Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pohodlí a barva vládnou světovému

aktualizováno 
Nemůžete pranýřovat špatné, když neukážete dobré, říká italské přísloví.
Nemůžete pranýřovat špatné, když neukážete dobré, říká italské přísloví. Možná i proto tolik lidí jezdí na veletrh nábytku - Salon mobili - v Miláně, jednu z nejvýznamnějších akcí tohoto typu na světě. Aby viděli, jaký bude trend, co je "in ". Protože stejně jako v módě i v zařízení interiérů patří italské inspirace k těm nejdůležitějším. Nemusí se vám líbit, ale nemůžete je ignorovat.

Kdyby bylo možné shrnout letošní veletrh nábytku v Miláně do několika slov, určitě by mezi nimi nechybělo pohodlí, barva, plast, sklo, hliník, velký stůl či šatna. Kolem nich se totiž "točila" většina výstavních kójí. Protože tvarové řešení je už několik let poměrně stejné - základními tvary jsou krychle a kvádry. Daň za sériovou výrobu? Možná, ale také obdiv k jednoduchým, čistým liniím.

Pohodlí

Nejcennější věcí v životě člověka nejsou peníze, ale jeho pohodlí. Touto větou se dnes řídí snad všichni významní výrobci čalouněného nábytku. Zapomeňte proto na poučky o zdravém sezení nebo na obavy z pracné údržby světlých potahových látek. Mnohem důležitější je mít možnost se pohodlně natáhnout, polehávat či se doslova povalovat podle momentální nálady a situace. A úklid? Protišpinivé úpravy zaručují, že i bílá pohovka bude bílá i po náročném používání. Případné skvrny je možné většinou jen setřít vlhkým hadrem. Ale především lze pohovky či křesla díky opěrkám a nejrůznějším systémům rozkládat, spojovat a zase oddalovat. Spojením dvou pohovek či několika sedacích prvků tak vznikají "obytné ostrovy", které dokáží nahradit ušák na čtení, pohovku na cezení i lůžko na spaní. Můžete na nich strávit celý den, stačí jen posunout opěradlo či "popojet" s pohovkou tam, kde je vám právě libo. K novým odpočivným pohovkám a křeslům patří také nové typy stolků. Nikoli konferenčních! Spíše jde o servírovací a odkladní stolečky, které není problém "podsunout" pod pohovku tak, aby posloužily při malém občerstvení a člověk se nemusel "hrbit" nad stolkem s nějakou prapodivnou výškou. To, co se u nás označuje léta jako konferenční stolky, má v zahraničí novou podobu. Stolky připomínají spíše výstavnické prvky s výškou sotva 20 či 30 centimetrů. Při pohledu na ně v si nelze nevybavit japonský styl bydlení. Tyto nízké stolky samozřejmě neslouží ke stolování, ale jako odkladní plocha či místo, na němž vyniknou zajímavě aranžované květiny.

Barvy a vzory

Módní barvou této sezóny je červená, a to nejen v oblékání. Výrobci nábytku se v ní hodně zhlédli, zejména pak ti, kteří nabízejí hodně zajímavé tvary svého nábytku. Vedle červené, která dokáže zvýraznit i barevně poněkud decentní až nudný interiér, se v Miláně objevoval velmi často smetanově či skořápkově bílý čalouněný nábytek, který občas vystřídaly nejrůznější valéry hnědé a oranžové. Proč tolik světlých odstínů? Možná proto, že nové typy poměrně velkých pohovek vypadají ve světlejším provedení méně robustně, zejména v kombinaci se subtilním kovovým podnožím. Světlému nábytku navíc nelze upřít jednu věc vždy vypadá elegantně a draze. Kdo má rád vzory na čalouněném nábytku, měl v Miláně smůlu. Používají se výhradně jednobarevné materiály, pouze u stylového nábytku najdete vzory odpovídající době vzniku originálů. Prolínání módních desénů z módy se stává u nábytku už samozřejmostí. Je-li tvíd a úplet módním materiálem v oblékání, nesmí chybět ani u nábytku. Totéž platí třeba o motivech zebří kůže - ty se ostatně prosadily v nábytku už ve 20. letech minulého století. Stejnou oblibu si získaly i poslední módní favorité, jakými jsou zlatá barva či pošívání látek pajetkami. Ani ty v Miláně nechyběly, ať již na polštářích nebo na závěsech jako zajímavý detail.

Plast, sklo a hliník

Pokud jsou v něčem italští výrobci nedostižní, pak je to zpracování plastů i skla. Zatímco se Evropa dlouho dívala na plast jako na levný a podřadný materiál, Italové se zaměřili na design. Hlavně jejich kuchyně jsou tak skvělou ukázkou funkčnosti a dokonalých tvarů. Občas ani nepoznáte, zda jde o plast nebo sklo. To platí hlavně u skříní a skříňkového nábytku. U toho je mimochodem vidět stále větší "otevřenost". Dvířka se používají jen velmi málo, většinou si výrobci vystačí s otevřenými korpusy a policovými systémy. Obliba hliníku a chromu stále stoupá. Dokonce čelní plochy kuchyňských dvířek vypadají jako hliníkové žaluzie. Díky speciálním úpravám je matovaný hliník velmi příjemným materiálem, protože na něm nezůstávají nežádoucí "otisky" prstů. Prostě žádný pracný úklid.

Kult velkého stolu

Snad žádná firma si nedovolila nenabídnout velký jídelní stůl pro šest až osm osob nebo alespoň možnost jeho rozložení na příslušnou velikost. Dlouhé obdélníkové stoly však rozhodně nepůsobily nudným dojmem. Hlavní zásluhu na tom má dokonalé proporční řešení, které i z naprosto - alespoň na první pohled - jednoduchého tvaru vytváří designově dokonalý kus nábytku. Samozřejmě bez ubrusu!

Šatna jako nezbytnost

Trend posledních let - šatna nahrazující skříně - byl letos v Miláně doveden k maximu. Šatny nechyběly v ložnicích, ale ani v dětských pokojích alespoň v rohové podobě. Vnitřní osvětlení, dokonale vypracovaný systém úložných košů, věšáků a zásuvek slouží jedinému cíli - snadnému úklidu a rychlému přehledu o tom, co vlastně máte či nemáte na sebe. Posuvné dveře, které se u šaten často používají, fungují zároveň jako příčky oddělující například ložnici s velkou postelí na nožkách od šatny, která slouží jako samostatná místnost. Udržet pořádek v ložnici pak opravdu není žádný problém.
Autor:Nejčtenější

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Z žalostného bytu v podkroví vytvořili vzdušný prostor pro rodinu

Osvětlení prostoru zajišťují velké žárovky zavěšené na trámech, nástěnná...

Ve splněný sen mladé rodiny se dvěma malými dětmi se proměnil žalostně vyhlížející podkrovní byt v Praze. Z garsonky se...

Další z rubriky

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Po 12 letech dokončil ruský miliardář své opulentní sídlo za Moskvou

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech...

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech dokončen. Megalomanskou vilu Capital Hill...

Splněný sen. Nejlevnější rodinné domy od milionu korun

Za milion korun můžete bydlet v modulovém domě, za dva miliony už dosáhnete na...

Za milion korun můžete bydlet v modulovém domě, za dva miliony už dosáhnete na stavbu z betonových tvárnic a když...

Najdete na iDNES.cz