Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na plynové spotřebiče!

  11:34aktualizováno  11:34
Také letos došlo k několika neštěstím, jejichž příčinou byl výbuch plynu v domácnosti nebo v domě. Výsledky šetření ukazují, že nejčastějším viníkem výbuchu plynu v domácnosti je lidská lehkovážnost a zanedbání základních povinností. Zapomíná se, že i plyn (stejně dobrým sluhou, ale špatným pánem.
Nejdůležitější je prevence
Zákon říká, že každý vlastník objektu a majitel bytu má povinnost udržovat odběrné plynové zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob. Přitom zcela jednoznačně vymezuje díl odpovědnosti mezi dodavatelem plynu a jeho uživatelem.

Dělicí čarou této odpovědnosti je hlavní uzávěr plynu na přípojce. "Plynárny mají za povinnost pečovat o zařízení vedoucí k hlavnímu uzávěru. Další povinnosti spojené s užívání plynu v domě pak už leží na bedrech uživatele," říká provozně technický ředitel Pražské plynárenské Karel Mach.

Nepodceňujte kontroly
Vedle plynáren, které kontrolují těsnosti plynovodů nejmodernější detekční technikou včetně nárazové odorizace, by pravidelné kontroly měli dělat i uživatelé plynu v každé domácnosti. Přitom by měla být respektována zásada: čím starší spotřebič, tím větší opatrnost. Bezpečnostní prvky starších výrobků (někdy slouží 20 až 25 let) jsou oproti dnešním méně dokonalé nebo často ztrácejí na spolehlivosti. Je tu však i druhá stránka věci: neseřízený spotřebič nepodává potřebný výkon, spotřeba plynu stoupá, jeho provoz je nehospodárný.

Kutilům vstup zakázán
Plyn je vyhrazené technické zařízení a je pod státním dozorem. Je tedy hazardem svěřit jakékoliv montážní práce kutilům a jiným všeumělům. Týká se to zejména propan-butanu, jeho podomácky provedených rozvodů po domě a instalování tlakových láhví. Nejčastější závady se vyskytují právě v netěsnosti plynových rozvodů a nedodržování technických norem. Jdete-li po ulici a ucítíte-li unikající plyn, je nutné zavolat pohotovostní službu plynáren (tel. 1239).

Pod zemí unikající plyn putuje nejschůdnější cestou, například kolem potrubí plynu, vody, dálkového tepla a podobně. Tak dorazí třeba do garáže či sklepení domu, kde se shromažďuje a může explodovat; například v kontaktu s ohněm z cigarety nebo jiskrou z vypínače elektrického osvětlení.

Do plynu se přidává zapáchající příměs
Zemní plyn sám o sobě není škodlivý. Nebezpečným se stává až při nesprávném používání, například při pečení a vaření na neseřízeném plynovém sporáku, kdy nedokonalým hořením vznikají jedovaté spaliny v podobě oxidu uhelnatého.

Nebezpečné je zejména používání sporáků k přitápění v místnosti, při němž ubývá kyslíku a hromadí se spaliny plynu. Náležitou pozornost je tedy třeba věnovat jak seřízení hořáků, tak větrání místností, odtahům spalin a komínům. Také výbušným médiem se zemní plyn stává pouze v určité koncentraci, a to 5 až 15 procent. Proto se odorizuje, přidávají se do něj zapáchající látky. A ty jsou cítit už při jednoprocentní koncentraci.


7 rad

Co dělat při úniku zemního plynu

1. Intenzivně větrejte

Ihned otevřete všechna okna a dveře, intenzivně větrejte

2. Zavřete uzávěry

Uzavřete uzávěry plynoměrů nebo hlavních uzávěrů

3. Nemanipulujte s ohňem

Do místností, kde byl zjištěn únik plynu, nevstupujte s otevřeným plamenem nebo elektrickou svítilnou, nekuřte.

4. Pozor na zkrat

Nemanipulujte s elektrickými spínači a spotřebiči, nevytahujte elektrické zástrčky, nepoužívejte elektrické zvonky ani telefony. Při každém zkratu hrozí výbuch.

5. Přivolejte pomoc

Nespoléhejte se na vlastní čichový smysl, nýbrž přivolejte další osoby

6. Závadu neodstraňujte

Poruchy nebo poškození plynových zařízení sami neodstraňujte

7. Ohlášení

I zcela slabý únik zemního plynu by měl být ohlášen na nepřetržitou havarijní a poruchovou službu plynáren 1239


Co říká vyhláška
Podle vyhlášky je nutné provádět provozní revizi plynových zařízení minimálně jednou za tři roky a kontroly pak jednou za rok. Odběrným plynovým zařízením se přitom rozumí veškeré zařízení počínaje hlavním uzávěrem plynu včetně zařízení pro konečné využití plynu.


Autor je spolupracovníkem redakce

Pozor na seřízení hořáků u plynového sporáku. Při špatném nastavení může dojít k úniku plynu.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Inspirací pro retro kuchyň mladého páru se stal starý ohýbaný nábytek

Kuchyň zaujme samostatnými moduly místo jednolitého bloku horních skříněk....

Staré byty nadšení nevzbuzují, ale občas v nich září krásné kousky nábytku. A právě ty oslovily mladou výtvarnici...

Dvířka do celého bytu. Nejdůležitější je kvalitní provedení a cena

Grafická úprava povrchu Overface umožní přenést na plochu jakýkoliv motiv, a to...

Bílá, šedá, dřevo, tato nabídka se poslední dobou hodně rozrostla. Proč si tím pádem nepořídit dvířka výrazně barevná,...

Jak vybírat sklenice nejen na šampaňské a užít si kvalitní víno

Výběr vhodných sklenic je pro požitek z vína velmi důležitý.

I abstinenti si poslední den v roce dopřejí alespoň sklenku sektu na půlnoční přípitek. Jiní dají přednost třeba bílému...Najdete na iDNES.cz