Pokoj má  promyšlenou barevnost – přestože jsou barvy jemné, pastelové, působí

Pokoj má promyšlenou barevnost – přestože jsou barvy jemné, pastelové, působí výrazně. | foto: Ivan Bárta

Pokoj na míru poroste s dětmi. Bude mít dva bunkry a postele ve výšce

Kdo má třípokojový byt a dvě děti, řeší ten samý problém. Jak vměstnat ratolesti do jedné místnosti tak, aby si vzájemně nepřekážely a pokoj se nemusel za pár let zásadně měnit. Před stejným rozhodováním stáli manželé s pětiletým synkem a dvouletou dcerkou.

Rodina už bydlela několik let v pražském bytě, který jim po všech stránkách vyhovoval. Navíc po rekonstrukci, kdy se upravovala částečně dispozice, se manželé stěhovat rozhodně nechtěli. Rozhodli se tedy dětem usnadnit soužití a zařídit jim zbrusu nový společný pokoj: nadčasový, rostoucí a hlavně takový, který by se jim líbil.

Jak na to

 "Původně měly děti v pokojíčku nábytek dánské značky Flexa, byl borovicový s barevnými čely zásuvek a dvířek," popisuje majitelka. "Zpočátku nám vyhovoval, ale pak jsme se rozhodli pro koncepční řešení pro dvě děti, které zajistí každému z nich vlastní oddělené místo. Také nám šlo o to, aby bylo zařízení rostoucí a vyhovovalo i v době, až budou děti teenageři," pokračuje.

Podoba původního pokoje s dřevěným nábytkem Flexa. Chyběla koncepce, tak se manželé rozhodli pro radikální řešení.

A jak vlastně přišli na interiérové studio IN2, které pokoj zařizovalo? "Myslím, že jsem si pročítala časopis Design Guide, kde mě zaujaly snímky dětských pokojíčků, které navrhovala Halka Freidingerová a Lucie Barešová právě z IN2. Jejich pokoje mne nejprve oslovily barevností, takže jsem zavolala a dohodli jsme si schůzku," vzpomíná.

Starý nábytek nakonec prodala a drobnosti rozdala známým. Jediné, co si nechali, byla ověřená klasika, oranžová nastavitelná židle Tripp Trapp od Stokke.

Klidné barvy

Úplně první návrh majitelce zcela neseděl, protože jí nevyhovovala kombinace modrých stěn a bílého nábytku. Také v něm nebyl dostatek úložných prostor. Požádala proto o světlé pastelové barvy, protože chtěla klidný pokoj, který nebude na děti působit rušivě. Společně s designérkami pak vybrali pro každé dítě odlišnou barevnost: pro dceru růžovou a světle fialovou a pro syna světle modrou.

Schody oddělují obě místa na spaní a obsahují bohaté úložné prostory. Mají na sobě nalepené protiskluzové pásky. Stejně tak hrany budou opatřeny krytkami.

Modrá a fialová se opakují na kapsářích pověšených na stěně vedle klukovské a holčičí postele, modrá a růžová na motivech velkých kruhů na světlounce modrých nebo bílých stěnách.

"Kruh je dokonalý tvar, který je zcela neutrální a přitom dostatečně dekorativní. Navíc byla v místnosti křivá zeď, což kruhy dobře zamaskovaly," vysvětluje Halka Freidingerová. Strop ponechaly návrhářky bílý. Organické tvary kopíruje i police ve tvaru vlny nad pracovním stolem a koberec, který dala designérka do požadovaného tvaru vyříznout.

Nábytek na míru

Nábytek, to znamená postele, skříň, schody a stůl, navrhovala Lucie Barešová. Vyrobený je z bělené MDF v kombinaci se světle zeleným laminem. "Snažili jsme se dostat do pokoje hodně věcí s výhledem do budoucna. Když se na nábytek podíváte, v pokoji se vlastně na sebe vrší kvádry jako stavebnice. Postel, kterou lze zvednout do tří poloh, je třeba položená na skříni a na schodech," vysvětluje Lucie Barešová.

Místnost je tak možné rychle kompozičně změnit. "Jak děti porostou, může se postýlka holčičky postupně zvedat do vyšších poloh, až pod ní bude stejný domeček, jako má pod postelí bratr předškolák. Přesunutím skříněk a výměnou stolu za větší vznikne zase druhé pracovní místo," vysvětluje dál koncept designérka Barešová.

U každé postele je k dispozici noční lampička Tolomeo micro faretto.

"Každý pokojíček děláme jako originál, ale tuto koncepci by bylo fajn ještě někde zopakovat. Je velice náročné pokaždé vymýšlet zbrusu nový systém, který je vždy potřeba dotáhnout do detailu," přemýšlí nejen o práci své kolegyně, ale o designu obecně Halka Freidingerová.

Zakázkový textil

Originální pokoj si pochopitelně žádá i textil na zakázku. Na něj se ve studiu IN2 zaměřuje Halka Freidingerová, která pro rolety pokojíku vybrala potištěnou látku se zvířecími motivy od finské značky Marimekko. Jsou barevné, veselé a hodí se sem báječně.

