Práce bolí. Někdy úplně zbytečně

Nejčastější zdravotní problémy při práci s počítačem postihují záda, krk a ramena, ruce a zápěstí a také oči.
Nejčastější zdravotní problémy při práci s počítačem postihují záda, krk a ramena, ruce a zápěstí a také oči. Netýká se to jen dospělých, ale i dětí. Není se čemu divit, studie z roku 1999 prokázaly, že například v USA stráví dítě v průměru jednu až tři hodiny u počítače. A to denně. Evropa na tom není o mnoho lépe.

Bolavá záda nejsou překvapením, zápěstí ano

Rady, že k počítači je kvůli zádům třeba dobrá pracovní židle, už respektuje většina lidí, jen málokdo si však uvědomuje nebezpečí, které číhá na ruce, hlavně na zápěstí. Výrazné používání myši totiž vyvolává zdravotní problémy rukou, zejména zápěstí a prstů. Postiženy bývají nejčastěji šlachy a šlachová pouzdra v oblasti loktů a karpálních kůstek zápěstí. Nepřirozená a dlouhodobě neměnná poloha zápěstí, tak typická pro práci s myší, končívá brněním, přecitlivělostí na dotyk, v zápěstí se objevují chronické záněty. Jedním z nejčastějších chronických onemocnění je takzvaný syndrom karpálního tunelu. Ruce, které jsou u klávesnice a myši dlouhodobě zatěžkávány v nepřirozené "vytočené" poloze, reagují zbytněním příslušných svalových partií, zkrácením a protažením příslušných šlach a šlachových pouzder. Když nad tím člověk mávne rukou, může se objevit chronická bolest, brnění a nakonec necitlivost. Jak těmto problémům zabránit? Ruka má být v neutrální poloze, to znamená, že dlaně by měly být ve stejné úrovni jako klávesnice, podloženy tak, aby nesvíraly s klávesnicí negativní úhel, ale byly spíše vyvýšené. Důležité jsou přestávky v práci, při kterých může dojít k uvolnění a prokrvení přetěžovaných svalových partií.

Dítě u počítače

Ačkoliv domácí počítačové pracoviště bývá často dětmi doslova okupováno, jen zřídka je přizpůsobeno dětským požadavkům správného sezení, spíše se vychází z potřeb rodičů. Na nich záleží, zda poloha židle, monitoru či výšky pracovního stolu a úhlu klávesnice budou snadno nastavitelné tak, aby si je dítě mohlo v případě potřeby samo a hlavně rychle přizpůsobit. Složitost se nevyplácí. Příliš komplikované nastavovací systémy u nábytku, hlavně u židlí, nechávají bez povšimnutí i dospělí, natož děti. Kromě výšek nábytku vadí i počítačová myš. Ta bývá pro malou ruku dítěte příliš velká a nutí dítě držet ruku v nepřirozené vytočené pozici. Na našem trhu lze již nalézt i myši menší velikostí nebo trackballs, které jsou u dětí oblíbené právě pro své snadnější ovládání.

Ruka se má opřít

V současné době nejmodernější ergonomické klávesnice představují keyboardy s klávesnicí rozdělenou do stran. Je tak sníženo vytáčení dlaní z neutrální polohy, vertikální pohyb však zůstává. Vzhledem k jejich vysoké ceně je jednodušší zvolit standardní klávesnici a maximálně se soustředit na neutrální polohu zápěstí. To by mělo být v jedné rovině s klávesnicí, podepřeno o podložku tak, aby váha ruky spočívala na podložce a zápěstí bylo ve stejné rovině jako klávesnice. Pokud používáte pro klávesnici výsuvný systém, mělo by být zápěstí fixováno v neutrální poloze, aby ruka nebyla v nepřirozeném napětí a vytočená vzhůru. Klávesnice umístěná příliš nízko či svírající příliš ostrý úhel s rukou vás bude nutit pracovat v poloze namáhající krční páteř i ruce. Kolem klávesnice musí být prostor pro podepření zápěstí, aby bulo v jedné rovině s klávesnicí a váha paže mohla spočívat na područkách nebo na podložce. Podložky pro myš dnes vypadají poněkud jinak, než byli majitelé počítačů zvyklí. V poslední době se vyrábějí v tvarované podobě ze speciálních gelů, které zabraňují vzniku tlakových bodů, a účinně tak snižují bolesti rukou. Podložky totiž dokážou "dostat" předloktí a zápěstí do jedné roviny s klávesnicí. Nedochází tak ke zbytečnému svalovému napětí a škodlivému vytáčení směrem vzhůru. Váha paže spočívá na podložce.