Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potkal student potkana...

aktualizováno 
Vlastní pokoj je místem, kde lze ubytovat zvířata pocházející z nejrůznějších koutů Země. Lidé kontakt s nimi potřebují a o mladých lidech to platí dvojnásob. Záliba v jednotlivých živočišných druzích však podléhá módě. Stále rozšířenějším hitem mezi mladými je už pár let potkan, může totiž svého majitele doprovázet i venku - na rameni či v rukávu. Ač tomu mnozí nevěří, je jedním z ideálních živočichů pro chov v bytě.

Chlupatí

Když vynecháme psa a kočku, zbývá celá řada druhů, které lze chovat v jednom pokoji. Běžní jsou křečci a morčata, ale i myši. Někomu může při představě potkana na koberci naskočit husí kůže, protože si toto zvíře spojuje výlučně s kanálem. Potkani jsou však společenští a velmi inteligentní tvorové. Chovají se bílé a vícebarevné laboratorní formy. Jsou všežraví. Nejvhodnější je pro ně terárium s nejrůznějšími prolézačkami, třeba z kusů keramické roury. V teráriu potřebují doupě na spaní, může být i z obrácené krabice od bot. Nově se v bytech objevují i noční hlodavci činčily. Mají však větší nároky na prostor, protože se nedají tak ochočit jako potkan a nechtějí zpět do klece. Potřebují tedy vyšší příbytek, kde by mohli skákat z větve na větev. "Mám doma sklípkana a strašilky. Máma se jich bojí, takže mi moc nechodí do pokoje. Trochu ji uklidnilo, když jsem terárium zabudovala mezi skřínky," svěřuje se Veronika Černá, studentka II. ročníku gymnázia v Praze. "Hmyz teď nemůže ven, a navíc to vypadá v pokoji docela dobře." Ryby,obojživelníci, plazi a hmyz jsou tradičně oblíbenými živočichy vhodnými i pro panelák. Chovají se v akváriích a teráriích. Nápadité umístění skleněných beden v pokoji může tvořit zajímavou živou dekoraci.

Akvária

Živá voda s barevnými rybkami prohánějícími se kolem zelených listů může pokoj oživit a zkrášlit. Akvarijních ryb je nepřeberné množství - od těch nenáročných, jako jsou neonky či paví očka, přes o trochu choulostivější skaláry (vyžadují vysoké akvárium) až po vzácné africké tlamovce,kteří nosí své mladé v tlamě. Společně lze chovat pouze druhy, jež mají podobné nároky na teplotu a kvalitu vody a navzájem se nepožírají. Oblíbená jsou akvária zabudovaná do nábytkových stěn. Další možností je takzvaná průhledná poloha v prostoru místnosti, kdy je vidět naskrz vodou. V každém případě by mělo být umístěno mimo přímý dopad slunečních paprsků, jinak nastane těžký boj se zelenými řasami. Je mnoho možností, jak zařídit interiér, který by vyhovoval chovaným druhům a zároveň lahodil oku. Na říční písek lze aranžovat kameny různých barev a tvarů, či tvrdé pařezové dřevo. Stěny lze obložit břidlicí či korkem. Materiály nasbírané v přírodě je nutné předem vyvařit, aby se zabránilo zavlečení nežádoucích organismů. Vše doplní akvarijní rostliny rozmanitých odstínů a tvarů. V akvaristikách lze získat veškeré technické vybavení, rybky, rostliny i užitečné informace. Ty můžete vyčíst z téměř nepřeberné řady knížek s podrobnými návody, i jak akvárium založit a udržovat.

