Carmelo, psací stůl z dílny Hokku Designs, masivní dřevo světlý dub, 119 × 49,5...

Carmelo, psací stůl z dílny Hokku Designs, masivní dřevo světlý dub, 119 × 49,5 × 91,4 cm. | foto: Hokku Designs

Do ložnice počítač nepatří, zapomenete na sex. Důležitá je dobrá židle

  • 11
Zapínáte často počítač ještě večer doma, abyste pokračovali v práci, nebo pracujete převážně z domova? Pokud ano, určitě potře­bujete prakticky zařízené pracovní místo, kde byste měli vše potřebné pěkně po ruce a hlavně klid.

Bydlíte-li v menším bytě, o samostatné pracovně s veškerým zázemím si můžete nechat jen zdát. I malá rozloha bytu však může být výhodou, umíte-li prostor využít.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Samostatnou pracovnu dokáže plno­hodnotně suplovat pracovní kout, kte­rý lze situovat do kterékoli z obytných míst­ností nebo třeba i do prostornější předsíně či vstupní haly.

Lze tak například využít předsíňový výklenek, který vznikne zrušením staré vestavné skříně. Do vel­korysé hloubky šedesáti centimetrů poté pohodlně umístíte menší psací stolek nebo pracovní desku, kterou připevníte ze tří stran ke stěnám.

Jen pozor: zatímco mužům pracovní kout třeba ve výklenku v předsíni nevadí, ženy práci v takto umístěném prostoru podle psychologů nesnášejí. Daleko lépe akceptují malé pracovní místo umístěné například mezi kuchyní a obývacím prostorem.

Pro nárazovou práci někdy postačí pro­vizorní řešení v podobě variabilního nábytku, kdy vysunete nebo vyklopíte pracovní plochu ze skříně a přistavíte k ní židli od jídelního stolu. V případě, že pracujete z pohodlí domova pravidelně, vyplatí se zřídit alespoň malý pracovní koutek se samostatným stolem a židlí.

Co sem patří

Základ pracovního koutu by měl tvořit dostatečně velký pracovní stůl a pohodlná, výškově nastavitelná židle. Tu si vy­bírejte doslova svému tělu na míru, protože právě ona rozhoduje o tom, zda ho­diny, které na ní denně prosedíte, bu­dou příjemné či nikoli.

Trpíte-li něja­ký­mi zdravotními obtížemi, zejména pá­teře a pohybového aparátu, vybírej­te mezi modely židlí označenými jako zdra­votní.

A jaké další kusy nábytku se v pracovně či pracovním koutu hodí? Rozhodně úložné pros­tory. Zda to bude jen několik polic zavě­še­ných na stěně nad pracovním stolem nebo posuvný box se zásuvkami pod ním, či zda se do vašeho pracovního koutu ve­jdou menší skříňky, knihovna, regál nebo alespoň nižší komoda, to záleží na pros­torových možnostech vašeho bytu.

Pomůže regál i posuvná stěna

Když to bude možné, zkuste pracovní kout od zbytku místnosti alespoň opticky oddělit, vytvoříte si tak větší pocit soukromí. Postačí k tomu například dekorativní závěs od stropu až po podla­hu nebo posuvné textilní panely označo­vané jako posuvné nebo také ja­ponské stěny.

Pokud pracujete, jedno­duše závěs nebo posuvnou stěnu vysunete do prostoru, chcete-li naopak více místa, shrnete je. Obdobně poslouží také různé druhy ozdobných paravánů: když jejich služby nepotřebujete, jednoduše je složíte ke stěně.

Optický předěl prostoru dokáže vytvořit také vzdušný policový regál či knihovna, jimiž jednoduše vymezíte prostor pracov­ního koutu v obývacím pokoji či v jiné místnosti. Další možnost oddělení prostoru představují pokojové rostliny vět­ších rozměrů, které jsou navíc vítanou deko­rací zpříjemňující pracovní prostředí.

Optický předěl prostoru dokáže vytvořit také vzdušná květinová „stěna“.

