Nový Český nízkoenergetický dům, 3. cena
veřejná dvoukolová architektonická soutěž Městský úřad a sál v Jeseníku, odměna
2008
veřejná architektonická soutěž Dřevěný dům, 1. cena
veřejná architektonická soutěž Nový Český nízkoenergetický dům, odměna
2007
studentská architektonická soutěž Mrakodrap v Brně - dostavba obchodního domu Centrum, 1. cena
studentská architektonická soutěž Vstupní prostory Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně, 1. cena
veřejná architektonická soutěž Nová Fakulta architektury a Fakulta výtvarného umění VUT v Brně na ul. Údolní, odměna
studentská architektonická soutěž Rodinný dům Tondach, 1. cena
2006
Cena Bohuslava Fuchse, 3. cena
mezinárodní architektonická soutěž Nové náměstí v Ružomberoku, Slovensko, 3. cena
studentská architektonická soutěž Českomoravské stavební spořitelny, 1. místo
studentská architektonická soutěž Českomoravské stavební spořitelny, odměna
studentská architektonická soutěž Central Group, odměna
2005
studentská architektonická soutěž pro soukromého investora, 1. místo

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

V Ostravě je trochu jiný hotel. Podívejte se, co bylo pod sádrokartonem

V restauraci byly krásné původní klenby s železnými nosníky schované pod...

Hotel city.city od ateliéru Dependlab najdete v městské části Ostrava-Přívoz, která koncem 19. století prošla výraznou...

Dům muže, který nezažil MeToo. Ve své posteli měl dvacet tisíc žen

Dům si nechal Wilt Chamberlain postavit ve stylu  brutalismu.

Wilt Chamberlain patří k nejlepším basketbalistům v historii NBA. Byl velmi svérázný a takový je i jeho dům postavený...

U Brna si rodina postavila dům 4+1. Je moderní, jednoduchý a praktický

Přízemní stavba s plochou střechou je velmi jednoduchá, tvarem kvádr o půdorysu...

Rodina si kousek od Brna postavila minimalistický dům Zen Home od ateliéru Hiconcept manželů Marešových. „Parcelu jsme...Najdete na iDNES.cz