poradna

Bydlím v družstevním bytě.
Bydlím v družstevním bytě. Vloni byla naše kotelna na tuhá paliva odpojena a připojili nás na dálkové plynové topení. Od té doby platíme vysoké částky za topení. Chtěli bychom začít šetřit teplem a pořídit v bytech měření. Jaké by asi byly náklady na jejich zavedení v bytě s pěti tělesy ústředního topení, musí být nějaké speciální podmínky pro jejich zavedení a jaké jsou s nimi zkušenosti?
E. J., Votice

Kromě instalace měřidel doporučuji provést současně vyregulování systému v domě, případně další opatření na snížení spotřeby tepla. Stanovení nákladů na instalaci poměrových měřidel tepla v bytech je velmi obtížné, protože náklady jsou odvislé od typu měřidel, případně též od dalších prací, které s měřením a regulací souvisí, stejně jako od ceny instalovaných zařízení. Vlastní měřidla lze pořídit v řádech stokorun. Technické podmínky pro instalaci a použití udává u jednotlivých typů výrobce, zkušenosti ukazují, že měřením celková spotřeba dodaného tepla ve většině případů klesá.

Rodiče bydlí ve vojenském bytě. Správa provedla vyúčtování za roky 1995-97 a nebyla schopna předložit podklady, podle kterých vyúčtování provedla. Celkový dluh je 9000 korun. Odmítli částku zaplatit z důvodů nejasného vyúčtování a správa ji nyní vymáhá soudně. Za rok 1998 a 1999 byl přeplatek 11 000 korun, který správa odmítá vrátit, dokud nezaplatí svůj "dluh". Má správa právo zadržovat přeplatky, jak mohou tuto částku vymáhat, podle jakých zákonů a konkrétních paragrafů mohou postupovat?
J. K., Studénka

Spor mezi správou a nájemci již řeší soud a ten také posoudí, která ze sporných stran je v právu. Výsledek bude do značné míry záviset na tom, jak byla uplatněna reklamace na vyúčtování služeb v období 1995-97. Mezi oběma stranami může dojít k zápočtu vzájemných pohledávek a závazků, pokud s tím však strany nesouhlasí, nemělo by k zápočtu dojít. Právě proto správa vymáhá nedoplatek soudně. Jinak by totiž k soudu žaloba nebyla podána, vždyť váš přeplatek za období 1998-99 je vyšší než případný nedoplatek za období 1995-97. Také vy máte po předchozím pokusu o smír možnost žalovat o platební rozkaz na dlužnou částku a případný poplatek z prodlení či penále. Způsob vyúčtování záloh za služby spojené s bydlením upravuje vykl. č. 176/1993 Sb. v platném znění - § 11.

Od srpna roku 1997 jsme spoluvlastníky domu se třemi byty a jeden z nich také vlastníme. Chceme se odstěhovat, a proto by nás zajímalo, zda ho můžeme přenechat dceři, která s námi bydlí už tři roky ve společné domácnosti, aby se stal jejím osobním vlastnictvím. Nedojde přitom k pochybení, když dcera už jeden byt má a tento by jí jen lépe vyhovoval? Nebo musíme přednostně tento byt a náš podíl v domě nabídnout zbývajícím dvěma spoluvlastníkům?
E. Š., Cheb

Jako vlastníci bytu zapsaní v katastru nemovitostí můžete se svým bytem a tím i podílovým spoluvlastnictvím společných částí domu volně nakládat i bez nabídky zbývajícím dvěma vlastníkům bytů v domě. Můžete tedy byt dceři darovat nebo prodat. Pokud má dcera též jiný byt ve vlastnictví, ani tato skutečnost není na závadu. Jiná situace by nastala, kdyby dcera měla jiný byt v nájmu. V takovém případě by pronajímatel nájemního bytu mohl s přivolením soudu nájem dceři vypovědět v souladu se zněním § 711 odst. cg, tedy proto, že nájemce má dva byty a může bydlet jinde. Příslušný soud by v každém případě přesné okolnosti a důvody z nájmu bytu posoudil.