Kuchyň v bytě 3+1 (70 m2)

Kuchyň v bytě 3+1 (70 m2) | foto: Archiv majitelů

PORADNA ARCHITEKTA: Rekonstrukce bytu 3+1 aneb jak získat dvě WC

  • 30
Některé byty mají při rekonstrukci slušnou šanci na dobrou proměnu. To byl i případ příjemně prosvětleného bytu 3+1 s orientací převážně na východ a západ. Největším problémem byl požadavek na dvě WC.

Majitelé si přáli velkou kuchyň, pokud možno spojenou s obývacím pokojem a jídelnou s velkým jídelním stolem pro čtyři až šest stolujících.

Dalším požadavkem bylo velké technické zázemí s WC, dále koupelna s dalším WC a skladem, pokoj pro hosty využitelný v budoucnosti jako dětský pokoj a v neposlední řadě ložnice orientovaná na východní stranu.

Původní stav

Návrh pro čtenáře připravil Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Autor návrhu připravil hned několik variant.

Varianta 1A

„V první variantě jsme zvolili koncept kuchyně v centrální části a obývacího pokoje v návaznosti na západní straně bytu. Za ´oběť´ návrhu tak padla kromě jádra jen příčka mezi předsíní a severním pokojem. Z předsíně s vestavěnou skříní je přístup do koupelny, WC a do pokoje pro hosty či pracovny, podle toho, jak budou majitelé místnost chtít využívat,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Varianta 1A

Další pokoje jsou přístupné z centrální zóny, ve které je kuchyň s barem. Obývací pokoj s jídelnou umístil Tomáš Zima na západní stranu bytu, kde je tak dostatek světla v čase, kdy se místnost využívá nejvíc, tedy v odpoledních hodinách.

„Východní křídlo bytu zůstalo dispozičně beze změny. Ložnice a pokoj pro hosty mají dostatek úložného prostoru a východní orientaci, jak si majitelé přáli. „Je příjemné probouzet se do slunečního svitu,“ říká autor návrhu.

Varianta 1B

Druhá verze představuje obměnu předchozí varianty, je postavená na stejném konceptu. Liší se hlavně v míře zásahů do konstrukce, s čím jde ale ruku v ruce i předpokládaná cena případné realizace.

Kuchyň se propojila s obytným prostorem dodatečným otvorem v nosné zdi, což propočty statika dovolily.

Vedle baru s výhledem na kuchyňskou linku i ven z okna navrhl Tomáš Zima skříňový blok se slušnou úložnou kapacitou. „Padla“ příčka mezi východními pokoji, aby se mohl vytvořit racionálnější systém úložných prostor. Předsíň doplnilo malé sezení s věšákem na kabáty.

Varianta 1B

Varianta 2

Tato varianta je charakteristická nejcitelnějším propojením celé denní zóny, ke které se přidal krb do stávajícího dveřního otvoru. Nevýhodou je sice orientace této místnosti, ale takové propojení lze realizovat jenom v tomto prostoru.

Pak zůstává na uvážení klienta, jestli se pro benefity takového řešení zřekne slunce v odpoledních hodinách. Ložnice na severní a dětský pokoj na západní straně mají soukromější přístup do koupelny.

Varianta 2

Varianta 3

„V poslední variantě jsme pro maximalizaci ploch pokojů zvolili pozici obytného prostoru na východní straně, což však podobně jako v předcházející variantě omezuje množství denního světla v odpoledních hodinách,“ vysvětluje Zima.

Ložnice je však umístěna na požadované východní straně a prosluněný dětský pokoj na straně západní. Výhody této varianty? Relativní soukromí pobytu dětí a rodičů, dvě WC (toalety byly jedním z těch obtížněji realizovatelných požadavků) a kapacita úložných prostor.

Varianta 3

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dnů vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice