Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pořídili si rodinný dům plný barev a dřeva. Synovi dopřáli do pokoje i opice

  1:00aktualizováno  19:56
Rodinný dům, kde jsou na prvním místě pohoda, funkčnost a pořádek. Přesně do takového vstoupily designérky ze Studia In2, aby do něj vnesly barvy a vtipné detaily.

Autorské kresby na stěnách jsou pro Studio In2 typické | foto: Jaroslav Kvíz

Než se čtyřčlenná rodina pustila do stavby domu na svažitém pozemku na okraji Prahy, rychle zavrhla typový projekt. Individuálního návrhu se ujal architekt Martin Píša, který dostal poměrně přesné zadání: především pohodlné schodiště (to kvůli svahu), ale také šatny a vůbec dostatek úložných prostor.

Architekt však neřešil interiéry, vybavení si chtěli majitelé vybrat sami. "V kuchyňském studiu DIZ jsme strávili, pokud bych to sčítal, určitě dva dny," vypočítává Petr. Původně zamýšlený ostrůvek nakonec nahradili klasickým uspořádáním ve tvaru písmene U, aby získali co nejvíce úložného prostoru.

Původně plánovaný ostrůvek majitelé nahradili klasickou sestavou ve tvaru písmene U

Původně plánovaný ostrůvek majitelé nahradili klasickou sestavou ve tvaru písmene U

Síly jim ještě zbyly na koupelny, ale to bylo poslední velké nadechnutí. "Najednou jsme nevěděli, jak dál, jak zkombinovat barvy, jaký zvolit nábytek. V prodejně Nábytek Říha jsme požádali o kontakt na architekta, který by respektoval, že jsme spíš na dřevo a barvy než na kov, že se nám líbí něco mezi modernou a klasikou. Doporučili nám Studio In2," popisuje Petr.

Začíná se na schodech

Ve vícepodlažním domě je samozřejmě schodiště více než důležité. Zahrála tady náhoda, slovenskou firmu Intermonex manželé objevili na veletrhu For Arch v Praze-Letňanech. "Nic pro ně nebylo nemožné, montáž probíhala přesně na čas i na milimetry," zdůrazňuje Petr, "pracuji ve službách, takže umím posoudit vztah ke klientovi, klobouk dolů před nimi."

Pohodlné dřevěné schodiště je z ořechu

Pohodlné dřevěné schodiště je z ořechu

Přímé schody s podestami, z nichž se vstupuje do jednotlivých pokojů, si nechali manželé vyrobit z ořechu. Široké schodiště stoupá pozvolna, stupnice jsou dostatečně hluboké, aby chůze byla pohodlná a bezpečná. Vždyť výstup po schodech je sedmkrát namáhavější než chůze po rovině.

Od schodiště z ořechu se odvíjela i dřevěná plovoucí podlaha. "Do všech pokojů jsme navrhli olejovanou třívrstvou dubovou podlahu, která je mořená tak, aby ladila právě se schodištěm," vysvětluje Halka Freidingerová ze studia In2.

Jako všichni designéři má sice raději, když může vtisknout domu kompletně svou představu, přesto studio dokázalo sjednotit jednotlivé místnosti v jeden harmonický celek.

Přes chodbu je k dispozici velká koupelna

Přes chodbu je k dispozici velká koupelna

Stačí třeba jen výběr dveří: "Kdyby byly v dřevěné dýze, nebylo by to ono. V bílém provedení splývají se zdmi, což vypadá mnohem lépe než záplava dřeva," chválí majitel. Halka Freidingerová tvrdí, že bílé dveře představují hlavně tam, kde je jich víc vedle sebe, nejlepší řešení.

"Ve chvíli, kdy je zvolena dřevěná podlaha a počítá se v interiéru s dřevěným nábytkem, je lepší zvolit dveře bílé. Ty fungují vždy," radí i ostatním.

Jednoduché, ale odolné dveře Fast (Sapeli) jsou v bezfalcovém provedení. Do šatny pak byly použité široké posuvné dveře, samozřejmě bílé. "Nábytek byl zvolený z velké části atypický, aby se maximálně využita podlahová plocha pokojů. S typovými kusy nedosáhnete ani barevnost, jakou byste chtěli," vysvětluje Halka Freidingerová.

Nábytek i pohovka byly vyrobeny na zakázku

Nábytek i pohovka byly vyrobeny na zakázku

Barva a dekorace

Kuchyně, jídelna a obývací pokoj jsou sice na jednom podlaží, ale nikoli ve stejné výškové úrovni. Svah si vybral svou daň. Obývací část, které dominuje velká rohová pohovka vyrobená na zakázku stejně jako ostatní nábytek v této místnosti, není příliš velká.

Mohlo by vás zajímat

Chcete také vyměnit malý byt za prostorný rodinný dům? Velký výběr nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

"Večer tu býváme sami dva, syn spí a dcera je raději ve svém pokoji. Bydleli jsme totiž v panelákovém 2 + 1 a teď si každý z nás užívá možnost soukromí," vysvětluje Petr.Oba manželé kladou větší důraz na velký jídelní stůl, kde se rodina ráda schází, než na vysedávání u televize. Lucie ráda a dobře vaří, novou kuchyni si doslova vychutnává.

