Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Postavili si dům se vším, po čem toužili. Teď jej prodávají

  1:00aktualizováno  1:00
Typový dům, nebo originál od architekta? Monika s Radkem se rozhodli pro první variantu kvůli ceně za projekt. Netušili ale, co je během stavby potká.

Dům má tvar písmene L | foto: Archiv majitelů

Mladý pár od začátku věděl, co chce: dům se dvěma dětskými pokoji, ložnicí, pracovnou a propojeným obývákem s kuchyní. Radek měl požadavky dva: velký obývák a velkou lednici. Zbytek zůstal na Monice.

"Nejdřív jsme uvažovali, jestli si nechat dům navrhnout, nebo zvolit typový. Když jsme zjistili, že projekt na typový stojí zhruba desetinu toho, co bychom zaplatili architektovi, bylo rozhodnuto," vzpomíná Monika.

Vizualizace typového  domu, který  Moniku s Radkem zaujal v katalogu

Vizualizace typového domu, který Moniku s Radkem zaujal v katalogu

Doma se začaly scházet katalogy různých firem. Když stoh z nich dosáhl osmdesáti centimetrů do výšky, byl čas se rozhodnout. Partneři nejdřív uvažovali o bungalovu, aby nemuseli celý život běhat po schodech. Jenže ten by je vyšel zhruba o třetinu dráž než ten, který nakonec volili.

Vyhrál typový dům se dvěma nadzemními podlažími, v němž si ovšem naplánovali několik úprav. Rozhodně je nejde označit za kosmetické, protože oproti předloze je dům o metr vyšší.

Díky tomu se zvětšila obytná plocha v podkroví. Přibyly i další dveře na terasu, šatnu v ložnici rodičů nahradila koupelna.

Zvenčí působí dům nenápadným dojmem

Zvenčí působí dům nenápadným dojmem

Cena však narůstala nejen kvůli kvalitním materiálům a nadstandardnímu vybavení, ale také nečekaným záludnostem, které skrýval pozemek. Od počátku sice věděli, že bude nutné vyvrtat studnu, ale nikdo netušil, že bez náročných úprav voda nebude vyhovovat. Budiž tento příklad varováním pro všechny.

Otevřený prostor do všech stran

Patrový dům, jehož součástí je i garáž, má v přízemí velký obytný prostor propojený s jídelnou a kuchyní o výměře skoro 55 m². Prostor nad obývací částí je otevřený až po střechu.

Do obýváku lze nahlížet i z galerie, kde zábradlí nahradilo čiré sklo. Dále se do přízemí vešla pracovna, která může sloužit i jako pokoj pro hosty, koupelna, samostatná toaleta, šatna a technické zázemí domu. V prvním patře jsou tři ložnice a hlavní koupelna s plochou 8 m².

Pohled z horní galerie na obývací pokoj a kuchyni

Pohled z horní galerie na obývací pokoj a kuchyni

Zvenčí doplňují omítku obklady z dřevěných palubek. Centrálně ovládané předokenní rolety zvyšují bezpečnost a chrání interiér před sluncem. Ve stejné barvě majitelé zvolili i garážová vrata a střechu ze švédského pozinkovaného plechu Lindab s bezúdržbovou barevnou vrstvou.

Velký obývák s velkou ledničkou

Propojenému obýváku s kuchyní dominuje sedačka doplněná velkou podnožkou, která plní více funkcí. Nahrazuje třeba i konferenční stolek. Když se přisune k sedačce, vznikne lůžko pro hosty s komfortními rozměry 200 x 250 cm.

Přechod mezi obývákem a kuchyní tvoří rozkládací jídelní stůl pro čtyři nebo šest osob a hlavně barový pult ohraničující kuchyňskou část. Nábytek si majitelé nechali vyrobit v sedlčanském Truhlářství Budka. Je to kombinace světlé MDF desky a dřeva wengé.

Barový pult má skříňky z obou stran

Barový pult má skříňky z obou stran

Vestavné spotřebiče nesou značku Whirlpool. Na první pohled hned zaujme velká ostrůvková digestoř o šířce 110 cm nad varnou částí otočenou směrem do obývací části.

Partnerův požadavek - velkou ledničku - plní dvoudveřová americká chladnička s integrovaným chlazením vody a výrobníkem ledu i ledové tříště.

Kuchyně - dřevo wengé - doplňují krémové skříňky a pracovní deska

Kuchyně - dřevo wengé doplňují krémové skříňky a pracovní deska

Tři koupelny

V domě s dispozicí 5 + 1 a  plochou přes 200 m² jsou dokončené hned tři koupelny. Technická v přízemí se sprchovým koutem slouží zároveň jako prádelna, je tady i pračka se sušičkou. Doplňuje ji samostatná toaleta s umývátkem.

