Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujete souhlas ke kácení stromů?

  11:42aktualizováno  11:42
Dostanete-li se do situace, kdy vám bude strom na zahradě opravdu překážet a budete jej chtít odstranit, pamatujte, že ani vlastnoručně zasazený strom nemůžete vždy svobodně pokácet. Kácení stromů a keřů mimo lesní porosty upravuje zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a k němu prováděcí vyhláška 395/92, kde se mimo jiné říká, že když obvod kmene stromu je ve výšce 130 centimetrů větší než 80 centimetrů, nesmíte ho pokácet, pokud k tomu nedostanete souhlas nejbližšího obecního úřadu a jeho odboru životního prostředí.

Pokud jde o křoviny, bez povolení smíte na zahradě vymýtit pouze keřovitý porost o ploše menší než 40 metrů čtverečních. I když obecní úřad vaši žádost vyřídí kladně, můžete být třeba zaskočeni tím, že vám odbor ochrany přírody nařídí, abyste za pokácený strom vysadili jiný. Za porušení povinností na úseku ochrany přírody a krajiny jsou ukládány fyzickým osobám pokuty až do výše 50 tisíc korun. Proto zde doslova platí: nejdříve měřte a pak teprve řežte. Vlastní kácení je pak záležitostí několika hodin.

Předem si však rozmyslete, zda vám zbylý pařez bude, či nebude překážet. Ideální je dát pařezu čas, aby jej houby, mechy a mikroorganismy přirozenou cestou rozložily. Navíc pařez můžete v zahradě použít i jako zajímavý dekorativní prvek, či dokonce jako nádobu k vysazení některých rostlin.

Když však předem víte, že pařez chcete odstranit, v tom případě si při kácení nechte dostatečně vysoký kus kmene jako páku, abyste pařez mohli ze země vypáčit. Na kácení velkých stromů je s ohledem na případně škody či újmy na zdraví rozhodně lepší zaplatit si profesionální firmu.

Stromy života Slovanů
Úcta ke stromům tvořila neoddělitelnou součást slovanského pohanství. Nejposvátnějším stromem Slovanů, stejně jako všech Indoevropanů, byl dub zasvěcený hromovládnému Perunovi, imponující svou silou, mohutností a tvrdostí dřeva. Lidé mu obětovali chléb, maso zvířat, zaráželi do něj zbraně. U Slovanů v severovýchodním Rusku byla jako symbol života při obřadech jarních svátků uctívána bříza.

Podobnou funkci měl u některých národů jeřáb, u Bulharů byl dokonce považován za oblíbený příbytek víl. Dvojznačný význam měly osika, vrba a černý bez, které byly spojovány s démonickými silami a zároveň považovány za ochranu proti nim. Jako ochrana proti čarodějnicím a upírům pomáhal především jalovec, divoká růže, hloh a trnka.

Strom

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Najdete na iDNES.cz