Ve sloupu pro krb se skrývá i prostor pro dřevo

Kdo sedí na pohovce, může si vybrat: výhled na krb, nebo televizor

Velký důraz kladly designérky na osvětlení. V obývací části využily stropní světla Vega (Lucis), intimní světelnou atmosféru pak doplňuje stojací lampa Twiggy od italské firmy Foscarrini. Velké stínítko je na pohyblivém rameni z materiálu kevlar.

Stejná lampa v závěsném provedení osvětluje jídelní stůl od společnosti Calligaris a jídelní židle, jejichž dekor čalounění ladí s kresbami na stěnách. Lampa svítí nejen na desku stolu, ale také do stropu. Opticky jej tak pomáhá zvednout. "Zatím nám chybí obrazy, ale bydlíme tu příliš krátce a teprve o nich přemýšlíme," vysvětlují majitelé.

Zvolené dispoziční řešení nabízí maximální pohodlí při vaření

Zvolené dispoziční řešení nabízí maximální pohodlí při vaření

Splněný dětský sen

Dětské pokoje v druhém podlaží vybavily designérky hlavně nábytkem na míru. Zatímco sotva tříletý Kubík jásal už při pohledu na namalované opičky a hrocha a téměř okamžitě se do nového pokoje přestěhoval z postýlky, kterou měl do té doby u rodičů v ložnici, čtrnáctiletá dcera si už pořádně vybírala.

Chtěla úložné prostory na lůžkoviny, takže má hned dva peřináče, dostala i rozkládací pohovku, aby u ní mohly přespávat kamarádky. Gepardi od firmy Marimekko, kteří se objevili jako kresba nad postelí, museli pryč. Byli podle ní příliš konkrétní. Nakonec jí Halka Freidingerová "vystřihla" abstraktní florální kresbu v tlumených modrých, červených a černých valérech.

Nábytek byl vyrobený na zakázku, a to včetně rozkládacího lůžka

Nábytek byl vyrobený na zakázku, a to včetně rozkládacího lůžka

V dívčím pokoji je veškerý nábytek vyrobený na míru, výjimkou je pouze designová třínohá židle Ant od Scandia. Psací stůl přechází ve skříňku s textilními posuvnými dvířky, a zabírá tak celou šířku pokoje. Vzorně uklizená šatna tu nečekala na nás, takto to vypadalo všude v domě. "Je to taková moje úchylka," směje se maminka Lucie, která pořádku naučila celou rodinu.

Dokonce i u Kubíka je proto vzorně uklizeno, oblíbení plyšáci jsou proto přes den v kapsáři za postelí Domino (Alax). I Kubík se může pochlubit designovou židlí, a to dětskou verzí plastové samonosné židle od Vernera Pantona (Vitra).

Svůj pracovní stolek si Kubík s chutí užívá, lamino je dostatečně odolné

Svůj pracovní stolek si Kubík s chutí užívá, lamino je dostatečně odolné

Pracovní stůl nemá polohovatelnou výšku, počítá se totiž s tím, že až Kubík povyroste, dostane stůl nový. "Nemáme polohovatelné stoly moc rády, v tomto případě se sestava stolku a kontejnerů použije dál jako lavice na sezení a ukládání," popisuje designérka

Na nábytek byla zvolena kombinace dvou materiálů, odolného lamina s ABS hranou a zalakovaná MDF desku bezbarvým lakem, aby byla vidět struktura materiálu.

Na nábytek použily designérky odolné lamino s ABS hranou a zalakovanou MDF desku bezbarvým lakem

Zapuštěná skříň do zdi postačí Kubíkovi i do budoucna, praktické jsou snadno dostupné police na hračky pod skříní

Rodiče se ovšem museli "smířit" s hotovým nábytkem, a to řadou Luisa od společnosti Nadop, od níž je postel, noční stolky i komoda. Tak úplně ovšem z hledáčku designérek nezmizel ani nábytek rodičů. Vtipné lůžko, kde lze nastavit čalouněnou opěrku hlavy, nechaly návrhářky potáhnout jimi zvoleným materiálem, aby barevně ladil s dalším zařízením.

Dům ještě zdaleka není hotov, vedle obrazů chybějí koberce, přehoz do ložnice či polštáře na pohovku  do obýváku a řada dalších drobností. Zato nechybějí důležité "maličkosti", například shoz na prádlo, který končí v prádelně v suterénu.

Na ložnici přímo navazuje šatna

Na ložnici přímo navazuje šatna

Stavba

Zdící materiál: Porotherm
Termín dokončení: prosinec 2010
Výplně oken: dřevěná eurookna
Izolace střechy: extrudovaný polystyren
Střešní krytina: pálená taška Tondach
Fasáda: Weber

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Má je pomsta. Stavěl domy, ale nedostal zaplaceno. Bagrem je zničil

Bagrista Daniel Neag z Rumunska v britském Buntingfordu řadové domy. Když za...

Bagrista Daniel Neag z Rumunska stavěl v britském Buntingfordu domy. Když za práci nedostal zaplaceno, velmi se...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...Najdete na iDNES.cz