Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha mění podmínky přidělování bytů

aktualizováno 
Konec časů, kdy majetní lidé mohli od města za výhodných podmínek získat byt. Tak by se dal shrnout zásadní zlom bytové politiky pražské radnice. Bytový dům s poetickým názvem Triangl otevřeli ve středu odpoledne v Řepích zástupci pražské radnice.

Téměř polovina z více než dvou set sedmdesáti bytů má sloužit lidem postiženým předloňskými povodněmi.

Pražská radnice nechala v Řepích za bezmála půl miliardy postavit šestnáctipatrový bytový komplex s více než dvěma sty sedmdesáti byty. Část bytů hodlá pronajímat již podle nových zásad na dobu neurčitou a za zvláštních podmínek.

Na městský byt měli mít nárok pouze sociálně slabší rodiny. Na včerejším slavnostním otevření Trianglu to uvedl náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS).

"Každoročně stavíme kolem sedmi stovek nových bytů. Ty by neměly být pronajímány na dobu neurčitou. Podle nového principu by bydlení v obecních bytech využívali jen ti občané, kteří nejsou schopni si za vlastní pořídit nájemní nebo soukromé bydlení. Přesněji řečeno ti, kteří se nezaviněně ocitli v tíživé životní situaci," řekl Bürgermeister.

Triangl však bude mít i jiné nájemníky. Do zhruba poloviny bytů se nastěhují lidé z Holešovic, Karlína a Libně, kteří při předloňských povodních přišli o přístřeší nebo byli vyplaveni.

Některé byty hodlá magistrát přenechat lidem profesí, které město nezbytně potřebuje, například učitelům či policistům.

Co přinese nová bytová politika

* od nynějška se budou městské byty pronajímat pouze na dobu určitou
* nájemníci budou muset pravidelně dokládat, že jim životní situace neumožňuje pořídit si vlastní bydlení, například pomocí úvěru

Dvacet bezbariérových bytů ve vyšších patrech je vyčleněno pro handicapované. "Do všech bytů je ale možné se dostat některým ze tří výtahů přímo z podzemních garáží a přízemí domu," uvedl ředitel bytového odboru magistrátu Vladislav Dykast.

Bürgermeister, do jehož resortu bydlení spadá, již dříve poznamenal, že mnoho obecních bytů v současné době obývají lidé, kteří mají možnost pořídit si pomocí dostupných úvěrů vlastní byt. V Trianglu bude nájemník muset pravidelně dokládat, že má na byt stále nárok a finanční situace mu neumožňuje najít si bydlení jinde.

Triangl, do kterého se první nájemníci budou stěhovat o prázdninách, se podle náměstka primátora Jana Bürgermeistera stane první vlaštovkou nové městské bytové politiky. Pražská radnice podle něj v současné době spravuje zhruba jedenáct tisíc bytů.

Radnice také do budoucna uvažuje o tom, že nabídne obyvatelům obecních bytů jejich odkoupení, aby se zbavila nájemních smluv na dobu určitou. "Za utržené peníze bude město moci pořídit jiné odpovídající byty. V těch by již pro nájemníky platila nově zavedená pravidla a byty by sloužily skutečně jenom spoluobčanům v tíživých životních situacích," doplnil Bürgermeister.

Nově postavený bytový komplex Triangl se v Řepích nachází uprostřed stávající bytové zástavby. Budova má tvar písmene Y a během šestnácti měsíců ji postavila firma Geosan Group.

Pro handicapované nájemníky je dům řešen bezbariérově a má i svoje vlastní agregáty pro případ výpadku elektrické energie. "Toto zařízení umožňuje nouzové použití výtahů, nouzové osvětlení chodeb a garáží," vysvětlil výrobní ředitel Geosan Jiří Šalda.

Z celkové částky 434 milionů korun na jeho stavbu město získalo dotaci Státního fondu rozvoje bydlení ve výši přesahující 159 milionů.

Nově otevřený bytový komplex Triangl v Řepích

Autoři:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Několik let opravovali dům z 15. století, dnes je v něm i galerie

Odpočinkový kout obývacího pokoje pod křížovou klenbou je zařízen dvěma...

Na pohled nenápadný rohový domek v samotném srdci Tábora překvapí, jak je uvnitř prostorný a jak neobyčejně příjemné a...Další z rubriky

Zlomené srdce léčí v obytné sanitce. Proměna mu trvala čtyři měsíce

Na střeše sanitky, která má na stěnách i stropě izolaci, je terasa s posezením...

Ian Dow z Kalifornie se po rozchodu se snoubenkou a úrazu na motorce rozhodl zcela překopat svůj život. Koupil si...

Je jich pět a domov našli v Českém ráji. Všechny problémy překonali

Manželé se rozhodli pro dům, který bude ctít původní ráz vesnice a venkovských...

Po dvanácti letech se manželé s třemi dětmi vraceli z Barcelony a hledali bydlení. Pozemek sháněli v Českém ráji....

Pod Tatrami vzniká ekologická vesnice, lidé budou žít i v domech z hlíny

Ukázka malé ekologické dřevěné stavby v Krásných Sadech, která ještě čeká na...

Unikátní projekt ožívá v podhůří slovenských Tater. Na zhruba stohektarovém pozemku vyroste šedesátka rodinných domů ze...Najdete na iDNES.cz