Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polyfunkční domy v Roztokách u Prahy

aktualizováno 
Už letos bude stát na Tyršově náměstí v Roztokách u Prahy 5 polyfunkčních domů, v nich na 150 bytů a moderní kongresové centrum. Cihlová, modrá a zelená barva fasády, stejně jako architektura celého komplexu, by měla v budoucnu určit ráz nové výstavby v Roztokách.
Polyfunkční domy na Tyršově náměstí v Roztokách u Prahy

Polyfunkční domy na Tyršově náměstí v Roztokách u Prahy - Vizualizace projektu polyfunkčních domů na Tyršově náměstí v Roztokách u Prahy | foto: archiv Trigema

Moderní architekturu polyfunkčních domů, z nichž první dva vznikly již v roce 2002, má na „svědomí“ architekt Daniel Smitka.

A zatímco právě první domy v etapě A „jen“ doplnily stávající zástavbu na náměstí, tři domy v etapě B, a stejně tak i kongresové centrum, se již nehodlají podřizovat okolní zástavbě, ale hodlají určit směr, kterým by se další výstavba v Roztokách měla ubírat.

Výhodou je dobrá dostupnost do Prahy, hned na náměstí jsou zastávky autobusů. Na metro se člověk dostane do čtvrt hodiny autobusem, do deseti minut automobilem.

Ohlédnutí do historie projektu
Roztoky leží bezprostředně za severní hranicí Prahy na levém břehu Vltavy. Tyršovo náměstí, jehož dominantou budou nové polyfunkční domy, vlastně nikdy nebylo pořádně dostavěno a uprostřed města zůstal volný nevyužitý prostor.

Myšlenky na jeho revitalizaci byly oživeny po roce 1989, ale reálnou podobu dostaly až v roce 2000. Roztoky jako lokalita pro bydlení mají téměř ideální polohu: spojují výhody snadné dostupnosti do centra hlavního města i na letiště s půvabem bydlení v klidu, na okraji.

První část projektu bydlení na Tyršově náměstí byla již dokončena v roce 2002, kdy ve dvou polyfunkčních domech vzniklo 50 bytových jednotek, v přízemí domů vznikla celá řada obchodů a provozoven služeb. Jsou tu potraviny, ovoce a zelenina, textil, cukrárna, kadeřnictví, čistírna oděvů, truhlářství, vinotéka i pobočky bank.

Nadstandardy nejsou vždy okatě vidět
V březnu loňského roku byla zahájena výstavba sektoru B, v němž vzniknou tři polyfunkční domy, označené B1, B2 a B3. V domech B2 a B3, jejichž hrubá stavba je již dokončena, bude 70 bytových jednotek. V přízemí opět vzniknou obchody a služby. Největší prostor zabere supermarket.

V roce 2007 vyroste ještě jeden menší bytový dům s 27 byty. Celkem tedy vznikne 150 bytů - od garsoniér po byty 4+1, z nichž ten největší má 116 metrů čtverečních a obrovskou terasu. Jednou ze specialit tohoto projektu jsou bytové jednotky, u nichž je terasa větší než samotná plocha bytu. Ceny bytů se pohybují od milionu do pěti milionů.

Projektanti se snažili především o to, aby bydlení bylo skutečně moderní nejen na pohled. Stěžejní filozofií bylo, že takzvané nadstandardy ve standardní ceně bytu, které klient vlastně dostává jako jakýsi dárek navíc, nemusí být vždy okatě vidět, ale při samotném bydlení musí být znát.

Materiály, z nichž jsou bytové domy postaveny, proto patří k těm vysoce kvalitním. Developer to vysvětluje tím, že klientovi jsou k ničemu líbivé kachličky v koupelně, když přes stěnu slyší každé slovo souseda a provoz výtahu ho dovádí svým hlukem k šílenství...

Právě tepelné a hlukové izolace jsou v roztockých domech podle tvrzení developera skutečně na takové úrovni, že zajišťují komfortní a klidné bydlení pro každého majitele bytu. Polyfunkční domy v Roztokách se tedy pyšní odhlučněnými schodišti, bezporuchovými a velmi tichými výtahy od prestižní firmy, kvalitními dřevěnými eurookny s okenicemi a přípravou pro venkovní žaluzie, třífázovým proudem v zásuvkách, strukturovanou kabeláží a garážovým stáním ke každému bytu v suterénu domů.

V interiérech bytů jsou plovoucí podlahy a dlažba, obložkové zárubně, odhlučněné odtahy pro digestoře v kuchyních.

Kongresové centrum - pro byznys i dobrou večeři
Kongresové centrum, na které společnost Trigema dostala dotace z fondů Evropské unie a bude muset objekt nejen postavit, ale i několik let provozovat přesně tak, jak slíbila v projektu, by mělo přitáhnout do Roztok pozornost podnikatelů, a zároveň lidem nahradit kulturní dům, ale v podobě 21. století.

V Centru bude kromě multifunkčního sálu také čtyřhvězdičkový hotel s 50 pokoji, 109 lůžky, dvě restaurace, i bowling. Velký multifunkční sál, vybavený nejmodernější audio-video technikou, kromě kongresů a konferencí umožní i pořádání kulturních akcí.

Autoři:Nejčtenější

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Další z rubriky

Nejlepší domy roku 2018: vzácná shoda odborné poroty i veřejnosti

Dům roku 2018: hlasování odborné poroty a výsledky hlasování čtenářů - SMS v...

Zdá se, že veřejnost se pozitivně posunula ve vnímání kvalitní architektury. Titul Dům roku 2018 totiž získala s...

Nejlepší dřevěné stavby roku 2018: odborníci se s veřejností neshodli

Rodinný dům v osadě Kersko, soutěžící hipposdesign; vítěz odborné poroty v...

V anketě Dřevěná stavba roku 2018 najdete hřiště, rodinné domy, rozhledny, sruby i dřevěné interiéry. Vítěze v osmi...

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Najdete na iDNES.cz