Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelské baroko: nutné zlo?

  16:07aktualizováno  16:07
Jsem rád, že tyto noviny zřídily rubriku popularizující architektonickou tvorbu současnosti. Absence takovýchto informací měla zásluhu na vzniku pokleslých staveb, zvláště pak bytových, v 90. letech minulého století.

Periodika popularizující alpskou, bavorskou či prérijní architekturu měla velký vliv a ve spojení s reakcí na stavební produkty předchozího období ovlivnila stavebníky velmi negativně.
Možná že ani nešlo vzniku "podnikatelského baroka" zabránit. Nyní již je situace podstatně lepší a jako příklad uvádím obytný dům v Praze 4-Podolí, Podolská ulice.

Tento dům je dílem ateliéru SHA, architektů Jaroslava Šafera a Oldřicha Hájka. V domě je osmnáct bytů v prvním nadzemním podlaží, komerční plochy a potřebné garáže. Obsahem jde o typický pražský obytný dům. Stavba těchto domů se rozšířila ve 30. letech 20. století po vypracování regulačního plánu Prahy státní regulační komisí v letech 1929 až 1930. V té době se projektování těchto domů věnovali přední čeští architekti.

Dílo ateliéru SHA v Podolské ulici navazuje podle mého názoru na to nejlepší, co v Praze vzniklo ve třicátých letech. Tvůrčím způsobem rozvíjí funkcionalistické principy, a to jak v prostorovém a plošném uspořádání bytů, tak ve vnějším výrazu domu. Vnější výraz respektuje orientaci domu a parcely ke světovým stranám tak, že řešení splňuje všechny hygienické požadavky.

Nejde pouze o formu. Dispoziční uspořádání jednotlivých bytů je soudobé, umožňující jak funkční zónování bytu, tak prostorové propojení funkcí. Zdá se mi, že vzniklo dílo bytostně soudobé a odpovídající nejlepším tradicím české architektury. Dům bude jistě po svém vzniku uspokojovat i za sedmdesát let požadavky lidí na bydlení stejně dobře jako domy z 30. let v současnosti. Realizací domu v Podolské ulici vzniklo dílo současné, architektonicky velmi kvalitní, a troufám si říci, že nadčasové.

Jan Štípek

O autorovi

Ing. arch. doc. Jan Štípek se narodil roku 1941 v Praze. Vystudoval stavební fakultu a poté se věnoval práci v několika státních podnicích. V roce 2002 založil soukromý ateliér APA - Jan Štípek, který pracuje ve sdružení s ESOX, s. r. o. Zároveň je předsedou České komory architektů.

Specializuje se na projekty obytných a bytových domů, ale podílel se i na architektonickém řešení mostů, administrativních budov, hotelů nebo základních škol. V současné době pracuje na stavbě rodinného domu v Jevanech na lesní parcele, který je osazen na místě původní chaty.

Dům je navržen pro tříčlennou rodinu s tím, že mohou obě podlaží v budoucnu fungovat samostatně jako dva byty pro tři generace. V současné době je hotový projekt a vydáno stavební povolení.

Bytový dům v Praze.

Jan Štípek

Projekt rodinného domu, na kterém Jan Štípek v současné době pracuje.
Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Dvoupodlažní montovaný dům s pergolou na střeše postavíte za 8 hodin

Montovaný dům při pohledu z ulice

Zajímavým tématem jsou montované domy hlavně pro mladé architekty, kteří se snaží prosadit. Jenže vymyslet takový...

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Najdete na iDNES.cz