Největší koupelna je v prvním patře a Monika ji označuje za dětskou. "Plánovali jsme minimálně dvě děti, proto jsou tady dvě umyvadla, vana, záchod i bidet."

V polovysoké stěně, která ukrývá závěsný systém toalety a bidetu, vznikly zajímavé niky

V polovysoké stěně, která ukrývá závěsný systém toalety a bidetu, vznikly zajímavé niky

Ve všech koupelnách byly použity stejné zařizovací předměty, obklady i dlažba (Gustavsberg a Villeroy & Boch). "Základ tvoří bílošedé obklady Spectrum o velikosti 30 x 40 a dlažba 40 x 40 centimetrů. Ty doplňuje šedá a červená mozaika Pro Architektura s rozměry 5 x 5 centimetrů. Jsou praktické na údržbu a v kombinaci s bílými zařizovacími předměty a spárami vytvářejí zajímavou kombinaci," popisuje majitelka.

Jednoduchý úklid byl opravdu prioritou, proto jsou obklady opatřeny protišpinivou vrstvou Vilbostone. Stejně tak sanitární keramika Gustavsberg má speciální povrch E+.

Aby koupelny nepůsobily smutně, doplňují je na několika místech pruhy červené mozaiky. Zajímavý prvek představují niky v horní koupelně. Byl to opět nápad majitelů:

"Zvolili jsme závěsnou toaletu i bidet, a proto se sem musely instalovat předstěnové systémy. Polostěnu, která tak vznikla, nás napadlo protáhnout přes celou zeď a uvnitř vytvořit několik nik, které fungují jako praktické odkládací plochy," říká Monika.

Hlavní koupelna v patře má velikost osm metrů čtverečních

Hlavní koupelna v patře má velikost osm metrů čtverečních

Mimo projekt vznikla třetí menší koupelna se sprchovým koutem přímo v ložnici rodičů. Původně zde měla být šatna, ale vzhledem k tomu, že ta je jak v přízemí, tak v každém z dětských pokojů, zdálo se to majitelům zbytečné a nahradili ji klasickými vestavěnými skříněmi u jedné ze stěn.

Krásná a záludná samota

Za navýšení ceny domu na víc než dvojnásobek rozhodně nemůže rozmařilost majitelů, ale hlavně záludnosti pozemku. Na kraj obce nevede plyn, chybí vodovod i kanalizace. To vše si museli majitelé sami vybudovat.

Dům se proto rozhodli celý vytápět elektrickým podlahovým topením, které mělo být doplněno krbovou vložkou v obývacím pokoji.

Budoucí pracovna nyní slouží také jako ložnice

Budoucí pracovna slouží také jako ložnice

Když je třeba vlastní čistička

Mnohem více starostí než vytápění způsobila voda. Najít pramen a vyvrtat studnu na parcele nebyl problém. Starosti přišly, až když první vzorky zhodnotila laboratoř.

Majitelé měli proto dvě možnosti, buď si nechat vyvrtat novou studnu, ovšem s rizikem, že tam bude voda také špatná, nebo si vybudovat vlastní zařízení na úpravu vody.

Zábradlí na galerii a kolem schodiště nahradilo čiré sklo

Zábradlí na galerii a kolem schodiště nahradilo čiré sklo

Na pozemku se tak kromě čističky odpadních vod objevila ještě přečerpávací odkalovací nádrž, z níž voda putuje přes filtrační systém do zařízení na její úpravu.

Ve spíži vedle kuchyně se proto oddělila technická část,  kde se například nacházejí ještě nádoby na sůl a chlór, které je třeba čas od času doplnit. Takto upravená voda je pak rozváděna po celém domě.

Vedle dřezu najdete ještě další kohoutek - na pitnou vodu. Tu majitelé ještě "dočišťují" osmózou (vysvětlení v boxu na konci článku). Zařízení, které tuto úpravu provádí, se skrývá ve spodní kuchyňské skříňce. Voda je odtud vedena podlahou k chladničce.

Peníze, peníze a zase peníze

Jak bylo zmíněno, konečná suma se kvůli použitým materiálům, terénním a technickým úpravám i vybavení zvedla na více než dvojnásobek oproti ceně typového domu v základní verzi - ta byla 3 750 000 korun.

Dětské pokoje zatím nejsou třeba, a tak se jeden z nich proměnil v domácí posilovnu

Dětské pokoje zatím nejsou třeba, a tak se jeden z nich proměnil v domácí posilovnu

U domu je ještě třeba dodělat terasy a zahradu. Monika s Radkem si nechali od architekta vytvořit osazovací plán. Výběr rostlin odpovídá tomu, že zadavatelé jsou zaměstnaní lidé, kteří potřebují na zahradě více relaxovat než o ni pečovat.

