Pokládka laminátové podlahy

Pokládka laminátové podlahy | foto: Profimedia.cz

Položte si podlahu sami. Poradíme, jak na to!

  • 47
Přinesli jste si ze specializované prodejny nebo z některého hobbymarketu krabice s lamelami plovoucí podlahy a jste přesvědčeni, že s položením si už poradíte? Největší problém budete mít asi s rovností podlahy. "V panelových bytech máte skoro stoprocentní pravděpodobnost, že podklad bude křivý," upozorňuje Jan Zahradník z firmy Zahradník Parket.

Jak se to pozná? Stačí na několik míst na podlaze položit dvoumetrovou vodováhu, nebo dlouhou rovnou lať. Přiložením speciálního klínku zjistíte, o kolik milimetrů se liší od ideálu. Tolerance je dva milimetry. Je-li to více, bude nutné použít vyrovnávací stěrku.

U novostaveb může být zase problém se zbytkovou vlhkostí betonu, která nestačila vyschnout. A protože by mohla unikat do podlahy, je třeba ji izolovat. Vlhkost změří specializovaná firma, má na to přístroj. Obvykle je však služba spojena s pokládkou na klíč.

Podklad se musí upravit

Pokud odstraníte starou podlahovou krytinu, najdete pod ní zpravidla beton, bydlíte-li ve starším cihlovém domě, může tam být i dřevotřísková deska. Podle savosti podkladu je nutné zvolit druh penetrace. Penetrační roztok umožní, aby další vrstva k povrchu pořádně přilnula.

Na penetraci přijde potom vyrovnávací stěrka. "Tu rozmícháte v kbelíku a do patnácti minut ji musíte zpracovat, tedy rozlít na penetraci a rozetřít,“ radí Antonín Kozák, technik z firmy BOMA PARKET. „Bude schnout 24 hodin nebo také dvakrát déle, podle teploty v pokoji. Je však dobře vidět, jestli je ještě vlhká.“

Penetraci i stěrku seženete ve všech specializovaných prodejnách i v obchodech pro kutily. Za pětadvacetikilový pytel stěrky zaplatíte kolem 500 korun, kilogram penetrace pořídíte do stovky.

Na zaschlou stěrku je třeba položit parotěsnou zábranu, což je vlastně igelitová fólie.

Pokládka podlahy

Přesah mezi jednotlivými díly slepovanými k sobě by měl být alespoň 20 centimetrů. Na parozábranu se dává pěnová podložka o síle 2 milimetry, například Mirelon.

Pokládka podlahy

Fólie se prodávají v rolích a metr vychází asi na 10 až 15 korun.

"Chcete-li podlahu odhlučnit, aby nebyly slyšet kroky, zvolte raději pětimilimetrovou fólii, třeba Izofloor,“ doporučuje Jan Zahradník. Můžete si pořídit i podkladovou dřevovláknitou desku, metr čtvereční stojí asi 50 korun. Pokud bude pod podlahou topení, je třeba použít jinou podložku. "Například tu s polystyrenovými kuličkami,“ upřesňuje Antonín Kozák s tím, že v každé prodejně s výběrem správné podložky poradí.

Pokládá se po řadách

Pokládka začíná u jedné ze stěn pokoje, přesněji řečeno, jeden centimetr od ní.

Pokládka podlahy

Malými klínky je dobré si vyznačit tuto mezeru, která slouží jako dilatační spára, díky níž se může plovoucí podlaha, která není nikde ukotvená, trochu "hýbat“. Kdyby totiž byla až u zdi, hrozilo by, že se někde "vyboulí“.

Lamely se pokládají po řadách tak, že se nejprve spojí mezi sebou.

Pokládka podlahy

Pak se celá řada napojí na tu předchozí jednoduchým mechanickým zámkem. 

Pokládka podlahy

Delší konce lamel do sebe prostě zapadnou. Jiný systém může vyžadovat doklepnutí kladívkem, ovšem takový typ podlahy se pak většinou hůře rozebírá.

Pokládka podlahy

"Je nutné, aby se kratší konce jednotlivých lamel v řadách míjely alespoň o 30 až 40 centimetrů,“ říká Jan Zahradník. Pokud se ke zdem nebo různým překážkám nevejde celá lamela, je nutné ji uříznout podle rozměru. Každá nová řada se začíná vždy zbylým kouskem předchozí řady. Tak se postupuje, až se dojde k protější stěně pokoje.

Nakonec se nad dilatační spáru u zdí přidělávají soklové lišty. Hlavně do panelu bývá obtížné je přivrtat, proto je lepší použít hmoždinky. „Mezery mezi lištou a zdí je vždy dobré vyspárovat akrylovým tmelem,“ upozorňuje Antonín Kozák.

Pokládka podlahy

Přechodové lišty se dávají tam, kde na jeden dekor plovoucí podlahy navazuje jiný, nebo dokonce zcela odlišný materiál. Lišty je dobré koupit hned s podlahovými lamelami. „Někdy v obchodech narazíte na výhodné balení, v němž jsou lamely, všechny potřebné lišty a třeba i pěnová podložka,“ doporučuje Antonín Kozák. Plovoucí podlaha se udržuje hodně vyždímaným, jen mírně vlhkým mopem.

Pokládka podlahy

S firmou, nebo sami?

Cenově vyjde pokládka svépomocí či s firmou přibližně nastejno. Protože v obchodě za materiály zaplatíte 19 procent DPH, kdežto od firmy to budete mít za pět. Výhodou profesionálně položené podlahy je, že máte kde uplatnit případnou reklamaci.
Položíte-li plovoucí podlahu sami, zaplatíte: * od 350 Kč/m2 za kvalitní laminátovou podlahu + asi 300 Kč/m2 za penetraci, vyrovnávací stěrku, parozábranu, pěnovou podložku a obvodové lišty = metr čtvereční podlahy stojí zhruba od 650 Kč.

Pokud si necháte podlahu položit od firmy, zaplatíte: * od 350 Kč/m2 za kvalitní laminátovou podlahu + 140 Kč/m2 za úpravu podkladu (penetrace, stěrka, parozábrana, podložka) + 200 Kč/m2 za pokládku lamel a lišt = metr čtvereční podlahy stojí zhruba od 690 Kč.

Zdroj: Zahradník Parket


Text: Alice KUPČEKOVÁ
Foto: David PORT, vyfoceno v prodejně společnosti Boma Parket