V atypickém prostoru není pro rodinu s dětmi dostatek místa ani úložného...

V atypickém prostoru není pro rodinu s dětmi dostatek místa ani úložného prostoru. | foto: Archiv majitelů

Poradna architekta: byt s atypickou dispozicí je vždycky problém

  • 40
Bytové domy, které hýří atypickými dispozicemi interiérů, bývají černou můrou pro bytové architekty. Varují před jejich pořízením, velmi obtížně se zařizují. Čtenářka Lucie řeší i problém s dispozicí.

„Máme 2+kk s plochou 60 m2, ložnici, chodbu a kuchyni jsme nedávno měnili, ale chtěli bychom celý byt ’srovnat se zemí’ a předělat na 3+kk,“ popisuje svou situaci čtenářka Lucie. A upozorňuje také na problém se zkosenými zdmi.

Půdorys bytu - stávající stav

Téměř všechny místnosti chtěji manželé změnit, třeba stávající WC má podle Lucčiných představ sloužit jako technická místnost (klozet se přesune do koupelny), z obývacího pokoje s kuchyňským koutem by měla vzniknout jedna místnost s velkou kuchyní, aby se pak časem dala část oddělit a vznikla uzavíratelná ložnice.

Luciin požadavek na vybudování dalšího pokoje představuje velkou výzvu a určitě se neobejde bez větších kompromisů. Vytvořit zde manželskou ložnici jako samostatnou místnost, která by byla v souladu s českými normami a měla tedy 12m2, je prakticky nemožné. Ve dvou variantách jsme se tak snažili ukázat kompromisní umístění manželského dvojlůžka.

Varianta č. 1

V předsíni vzniká úložný prostor (šatna, botník), dále je zde řešen vstup do malé koupelny se sprchou a toaletou. V bytě vznikla velká šatna, kde bude prostor pro pračku a sušičku a velké množství úložných prostor.

Vstupujeme do obytného prostoru. Kuchyně je ve tvaru písmene L, v zadní části jsme navrhli sestavu vysokých spotřebičů se spížní skříní, troubami a chladničkou, na ni navazuje pracovní linka s dřezem a varným centrem.

Varianta 1

Za kuchyňskou linkou pokračuje nábytková sestava s knihovnou a místem pro umístění televize. Prostor před televizí může sloužit i jako místo pro cvičení. Pod oknem vznikl pracovní či hrací koutek.

Dětský pokoj je přístupný z obývacího pokoje, pod okno umisťujeme pracovní stůl, je zde místo pro knihovnu, postel a skříně. V první fázi lze místnost využívat jako společnou ložnici s dětskou postýlkou.

Manželskou „ložnici“ umisťujeme do velké niky, od obytného prostoru ji oddělujeme velkorysým posuvným panelem. Prosvětlujeme ji světlíky, které budou umístěny v horní části příčky. V první fázi, kdy budou děti malé, je možno mít místnosti propojené, a být tak ve větším kontaktu.

Toto kompromisní umístění postele takzvaně od stěny ke stěně mohou rodiče malých dětí naopak velmi ocenit: když se nad ránem ocitne celá rodina v jedné posteli, rodiče nemusí mít obavy z toho, že by dětem hrozil pád z postele.

S provětráním takovéhoto prostoru to bude trochu složitější, světlíky je možno mít otevíratelné, případně lze dopomoci cirkulaci vzduchu klimatizační jednotkou.

Varianta č. 2

Ve druhé variantě řešíme zejména umístění samostatné toalety. Ta zůstává na stávajícím místě, respektive její umístění upravujeme tak, aby zde vznikl i prostor pro umístění pračky a sušičky.

V koupelně jsme získali místo pro velkorysý sprchový kout s lavicí na sezení, v bytě navrhujeme větší šatnu/komoru.

Kuchyňská linka zůstává stejná jako v první variantě, na ni navazuje knihovna s televizním setem. Jídelní stůl umisťujeme k oknu, rádi používáme stůl kulatý, který je velmi praktický.

Vzhledem k malé ploše bytu a jeho atypickému tvaru, který znemožňuje jeho transformaci na klasické 3+kk, bude jen otázkou času, než se rozrůstající rodina bude muset přesunout do většího bytu, který bude lépe odpovídat  představám majitelů.

Varianta 2

V této variantě ukazujeme další možnost umístění manželského dvojlůžka. Vzhledem k limitovanému prostoru je postel řešena jako výklopná. Ačkoli jde o kompromisní řešení, kvalita výklopných lůžek, respektive jejich matrací, je dnes už dobrá. Lze je tedy považovat za plnohodnotný prostor pro spaní.

Autoři projektu

Boq architekti, Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení. Věnují se zejména návrhům rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérovému designu i odborné pomoci s realizací projektů.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Počítejte však s tím, že žádostí je velmi mnoho. U panelových bytů se dispozice opakují, zkuste si vyhledat stejný typ bytu, který máte vy.