Přednost proto dostaly stále zelené a neopadavé rostliny a dřeviny. V plánu je také koupací jezírko s biotopem.

Ovšem jeho budování už zřejmě bude muset zařídit nový majitel. Ani krásné bydlení štěstí nepřináší. Mladý pár se rozchází a dům prodává.


Co je osmóza

Původně byly systémy úpravy vody používající princip reverzní osmózy vyvinuty na objednávku armády za účelem demineralizace mořské vody. I výrobci alkoholických nápojů, kteří si přejí dosáhnout dokonalé kvality svých nápojů, používají vodu upravenou touto metodou.

Zdokonalování technologie umožnilo použití systému reverzní osmózy i v domácnostech. Voda získávaná pomocí reverzní osmózy má unikátní míru čistoty. Její vlastnosti se přibližují vlastnostem sněhové vody pradávných ledovců, která je považována za ekologicky nejčistší a pro člověka nejužitečnější.

Molekuly vody, které se protlačují přes póry membrány, jsou vystaveny odporu ze strany membrány - osmotickému tlaku. Proto je potřeba pro vznik reverzní osmózy vyvinout vnější tlak převyšující tlak osmotický. Zpravidla pro tento účel plně postačuje tlak obyčejného vodovodu (asi 4-8 bary). Pro systémy se sníženým tlakem (níže než 2 bary) se doporučuje instalace přídavného čerpadla.

Rozdělovaný proud vody z vodovodu se za působení tlaku převyšujícího osmotický tlak odvádí do nádoby s membránou, z níž vycházejí dva proudy: filtrát očištěný od rozpuštěných látek a koncentrát ve srovnání s původní tekutinou se  zvýšeným obsahem rozpuštěných látek.


Autor:


Nejčtenější

Dům se zbytky hradu anglického krále Richarda III. je na prodej za 1,1 milionu...
Dům se prodává se slavnou zříceninou. Starost o památku kupce odrazuje

Dům se zbytky hradu anglického krále Richarda III. je na prodej za 1,1 milionu liber, v přepočtu 32,8 milionu korun. Památkově chráněná zřícenina hradu Sheriff...  celý článek

Přes atrium vstupuje do interiéru spousta denního světla i slunce.
Jak to dopadne, když stavební úřad dva roky odmítal plochou střechu

Všechno mohlo dopadnout špatně. Dva roky stavební úřad odmítal povolit plochou střechu, a tak mezitím na vedlejší parcele vyrostl velký dům, který zastínil...  celý článek

Cihelná zeď natřená na bílo či zrepasované parkety odkazují na stáří domu....
Z barevného výbuchu vznikl byt plný světla a vtipných nápadů

Byt v domě ze 60. let minulého století potřeboval začít „dýchat“. Měl sice nadstandardní velikost 5+1, ale právě dispoziční řešení zaměřené víc na počet...  celý článek

Dům je krásně zasazený na rohovém pozemku v novozélandském Puhoi.
Bez dveří a stresu. Boj s rakovinou nasměroval rodinu do zelené oázy

Novozélandský architekt David Maurice hledal pro svou rodinu klidné místo. Toužil po obyčejné každodenní radosti. S kolegou Josephem Longem z kanceláře LTD...  celý článek

Důležitou roli hraje i způsob pokládky a velikost spár. Například...
Jakou a kam volit keramickou dlažbu, radí architekt Jan Ranný

Přírodní kámen, dřevo a keramická dlažba patří v architektuře mezi tradiční materiály. Z této trojice se díky novým technologiím dokázala nejvíce posunout...  celý článek

Další z rubriky

Do pokojíčku se vešla rozkládací pohovka. Na skříni sedí návrhář Petr Šlejmar a...
Klišé nečekejte. Pokojíček pro dva kluky má nejveselejší kryt na topení

Dáša s Petrem čekají dvojčata, pro které potřebují zařídit dětský pokoj. Manželé žijí v bytě v centru Plzně v secesním domě. Proměny se ujal návrhář Petr...  celý článek

Nejvýraznějším prvkem pokoje je omyvatelná velkoplošná tapeta s mapou světa a...
Útulné doupě za 60 tisíc korun ovládla zvířata a tapeta s mapou světa

Manželé chtějí pro svého syna dětský pokoj inspirovaný safari. Útulné doupě musí mít ale praktický základ, s kterým bude chlapec dále růst. Rodiče si na...  celý článek

Výhled na Bratislavský hrad využili architekti maximálně: díky kryté terase jej...
Z oken domu vidí na Bratislavský hrad. Dveře tu jsou ale neviditelné

Architekti, kteří dostali za úkol navrhnout interiér novostavby rodinného domu v Bratislavě, měli použít maximum integrovaných nábytkových modulů, aby...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.