Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujete souhlas ke kácení stromů?

  11:42aktualizováno  11:42
Dostanete-li se do situace, kdy vám bude strom na zahradě opravdu překážet a budete jej chtít odstranit, pamatujte, že ani vlastnoručně zasazený strom nemůžete vždy svobodně pokácet. Kácení stromů a keřů mimo lesní porosty upravuje zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a k němu prováděcí vyhláška 395/92, kde se mimo jiné říká, že když obvod kmene stromu je ve výšce 130 centimetrů větší než 80 centimetrů, nesmíte ho pokácet, pokud k tomu nedostanete souhlas nejbližšího obecního úřadu a jeho odboru životního prostředí.

Pokud jde o křoviny, bez povolení smíte na zahradě vymýtit pouze keřovitý porost o ploše menší než 40 metrů čtverečních. I když obecní úřad vaši žádost vyřídí kladně, můžete být třeba zaskočeni tím, že vám odbor ochrany přírody nařídí, abyste za pokácený strom vysadili jiný. Za porušení povinností na úseku ochrany přírody a krajiny jsou ukládány fyzickým osobám pokuty až do výše 50 tisíc korun. Proto zde doslova platí: nejdříve měřte a pak teprve řežte. Vlastní kácení je pak záležitostí několika hodin.

Předem si však rozmyslete, zda vám zbylý pařez bude, či nebude překážet. Ideální je dát pařezu čas, aby jej houby, mechy a mikroorganismy přirozenou cestou rozložily. Navíc pařez můžete v zahradě použít i jako zajímavý dekorativní prvek, či dokonce jako nádobu k vysazení některých rostlin.

Když však předem víte, že pařez chcete odstranit, v tom případě si při kácení nechte dostatečně vysoký kus kmene jako páku, abyste pařez mohli ze země vypáčit. Na kácení velkých stromů je s ohledem na případně škody či újmy na zdraví rozhodně lepší zaplatit si profesionální firmu.

Stromy života Slovanů
Úcta ke stromům tvořila neoddělitelnou součást slovanského pohanství. Nejposvátnějším stromem Slovanů, stejně jako všech Indoevropanů, byl dub zasvěcený hromovládnému Perunovi, imponující svou silou, mohutností a tvrdostí dřeva. Lidé mu obětovali chléb, maso zvířat, zaráželi do něj zbraně. U Slovanů v severovýchodním Rusku byla jako symbol života při obřadech jarních svátků uctívána bříza.

Podobnou funkci měl u některých národů jeřáb, u Bulharů byl dokonce považován za oblíbený příbytek víl. Dvojznačný význam měly osika, vrba a černý bez, které byly spojovány s démonickými silami a zároveň považovány za ochranu proti nim. Jako ochrana proti čarodějnicím a upírům pomáhal především jalovec, divoká růže, hloh a trnka.

Strom

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...Najdete na iDNES.cz