Pohovky a křesla, na kterých lze i ležet. A hlavně relaxovat

  1:00aktualizováno  1:00
Trendy v čalouněném nábytku se mění jen pozvolna. Ovlivňuje je i skutečnost, že evropská populace stárne, navíc mnozí lidé bývají často ve stresu. A tak je sice zajímá design, vyžadují však i „zdravé“ sezení.

Místo nožek se používají i nové typy podnoží. | foto: Himolla

Řada lidí prosedí (a většinou na špatných židlích či sedadlech) značnou část dne, v kanceláři, v autě, v hromadné dopravě... Je logické, že doma si chce člověk odpočinout. Jenže opět vsedě.

„Pro pohodlné sezení potřebujete takzvaná vyšší záda a krátký sed,“ vysvětluje odbornice na čalouněný nábytek, Karolína Ryvolová ze společnosti HomeArt. Podle ní je tak důležité, aby byla zádová opěrka vytvarovaná v oblasti beder, kde páteř nejvíc trpí a je nejvíce namáhaná.

Do menších pokojů není ani pohovka potřeba, polohovací křesla ji zcela nahradí..

Do menších pokojů není ani pohovka potřeba, polohovací křesla ji zcela nahradí..

Poměr „designu“ a „ergonomie“ však bývá různý. „Itálie, ta bývá hlavně o designu. U německých výrobců, například Himolly, což je druhý největší evropský výrobce čalouněného nábytku, se vedle vzhledu klade velký důraz na ergonomii: kromě bederní páteře se tu běžně setkáte s možností zvednutí opěráku hlavy, aby byla podepřena krční páteř, což je druhá nejnamáhanější část páteře,“ tvrdí Karolína Ryvolová.

Křesla a pohovky však nabízejí trvale zvýšenou opěrku hlavy pouze výjimečně. „V nově navrhovaných interiérech, kde se spojuje kuchyň, jídelna a obývací pokoj, se pohovka často ocitá uprostřed prostoru, vysoké zádové opěráky s opěrkou hlavy by zde vypadaly nepatřičně, nábytek by působil zbytečně robustně,“ upozorňuje architekt Hynek Maňák, „proto se opěrky zvedají teprve v momentě, kdy je potřebujeme.“

Pohodlí naležato

Fotogalerie

Důležitým trendem u pohovek je také to, že si je můžete sestavit přímo na míru: „Třeba u kolekce Planopoly lze vybírat až ze 100 dílů, ze 600 set druhů látek a 200 typů kůží. Takový výběr dává možnost zákazníkům vybrat si opravdu to, co si přejí a co mohou mít s ohledem na prostor,“ vypočítává Karolína Ryvolová. Lze si vybrat i typ a barvu podnoží, posledním trendem jsou kovové „lyžiny“.

Na prvním místě je samozřejmě pohodlí a možnost relaxace. „Pokud si nenatáhnete nohy, pořádně si neodpočinete,“ upozorňuje architekt Maňák. Odborníci proto doporučují využívat takzvanou srdeční váhu, tedy horizontální polohu, kdy jsou paty o něco výše než srdce. Taková poloha napomáhá dobrému krevnímu oběhu.

Křesla a pohovky, které dovolují unavenému tělu dopřát si velký sedací úhel, jsou tak pro relaxaci velmi důležité. Pro uvolnění meziobratlových plotének je totiž široký úhel nezbytný, při sedu s kulatými zády a bez možnosti opření se tlak na ploténky neúměrně vzrůstá. Čím větší úhel mezi sedákem a opěradlem máte, tím lépe si odpočinete, uvolníte svaly a snížíte tlak na zádové ploténky. Vleže bývá tento tlak pouze 25 až 30 procent.

Zejména pro starší osoby, ale nejen pro ně, je tak možnost uvolnění plotének a zdravé sezení důležité. Třeba Himolla kvůli tomu zavedla testování ve zdravotnickém ústavu, aby získala příslušná osvědčení, že její výrobky splňují požadavky na zdravé sezení. Specializuje se také na křesla, která zvednutím sedáku a jeho jemným nakloněním pomáhají snadno vstát i lidem s horší motorikou.

Možnost poolohování opěrky hlavy se už stává takřka standardem.

Možnost poolohování opěrky hlavy se už stává takřka standardem.

Novinky pro polohování

„Sedací nábytek, který umožňoval pouhým zatlačením zad do opěráku nebo s pomocí ovladače polohování pohovky, však dříve vyžadoval za opěradlem i 45 cm volného prostoru, dnes už novému kování postačí jen osm až třináct centimetrů, aby se opěrák sklopil do polohy lehu, podnožka se vysune podle potřeby,“ upozorňuje na posun v technologiích Karolína Ryvolová.

Aby posezení bylo opravdu dokonalé, nabízejí některá relaxační křesla od Himolly hned několik motorů, s nimiž lze nastavit opěrku hlavy a nohou či opěráku zad. Pomocí vzduchových pružin je možné nastavit i výšku sedu. Změnily se i ovladače, místo nepraktických šňůr se používají malé akumulátory, takže polohování funguje i při výpadku elektrického proudu. Ovladače připomínají ty televizní. Levnější varianty křesel mají ovládání manuální.

Autor:

Nejčtenější

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Chalupu zrekonstruovali, vyšlo je to však dráž než postavení nové

Při přestavbě zbyly z původního domu jen obvodové zdi a část střešní...

Ještě nedávno chalupa připomínala Šípkovou Růženku zarostlou v trní. Deset let v ní nikdo nebydlel. Pro budoucí plány...

Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Obývací kuchyně pro rodinnou smečku. Pohodová proměna stála 100 tisíc

Paní Lenka se rozhodla proměnit svou obývací kuchyni.

Lenka si potřebuje doma především odpočinout. Její muž je často v zahraničí a ona tak tráví nejvíc času se svými dětmi,...

Další z rubriky

Dům si nakreslili za půl hodiny. A pak jej podle plánů postavili

Koncept domu ve tvaru L se ve společenské zóně otevírá na jižní stranu směrem...

Vize domu se zrodila v hlavách majitelů o dovolené na Kanárských ostrovech, kde za půl hodiny vznikl i jeho náčrtek....

Místo domu si kupte historický mlýn. Podívejte se, které jsou na prodej

Nalžovské Hory - Letovy, okres Klatovy. Letovský mlýn v podhůří Šumavy má 600...

V České republice se prodává velké množství mlýnů. Všechny stojí u potoka nebo řeky, případně je u nich i rybník. Jsou...

Pojďte dál. V nádherném skotském hradu se můžete ubytovat

V 50. letech byl kvůli špatnému stavu předán majiteli do péče státu.

Skotský středověký hrad Rowallan z roku 1263 otevřel své brány veřejnosti a je možné se v něm ubytovat. Skupina osmi...

Najdete na iDNES.cz