Vizualizace: Nová budova Line, která měla stát na Vítězném náměstí v Praze 6.

Vizualizace: Nová budova Line, která měla stát na Vítězném náměstí v Praze 6. | foto: Archiv PPF Real Estate

Radnice Prahy 6 a PPF Petra Kellnera se budou soudit kvůli „Medvědovi“

  • 27
Praha 6 se chce soudně domáhat dlužného nájemného za pozemek na Vítězném náměstí, kde by měl vzniknout diskutovaný projekt zvaný Lední medvěd.

„Dva dny před Vánocemi o o soudním vymáhání rozhodla rada,“ řekl pro ČTK starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Investor, společnost Vítězné náměstí z rodiny PPF Real Estate, na to o den později reagoval žalobou, kterou chce docílit snížení nájemného.

Radní pověřili právní kancelář vymáháním dluhu, který údajně činí přes deset milionů korun. „Vzhledem k tomu, že společnost není ani po opakovaných jednáních ochotna zaplatit, není jiná cesta, než dluh soudně vymáhat,“ řekl Kolář.

Navržená budova Line PPF měla stát na rohu Vítězného náměstí.

Investor ale vidí situaci jinak. „Stávající smlouva o zřízení věcného břemene předpokládala, že projekt bude touto dobou již realizován. Bohužel tomu tak není, přesto společnost Vítězné náměstí již v uplynulých letech zaplatila na nájemném téměř 31 milionů korun,“ uvedl mluvčí Vítězného náměstí a.s. Miroslav Beneš.

O umístění sporné stavby se v Dejvicích bouřlivě diskutuje už několik let. Pražský magistrát před časem zrušil územní rozhodnutí.

Projekt podle něho není v souladu s územním plánem a s požadavky památkové péče. Investor neuspěl ani s kasační stížností. Ministerstvo kultury navíc loni zrušilo kladný posudek magistrátních památkářů, stavbu takových rozměrů považuje za nepřípustnou. Za takové situace Lední medvěd na Vítězném náměstí patrně postaven nebude.

Polyfunkční budova měla dotvořit dosud otevřený blok domů, čímž by zásadně proměnila vzhled náměstí. Investor říká, že by stavba vedle administrativních ploch přinesla nové služby pro obyvatele. Odpůrci ale upozorňují na velikost plánované budovy.

Občanská sdružení a opozice navíc vyčítají politikům minulá rozhodnutí týkající se obecního pozemku, na kterém se vedení šesté městské části místo dříve plánované budovy radnice rozhodlo ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala. Investorovi Ledního medvěda ale zůstalo předkupní právo na pozemek.

Nejbohatší Čech Petr Kellner, který stojí za skupinou PPF, chystá v Praze i jiné výrazné stavební projekty. Nejvíce pozornosti vzbudilo bourání hotelu Praha a plánovaná výstavba školy, shodou okolností také v Dejvicích nedaleko Vítězného náměstí. Kellner mimo jiné plánuje stavbu nejvyššího českého mrakodrapu na Chodově.

Spory kolem budovy

Polyfunkční budovu Line, jak zní oficiální název, vybrala v soutěži mezi pěti účastníky Česká komora architektů. Měla mít 13 290 m2 kancelářských ploch, dalších 1 860 m2 bylo určeno pro obchody a kavárny, na veřejnou vybavenost, knihovny, mediatéky a přednáškové sály se počítalo s 2 629 m2. Jenže časem se v plánech mnohé změnilo.

Budova se měla stát jednou z dominant náměstí. A ne jen tak „nějakého“. Vítězné náměstí je podle historika architektury Richarda Biegla z Ústavu pro dějiny umění FF Univerzity Karlovy v Praze nejambicióznější meziválečný urbanistický celek, jehož autorem byl za první republiky profesor Antonín Engel. Bohužel nebyl dokončený.

Interiér nové budovy Line na Vítězném náměstí v Praze. Vizualizace

Moderní návrh Architektonického ateliéru Radana Hubičky ocenila řada architektů, například Eva Jiřičná, Johny Eisler nebo historik architektury Zdeněk Lukeš, proti se naopak postavil Pavel Ries, prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Podle něho objekt zničí genius loci náměstí, protože „naprosto ignoruje jakýkoli kontext s okolím“. Proti stavbě má námitky i část opozičních zastupitelů v Praze 6.

Autor projektu, architekt Radan Hubička, se podle svých slov inspiroval zajímavými stavbami, například Guggenheimovým muzeem v New Yorku, muzeem v rakouském Grazu či radnicí ve španělské Murcii.

Soutěže o novou budovu se kromě Hubičky zúčastnila i další studia, Cigler Marani Architects, CMC architects, Šafer Hájek Architekti či Zdeněk Fránek Architect & Associates. Všechny oslovil vyhlašovatel. Česká komora architektů by přitom preferovala otevřenou soutěž.

Na podporu stavby vznikly i petice, proti nim se naopak postavila občanská sdružení. Ta měla výhrady zejména kvůli pozdnímu informování veřejnosti i finančním otázkám.

Vedly je k tomu zkušenosti například se snížením nájmu za pozemek, kde stojí hotel Diplomat, kde se změnou nájemce (společnost IVG vlastněná německým developerem získala nájem na 70 let, přesto jej přenechala velmi brzy jinému nájemci, a to Metrostavu-Navatyp) klesl nájem na necelou polovinu. Stačila jedna žádost. Radnici tehdy vedl Tomáš Chalupa (ODS), pozdější ministr životního prostředí.

Otevřený blok domů na Vítězném náměstí svírají ulice Verdunská (vpravo) a Jugoslávských partyzánů (vlevo).

Magistrát nakonec loni územní rozhodnutí o výstavbě budovy Line zrušil, protože soud dal za pravdu těm, kteří protestovali proti takzvanému koeficientu zastavěnosti, který určuje, jak může být stavba v dané lokalitě veliká.

Konkrétně na dejvickém Vítězném náměstí, na kterém měla budova vyrůst, byl podle územního plánu koeficient I.

I když jde o třetí nejvyšší koeficient, podle něhož lze v Praze stavět (nejvyšší je K), „Lední medvěd“ získal výjimku. Pražským zastupitelstvem prošel návrh s koeficientem S - jako míra specifická. Původní projekt tak bude nutné upravit. Nebo přijít se zcela novým.

,