Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

poradna

aktualizováno 
Vyplatí se instalovat do plynového topného systému regulační sadu (čidla: venek, kotel, interiér) a termoregulační tělesa? Prý tak lze dosáhnout úspory 30 až 50 procent?
J.
Vyplatí se instalovat do plynového topného systému regulační sadu (čidla: venek, kotel, interiér) a termoregulační tělesa? Prý tak lze dosáhnout úspory 30 až 50 procent?
J. S. Ústí nad Labem

Obecně vhodnost regulace do konkrétního systému nelze posoudit, zřejmě nejvhodnější je programovatelný (denní či týdenní) termostat, na kterém lze nastavit poklesy - například v noci -, které ušetří maximum energie. Programovatelný termostat místo obyčejného prostorového termostatu, kterým je kotel ovládán, musí instalovat elektrikář. Dodatečné laické osazení regulace na jednotlivé radiátory může naopak účinnost kotle i zhoršit, protože při vypnutých jednotlivých tělesech se vrací do kotle teplá voda. Úpravy by měl navrhnout projektant topení. Pokud potřebujete výraznější úspory, pak bude pravděpodobně nutný i zásah do topného systému.

Jaké jsou možné úspory v panelovém domě, je účinné použít reflexní fólie na okno a za radiátory?
P T. Praha

V panelovém domě bývají největší ztráty postupně okny, střechou a stěnami. Jak vyplývá z dotazu, chcete jednoduše omezit ztráty energie na vytápění. Rozumné je utěsnění oken (nelze však zcela utěsnit okna v kuchyni, kde je plynový sporák nebo vařič), osazení dodatečných plastových skel do rámečku na vnitřní stranu oken nebo výměna skel či instalace fólií na skla. U nich si je však nutno uvědomit, že mají omezenou životnost a jsou náchylné na mechanické poškození, zejména při údržbě. Pak je nutná výměna. Instalací reflexní fólie za radiátory lze dosáhnout jistých úspor energie, ale pro jejich řádné osazení je třeba demontovat radiátory (vypustit topný systém). Úspory však nejsou příliš výrazné. Výrazné úspory přinášejí pouze komplexní úpravy se zateplením, úpravy větracího systému a úpravy topného systému včetně regulace vytápění.

Jakým způsobem je možné zateplit fasádu kamenného domku neodizolovaného (nebo izolovaného pouze vzduchovým kanálem okolo základů domku)? Nebude zdivo vlhnout, když použiji polystyren?
T. Č. Litoměřice

V případě, kdy základy nejsou izolovány proti zemní vlhkostí, je vhodné, pokud nebude provedena dodatečná izolace proti zemní vlhkostí, ve spodní části fasády (soklu) provést omítky ze sanačních a tepelně izolačních malt (dodávají se jako suché maltové směsi) v tloušťce odpovídající zateplovacímu systému. Výše - nad oblast poruch způsobených vzlínající vlhkostí - doporučuji použít klasický kontaktní tepelně izolační systém. Pokud by byl proveden i v místech poruch či ve vzduchovém kanálu, nebude vzduchový systém funkční, a může naopak dojít k rozšíření poruch v interiéru. Konkrétní řešení doporučuji konzultovat s odborníkem, zdarma tuto službu poskytují někteří největší dodavatelé či výrobci malt a sanačních a tepelně izolačních systémů.

Čtyřetážový cihlový dům s 24 byty (tři vchody po 8 bytech, každý po cca 70m2) má roční spotřebu tepla cca 1500 GJ na patním měřiči, z toho je cca 350 GJ použito na ohřev TUV Nositelem energie je pára, v domě je výměník. Je spotřeba tepla odpovídající?
O. B. Zlín

Na dotaz nelze odpovědět. Ani pro orientační zhodnocení nejsou k dispozici dostatečné podklady, není známa geometrie, konstrukce pláště, jaká je příprava teplé užitkové vody. Doporučuji navštívit nejbližší středisko EKIS ČEA, nutno však vzít s sebou stavební dokumentaci domu a nejlépe i projekt topení. Seznam středisek EKIS naleznete na adrese http://www.ceacr.cz

Jaké dotace lze získat při úpravách pro zvýšení úspor energie rodinného domku?
Š. A. Liberec

1) Ze Státního programu úspor energie a využitím obnovitelných zdrojů energie část A (spravovaného Českou energetickou agenturou) pro rodinné domky přichází v úvahu: Program L2.b.4 - technické vybavení rodinného domu o celkové tepelné charakteristice objektu qcred menší než qcredN doporučená, přičemž průměrná velikost jedné bytové jednotky nepřekročí 300 m3.

2) Ze Státního programu úspor energie a využitím obnovitelných zdrojů energie část B (spravovaného Státním fondem životního prostředí) pro rodinné domky přichází v úvahu: Podpora Státního fondu životního prostředí pro fyzické osoby na projekty zabezpečující náhradu pevných a kapalných fosilních paliv a přímotopů v rámci Státního programu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Na otázky odpovídal Ing. Ladislav Bukovský, znalecká a expertní kancelář - patří do seznamu EKIS ČEA (Energetická, konzultační a informační střediska České energetické agentury)

Další dotazy můžete psát na adresu redakce nebo na e-mail: dumabyt@mfdnes.cz.
Autor:Nejčtenější

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Z žalostného bytu v podkroví vytvořili vzdušný prostor pro rodinu

Osvětlení prostoru zajišťují velké žárovky zavěšené na trámech, nástěnná...

Ve splněný sen mladé rodiny se dvěma malými dětmi se proměnil žalostně vyhlížející podkrovní byt v Praze. Z garsonky se...

Další z rubriky

Splněný sen. Nejlevnější rodinné domy od milionu korun

Za milion korun můžete bydlet v modulovém domě, za dva miliony už dosáhnete na...

Za milion korun můžete bydlet v modulovém domě, za dva miliony už dosáhnete na stavbu z betonových tvárnic a když...

Postavili si chatu z balíků slámy. Pronájmem si vydělávají na důchod

Domek, který stojí v obci Strontian u města Fort William, má polovinu čelní...

Ekologický projekt Jill Strawbale House nabízí ubytování v domku ve Skotské vysočině, na který padlo 500 balíků slámy....

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Najdete na iDNES.cz