Dále navrhla kapsáře, pro holčičku fialkový, pro chlapce modrý, které upevnila zásuvkovými úchytkami do hmoždinek ve zdi. Slouží k ukládání drobností a zároveň chrání děti před chladnou zdí. Na zakázku je ušité i povlečení, matrace do hracího koutku a dekorativní polštáře. Koberec, o němž již byla řeč a který je vyříznutý z metráže, má výšku jen čtyři milimetry, aby se na něm daly dobře stavět například koleje. Je to drobnost, ale pro děti velmi důležitá!

Lůžku nechybí zábrana proti spadnutí dítěte a zároveň štědré úložné prostory.

Designové osvětlení

"Svítidla jsme chtěli nadčasová, ověřená, neutrální, která si pak můžeme vzít i jinam," vysvětluje majitelka. "Aby tu nevedly nejrůznější šňůry, muselo se znovu vysekat elektrické vedení," vzpomíná.

S manželem vybrali nástěnná svítidla i pracovní lampu od Artemide a centrální svítidlo značky Lucis. "Rodiče chtěli dětem dopřát maximální komfort, a tak jsme měly možnost vyzkoušet si vybavit nábytek vestavěnými světly. Veškeré osvětlení v pokoji mělo být ovládáno dálkovými vypínači, aby děti nemusely kvůli zapomenutému rozsvícenému světlu dolů z postýlek," líčí Lucie Barešová.

Nad pořádkem v pokoji bdí Tukan, což je název známých "zvířecích" hodin značky Vitra. "Tukan je velice neutrální zástupce živočišné říše, což je dobře. Lucie sem původně navrhovala hodiny ve tvaru ryby, ale od ryby se vám hned začne odvíjet celý příběh pokoje. Lepší je používat spíše neutrální věci, které děti příliš nelimitují… Stačí, že tu mají hračky a knížky," uzavírá Halka Freidingerová.

Názor autorek

Halka Freidingerová, designérka IN2:
"Byl to náš druhý pokoj pro dvě děti, holčičku a kluka, a první, který je ložnicí a zároveň hernou a pracovnou. Asi nejtěžší je vymyslet dětský interiér tak, aby se v něm něco specifického odehrávalo a přitom jej bylo možné doplňovat o knížky a hračky.

Stěna v „bunkříku“ je omyvatelná, protože je v těchto místech hodně namáhaná. Matrace i závěs jsou ušité na míru. Skříň obsahuje praktické vnitřní osvětlení.

Cena proměny

Nábytek na zakázku: 185 000 Kč
Výmalba celého pokoje včetně autorské nástěnné malby: 16 000 Kč
Autorské rolety: 11 500 Kč/2 kusy
Kapsáře: 13 800 Kč/2 kusy
Atypický koberec: 12 800 Kč
Atypická matrace pod domečkem: 3 800 Kč
Velké polštáře 65 × 65 cm (výplň peří – IKEA), cena vč. výplně: 1 400 Kč/ks
Závěs pod domečkem včetně kolejnice: 2 300 Kč
Světlo Lucis, Asterion 5 800 Kč
Lampa Tolomeo micro faretto (Artemide): asi 6 000 Kč /2 ks
Lampa Tolomeo mini parete (Artemide): přibližně 4 000 Kč
Hodiny Tukan (Vitra): kolem 2 000 Kč
Police Bookworm (Kartell): 7 380 Kč
Cena celkem: 273 180 Kč

Ale i tak je vždy nutné respektovat cítění těch, kdo tyto předměty do prostoru postupně dodávají, tedy rodičů. Já sama neumím vytvořit takový interiér, do kterého by bylo možné dávat předměty různého charakteru bez ladu a skladu. Jsem tedy moc ráda, když rodiče dokážou pokračovat v naší práci tím, že přemýšlejí o tom, co a kam dát. A to se v tomto případě daří."

Lucie Barešová, designérka IN2:
"Když nám při první schůzce v dost malém pokojíku klientka říkala, co všechno se sem má vejít, zdálo se mi to nemožné. V prvním návrhu byla jedna zvýšená postel a pod ní částečně zasunutá druhá nízká. Rodičům ale připadalo, že by bylo dobře, aby domeček pod postelí měly obě děti. A tak jen co se podařilo splnit zdánlivě neřešitelný úkol, přibyl další požadavek. Protože holčička je na to ještě malá, musela jsem sestavu nábytku řešit jako stavebnici, která by relativně snadno umožnila zvedat postel tak, jak dítě poroste.

Nakonec to bylo moc zábavné a konzultace s majitelem byly vždycky inspirativní. Navíc jsem poprvé mohla použít technické vymoženosti jako je osvětlení s dálkovým ovládáním, které se dnes výrobcům nábytku nabízí."

Více se dočtete v časopise Domov č. 9/2011.


Témata: Hodiny, hračky, IKEA, MDF, zakázka