Do ložnice raději ne

Pro pracovní kout se využívá nejčastěji prostor obývacího po­koje nebo ložnice, i když právě ta ne­ní pro práci nejvhodnější, a to hned z ně­ko­­lika důvodů. K vybudování pra­cov­ní­ho koutu svádí právě klid, který zpravidla ložnice dokáže poskytnout.

Na dru­hou stranu tím, že se zde budete věnovat pracovním činnostem a vynakládat tu spoustu energie na řešení pracovních úkolů, zvyknete si, že právě prostor lož­nice neslouží k relaxaci a od­počinku. Lékaři dokonce tvrdí, že zejména muži se pak v ložnici nevěnují jiným, velmi důležitým činnostem. „Práce“ je odvádí od intimního života.

Tento „zvyk“ může také pře­růst v problémy s usínáním a s potřeb­ným uvolněním během spánku, který už nebude tak kvalitní jako dříve. Dalším důvodem ho­vořícím proti ložnici bývá omezená mož­nost využití pra­cov­ního koutu ve večer­ních hodinách.

Work, židle v antracitové nebo v titanové barvě, sedák potažený přírodní jemnou kůží Supreme, pružina v černé barvě, přípustné zatížení 50–130 kg. Cena 21 347 Kč.

Partner, s nímž lož­nici sdílíte, totiž může být vaší noční prací ne­příjemně rušený ze spánku. Proto máte-li aspoň trochu na výběr, vyhraďte pracovnímu koutu prostor v jiné části bytu.

Praktické řešení

Situaci s pracovnou v ložnici však můžete s úspěchem řešit, máte-li byt s vy­sokými stropy. Umístěním pracovního koutu pod vyvýšenou postel umístě­nou takzvaně na patře získáte místo a na­víc oba tolik funkčně odlišné pros­tory od sebe opticky oddělíte.

Pod vyso­ko polož­e­ným dvojlůžkem vznikne rá­zem prostor o velikosti minimálně 2 x 2 m, což je pro pracovní kout s veške­rým potřeb­ným vybavením plně dostačující. Kromě významné úspory místa toto víceúrovňové řešení nabízí eliminaci nepříjemně rušivých faktorů pracovního prostoru, jimiž jsou šramot a světlo.

Barevné ladění

Co se týká výběru barev, nejlepší jsou přírodní tóny, protože nenamáhají oči, ideálně odstíny dřeva. Unaveným očím také pomáhá při relaxaci zelená barva. Nemáte-li výhled z okna do zeleně, můžete část stěny vymalovat zelenou barvou nebo použít barevnou tapetu. Je lepší, když se vyvarujete agresivních barev. Nejen že představují zátěž pro oči, ale také ruší vaše soustředění při práci.

„Vhodnou alternativu ke dřevu představuje třeba bílý laminát, doplněný dřevěnou podlahou,“ vysvětluje Margareta Švecová ze společnosti Bonami.

A dodává: „Z pohledu produktivity není dobré dělat si z kanceláře obývák. Samozřejmě je ale v pořádku použít v přiměřené míře například květiny. Nejdůležitější je totiž vytvořit v interiéru podvědomou pohodu, díky níž se vám bude pracovat dobře.“

Na zeď za stůl do pracovny se vám bude hodit místo nástěnky Scripto – speciální nátěr, díky němuž lze stěnu opakovaně popisovat nejrůznějšími poznámkami. Vydatnost barvy 8 až 10 m2/l. Cena za 0,5l balení od 428 Kč.

Při umisťování pracovního stolu také zvažte, kam na jeho desku bude dopadat co nejvíce přirozeného denního světla. Pokud píšete pravou rukou, je ideální, když světlo dopadá na stůl zleva, jste-li levák, směr dopadu světla by měl být opačný.

Pro případ, že by světla zvenčí dopadalo do pokoje až příliš, vybavte okno závěsy či žaluziemi, které je dostatečně zacloní i v jasných letních dnech.

Při práci ve večerních a nočních hodinách pak oceníte dostatečně silnou lampu, která bude denní světlo suplovat. Měla by být výškově nastavitelná, s možností natočení cylindru požadovaným směrem.

Physix, pohodlná minimalistická židle, design Alberto Meda. Cena 21 725 Kč

Další zajímavé témata najdete v časopise Domov.