Terária

Jsou vhodným obydlím především pro plazy - různé druhy hadů, želv, ještěrek, gekonů, scinků, chameleonů, a dokonce i leguánů. Pocházejí z různých teplých koutů světa, a proto k vybavení jejich nového domova nezbytně patří žárovka, která jim nahradí hřejivé slunce. Osvědčeným stínidlem, používaným i v zoologických zahradách, je hliněný květináč zavěšený dnem vzhůru. Plazi jsou zajímaví a mohou být i přítulní, protože člověk je báječným zdrojem tepla, které si sami vyrobit neumějí. S jejich takzvanou studenokrevností souvisí i to, že mnozí z nich přijímají potravu třeba jen jednou za tři týdny. To může být výhodou v době dovolených. Na rozdíl od ptáků a savců totiž nepotřebují neustálý přísun živin právě na výrobu tepla. Potravou zajišťují jen svůj růst a obnovu. Jejich tělesná teplota je závislá na teplotě okolí. Potravní nároky jsou dle druhů rozmanité - od vegetariánů po masožravce. Hadi a někteří další dokonce vyžadují živou kořist. Suchozemské želvy mají zase zvláštní nároky na roční cyklus. Zimu musí prospat nejlépe ve sklepě při nízké teplotě. V létě zase potřebují výběh na přímém slunci. S jeho pomocí vyrábějí vitamin D pro svůj krunýř. Když jim poskytnete, co potřebují, mohou vám dělat společnost několik desetiletí. Živočichové, jako jsou vodní želvy a obojživelníci, vyžadují něco mezi akváriem a teráriem. Potřebují k životu oba živly - rádi si zaplavou, ale zároveň musí mít možnost vylézt na souš.

Opeřenci

Chovat lze ptáky nejrůznějších velikostí a nároků. V každém případě by měli mít dostatečně velkou klec a možnost se prolétnout po pokoji. Pokud kvůli tomu nechcete pokaždé zavírat všechna okna, může pomoci například moskytiéra, u velkých papoušků spíše pevné pletivo. Právě papoušci jsou asi jedni z nejoblíbenějších. Pokud nemají partnera, vezmou za společníka rádi i člověka. Inteligence velkých druhů, jako je například papoušek šedý, se blíží primátům. Dokázala to řada etologických pokusů, ve kterých počítal do sedmi a podle počtu teček nakreslených na tabuli zvedal poklop označený stejným počtem. Jejich schopnost dokonale imitovat okolní zvuky a slova, která často slyší, je zdrojem stálé zábavy. Návštěvě se může stát, že dřív, než se dotkne kohoutku, uslyší zvuk vytékající vody. Papoušek sedí opodál a dobře se baví. Ani papoušci vlnkovaní zvaní andulky se nenechají zahanbit a směle počítají do šesti.

Na co si dát doma pozor

* U akvária je nutné počítat s jeho velkou hmotností mnoha litrů vody, která vyžaduje pevný a spolehlivý nábytek. Užitečným bezpečnostním opatřením je polystyrenová deska pod jeho dnem. To totiž může při velkém tlaku vody prasknout i kvůli docela maličké částečce písku, která se pod něj dostala. Když se místo do skla zaryje do polystyrenu, je akvárium od pohromy uchráněno.

* Pakobylky či strašilky, které od vnějšího světa dělí z jedné strany terária nebo větší sklenice jen gáza, ji obratně prokoušou a jdou se pohoupat na záclony.Takovým výletům může zabránit jen dobře připevněné husté pletivo z tenkých drátů.

* Had, když uteče, i dva týdny ho nenajdete, protože se schovává třeba v úzké škvíře mezi skříní a zdí.

* Křeček okouše rohy povlečení či přikrývek, a když už žádné nenachází, vrhne se na elektrické kabely. Pokud se dostane do koupelny, vleze otvorem pro roury do šachty a najdete ho u sousedů bydlících o pár pater níž. Na takový průzkum se s chutí vydá i potkan.

* Ptačí společníci dostanou chuť na vitaminy a ozobou vše zelené, co je v jejich dosahu. Když jsou hotovi, pustí svůj exkrement přímo na otevřenou knihu.

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Šest rodin si koupilo školu. Sami ji předělali na luxusní bytový dům

Na stavebních pracích se podíleli sami společníci se svými širokými rodinami.

Škola z roku 1912 v rotterdamské předválečné čtvrti Nieuwe Weste byla od roku 2013 prázdná. Opuštěnou starou budovu si...

Primabalerína, která miluje Holešovice. Tramvají to má 10 minut do centra

Se psem Jackem objevují hlavně Stromovku.

Když se před pěti lety vracela primabalerína Andrea Kramešová do Národního divadla, hledala byt blízko centra a zároveň...

Moderátor Pavel Cejnar si postavil svůj sen: dům pro rodinu pod hradem

Pavel Cejnar si z každého natáčení pořadu Jak se staví sen odnášel nějakou...

Pavel Cejnar vešel do povědomí veřejnosti, když coby veselý moderátor vnášel humor a nadsázku do televizního pořadu Jak...

Najdete na iDNES.cz