Pracovna v podkroví rodinného domu: prostor, světlo a barvy

  • 12
Zařizování zrekonstruovaného, sto let starého domu pod vedením bytové designérky pokračuje. Minule jsme vyřešili obývací pokoj, nyní pokračujeme po schodišti vzhůru do plánované pracovny. Z návrhu je jasné, že pracovna v podkroví nebude sloužit jen k práci, ale bude to i příjemné místo pro návštěvy a relaxaci.

Článek je součástí poradny
Jak zařídit byt

Jak chtěla čtenářka vyřešit zřízení svého domu - ZDE

Pracovna je jako jediný pokoj v podkroví již kompletně dokončený. Musíme tedy opět vycházet z podobných podmínek jako při zařizování obývacího pokoje. V úvahu je třeba vzít schodiště z tmavého dubu, dále pak jasanovou podlahu a smrkové obložení kosené plochy střechy.

Po celém obvodu pokoje je vyzděný přibližně 85 cm vysoký sokl, který končí těsně pod místem, kde začíná sklon střechy. Na něm je položený plát z lamina v provedení světlého dřeva.

Hned vlevo proti schodišti vystupuje od krbu z obývacího pokoje dále do prostoru obezděný komín. V této části musíme počítat s pohovkou čtenářky, která zde má zůstat, a zároveň s vybavením domácí pracovny.

Čtenářka se také zmínila, že mají mnoho knih a také šanonů, které je potřeba uložit, takže je nutné počítat i s prostorem pro knihovnu. Z pracovny se vchází dveřmi na chodbu, odkud pak vedou dveře do jednotlivých pokojů a koupelny v podkroví.

Knihovnu jsem umístila proti vstupu ze schodiště, čímž se vykryje celá stěna štítu střechy. Podle potřeby čtenářky bych ještě zvážila možnost zakrytí knihovny skleněnými dvířky - do knihovny se tak nebude prášit a díky čirému sklu zůstane přehledná a viditelná.

Pracovní stůl jsem umístila pod okno vpravo od vstupu do místnosti, vedle něj je potřebné vybavení pro počítač a psací potřeby. Jako další úložný prostor pro kancelář poslouží zděný sokl za stolem.

Pohovku jsem umístila hned vedle pod další okno. Dá se využít nejen k posezení pro návštěvu, popř. zákazníka, ale i jako ideální místo s dostatkem světla pro čtení.V místnosti přitom zbývá dost místa i pro větší křeslo.

Vzhledem k mnoha barevným odstínům, které v místnosti již figurují, jsem vše řešila v provedení břízy sněžné a bílého lamina na knihovnu. Další variantou by mohl být nábytek v barvě slonové kosti. Vše samozřejmě s ohledem na přání a vkus čtenářky.

Celý prostor by jistě zútulnily také nějaké textilie, menší koberečky na zem, nebo i takzvaný běhoun.
 
Příště se přesuneme dveřmi vedoucími z pracovny do malé úzké chodbičky, kde je plánována vestavná skříň a další pokračování knihovny.

ORIENTAČNÍ ROZPOČET

Nábytkové vybavení (pracovní stůl, kontejner, kontejner pro PC, knihovna, 2 ks kancelářské židle)    30.000,00 Kč -  35.000,00 Kč


Za týden 3. listopadu si budete moci přečíst o další proměně - chodby v  podkroví, kterou navrhne bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Jak si zařídit byt. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu

Zařízení pracovny v podkroví starého domu