Pořádné bydlení pro domácího hlídače

Každý pes, vlastně stejně jako člověk, potřebuje místo, které bude pouze jeho. Malým psům postačí speciálně pro ně vyráběné proutěné koše nebo různé výrobky z plastu či textilu. Pro velké psy je však třeba dřevěná bouda, nejlépe dvoupokojová. Postavit boudu jen tak do zahrady není samozřejmě problém, ale neměl by u ní chybět kotec neboli vlastní výběh.
Kotec je ideální řešení
Podle kynologů je vůbec tím nejlepším řešením vybudovat pro psa kotec o velikosti asi osmi metrů čtverečních. Na oplocení použijte dostatečně vysoké pozinkované pletivo nebo mřížkoví. Zčásti ho zastřešte, aby do něj nepršelo, ale aby měl pes zároveň možnost pobývat i v kotci na slunci. Celá plocha by měla být buď vybetonovaná, nebo vydlážděná, případně opatřena dřevěnou podlahou, aby čištění a údržba byly co nejjednodušší.

Ponechávat část plochy hliněnou nebo písčitou se nedoporučuje vzhledem k hygienickým aspektům, a také proto, že pes bude s největší pravděpodobností v tomto prostoru hrabat. Do zastřešeného prostoru pak položte dřevěný rošt, aby měl pes možnost ležet ve výběhu, ale aby v chladu neprostydl od země.

Samozřejmou součástí kotce má být zateplená dřevěná bouda, nejlépe s odklopitelnou střechou nebo přední stranou, jejíž vstupní otvor nesmí být nižší, než je výška psa. Bouda by měla být rozdělena na předsíň a ložnici, kterou byste měli psovi alespoň na zimu vhodně vystlat.

Kotec nemusí být dílem amatéra
Na českém trhu je řada firem, které se věnují výrobě a prodeji různých chovatelských potřeb nebo se přímo specializují na kotce a boudy pro psy. Kotce jsou většinou řešeny jako stavebnicové záležitosti sestavené z jednotlivých dílců, které se při montáži spojují šrouby. Rámy dílců bývají svařeny z ocelového uzavřeného profilu se zaoblenými hranami. Výplně jsou buď z drátěné sítě se čtvercovými oky, nebo ze svislých tyčí kruhového průřezu, případně z falcovaných prken či pozinkovaného plechu

Dveře mohou být posuvné nebo otočné podle přání zákazníka. Kotce lze vybavit střechou, dřevěnou podlahou i plastovými okapy. Některé firmy nabízejí i přístavbu výběhů z pletiva či trubek. Veškeré kovové části jsou žárově pozinkovány pro docílení životnosti až 40 let bez údržby, dřevěné části bývají impregnovány a natřeny.

Součástí kotce je samozřejmě i bouda v různých velikostech i technických provedeních, ať již zateplená nebo bez tepelné izolace. Na přání zákazníka některé firmy ke kotci instalují i otočný držák na dvě misky, který umožňuje krmit psa bez otevírání kotce. To oceňují především ti, kteří občas nechávají psa v péči souseda či známých.

Volný pohyb je pro psa nezbytný
Ani ten sebevětší kotec však psu neumožní volný pohyb, který je nezbytně nutný nejen kvůli jeho vyprazdňování (většina psů se venčí mimo kotec a udržuje si své místo v čistotě), ale i kvůli správnému vývinu. Tak například dospělý německý ovčák by měl mít denně možnost alespoň hodinového volného pohybu v přírodě. Je nasnadě, že ne každý může skutečně dopřát psu tolik volného pohybu, a tak se snaží onu újmu vyřešit alespoň volným pohybem po zahradě.

Rezavým spáleným kruhům v trávníku zabráníte tím, že psí exkrementy nenecháte v trávě rozložit, ale co nejdříve je odstraníte a místo prolijete vodou. Totéž platí pro různé okrasné keře, stromky či květiny. Ošetření však musí následovat bezprostředně.

Pes je tvor inteligentní, a tak je v jeho možnostech rychle se naučit tomu, co od něj pán chce. Pokud tedy začnete včas se správnou výchovou, dosáhnete kýženého cíle - váš pes se bude po zahradě pohybovat jako myslící tvor a nebude ji proměňovat v oraniště či smetiště.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Velký pes potřebuje zateplenou dřevěnou boudu, nejlépe s odklopitelnou střechou nebo přední stranou, jejíž vstupní otvor nesmí být nižší, než je výška psa