Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polyfunkční domy v Roztokách u Prahy

aktualizováno 
Už letos bude stát na Tyršově náměstí v Roztokách u Prahy 5 polyfunkčních domů, v nich na 150 bytů a moderní kongresové centrum. Cihlová, modrá a zelená barva fasády, stejně jako architektura celého komplexu, by měla v budoucnu určit ráz nové výstavby v Roztokách.
Polyfunkční domy na Tyršově náměstí v Roztokách u Prahy

Polyfunkční domy na Tyršově náměstí v Roztokách u Prahy - Vizualizace projektu polyfunkčních domů na Tyršově náměstí v Roztokách u Prahy | foto: archiv Trigema

Moderní architekturu polyfunkčních domů, z nichž první dva vznikly již v roce 2002, má na „svědomí“ architekt Daniel Smitka.

A zatímco právě první domy v etapě A „jen“ doplnily stávající zástavbu na náměstí, tři domy v etapě B, a stejně tak i kongresové centrum, se již nehodlají podřizovat okolní zástavbě, ale hodlají určit směr, kterým by se další výstavba v Roztokách měla ubírat.

Výhodou je dobrá dostupnost do Prahy, hned na náměstí jsou zastávky autobusů. Na metro se člověk dostane do čtvrt hodiny autobusem, do deseti minut automobilem.

Ohlédnutí do historie projektu
Roztoky leží bezprostředně za severní hranicí Prahy na levém břehu Vltavy. Tyršovo náměstí, jehož dominantou budou nové polyfunkční domy, vlastně nikdy nebylo pořádně dostavěno a uprostřed města zůstal volný nevyužitý prostor.

Myšlenky na jeho revitalizaci byly oživeny po roce 1989, ale reálnou podobu dostaly až v roce 2000. Roztoky jako lokalita pro bydlení mají téměř ideální polohu: spojují výhody snadné dostupnosti do centra hlavního města i na letiště s půvabem bydlení v klidu, na okraji.

První část projektu bydlení na Tyršově náměstí byla již dokončena v roce 2002, kdy ve dvou polyfunkčních domech vzniklo 50 bytových jednotek, v přízemí domů vznikla celá řada obchodů a provozoven služeb. Jsou tu potraviny, ovoce a zelenina, textil, cukrárna, kadeřnictví, čistírna oděvů, truhlářství, vinotéka i pobočky bank.

Nadstandardy nejsou vždy okatě vidět
V březnu loňského roku byla zahájena výstavba sektoru B, v němž vzniknou tři polyfunkční domy, označené B1, B2 a B3. V domech B2 a B3, jejichž hrubá stavba je již dokončena, bude 70 bytových jednotek. V přízemí opět vzniknou obchody a služby. Největší prostor zabere supermarket.

V roce 2007 vyroste ještě jeden menší bytový dům s 27 byty. Celkem tedy vznikne 150 bytů - od garsoniér po byty 4+1, z nichž ten největší má 116 metrů čtverečních a obrovskou terasu. Jednou ze specialit tohoto projektu jsou bytové jednotky, u nichž je terasa větší než samotná plocha bytu. Ceny bytů se pohybují od milionu do pěti milionů.

Projektanti se snažili především o to, aby bydlení bylo skutečně moderní nejen na pohled. Stěžejní filozofií bylo, že takzvané nadstandardy ve standardní ceně bytu, které klient vlastně dostává jako jakýsi dárek navíc, nemusí být vždy okatě vidět, ale při samotném bydlení musí být znát.

Materiály, z nichž jsou bytové domy postaveny, proto patří k těm vysoce kvalitním. Developer to vysvětluje tím, že klientovi jsou k ničemu líbivé kachličky v koupelně, když přes stěnu slyší každé slovo souseda a provoz výtahu ho dovádí svým hlukem k šílenství...

Právě tepelné a hlukové izolace jsou v roztockých domech podle tvrzení developera skutečně na takové úrovni, že zajišťují komfortní a klidné bydlení pro každého majitele bytu. Polyfunkční domy v Roztokách se tedy pyšní odhlučněnými schodišti, bezporuchovými a velmi tichými výtahy od prestižní firmy, kvalitními dřevěnými eurookny s okenicemi a přípravou pro venkovní žaluzie, třífázovým proudem v zásuvkách, strukturovanou kabeláží a garážovým stáním ke každému bytu v suterénu domů.

V interiérech bytů jsou plovoucí podlahy a dlažba, obložkové zárubně, odhlučněné odtahy pro digestoře v kuchyních.

Kongresové centrum - pro byznys i dobrou večeři
Kongresové centrum, na které společnost Trigema dostala dotace z fondů Evropské unie a bude muset objekt nejen postavit, ale i několik let provozovat přesně tak, jak slíbila v projektu, by mělo přitáhnout do Roztok pozornost podnikatelů, a zároveň lidem nahradit kulturní dům, ale v podobě 21. století.

V Centru bude kromě multifunkčního sálu také čtyřhvězdičkový hotel s 50 pokoji, 109 lůžky, dvě restaurace, i bowling. Velký multifunkční sál, vybavený nejmodernější audio-video technikou, kromě kongresů a konferencí umožní i pořádání kulturních akcí.

Autoři:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Dům pravé blondýnky. Reese Whitherspoonová svou rolí zvýšila cenu domu

Takřka dramatickou chrámovou atmosféru zdůrazňuje v obývacím pokoji tmavé dřevo...

Cenu domu v Beverly Hills, Holmby Hills a Bel-Air v Los Angeles neurčuje zdaleka jen jeho kvalita, ale také jméno...Najdete na iDNES.cz