Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelské baroko: nutné zlo?

  16:07aktualizováno  16:07
Jsem rád, že tyto noviny zřídily rubriku popularizující architektonickou tvorbu současnosti. Absence takovýchto informací měla zásluhu na vzniku pokleslých staveb, zvláště pak bytových, v 90. letech minulého století.

Periodika popularizující alpskou, bavorskou či prérijní architekturu měla velký vliv a ve spojení s reakcí na stavební produkty předchozího období ovlivnila stavebníky velmi negativně.
Možná že ani nešlo vzniku "podnikatelského baroka" zabránit. Nyní již je situace podstatně lepší a jako příklad uvádím obytný dům v Praze 4-Podolí, Podolská ulice.

Tento dům je dílem ateliéru SHA, architektů Jaroslava Šafera a Oldřicha Hájka. V domě je osmnáct bytů v prvním nadzemním podlaží, komerční plochy a potřebné garáže. Obsahem jde o typický pražský obytný dům. Stavba těchto domů se rozšířila ve 30. letech 20. století po vypracování regulačního plánu Prahy státní regulační komisí v letech 1929 až 1930. V té době se projektování těchto domů věnovali přední čeští architekti.

Dílo ateliéru SHA v Podolské ulici navazuje podle mého názoru na to nejlepší, co v Praze vzniklo ve třicátých letech. Tvůrčím způsobem rozvíjí funkcionalistické principy, a to jak v prostorovém a plošném uspořádání bytů, tak ve vnějším výrazu domu. Vnější výraz respektuje orientaci domu a parcely ke světovým stranám tak, že řešení splňuje všechny hygienické požadavky.

Nejde pouze o formu. Dispoziční uspořádání jednotlivých bytů je soudobé, umožňující jak funkční zónování bytu, tak prostorové propojení funkcí. Zdá se mi, že vzniklo dílo bytostně soudobé a odpovídající nejlepším tradicím české architektury. Dům bude jistě po svém vzniku uspokojovat i za sedmdesát let požadavky lidí na bydlení stejně dobře jako domy z 30. let v současnosti. Realizací domu v Podolské ulici vzniklo dílo současné, architektonicky velmi kvalitní, a troufám si říci, že nadčasové.

Jan Štípek

O autorovi

Ing. arch. doc. Jan Štípek se narodil roku 1941 v Praze. Vystudoval stavební fakultu a poté se věnoval práci v několika státních podnicích. V roce 2002 založil soukromý ateliér APA - Jan Štípek, který pracuje ve sdružení s ESOX, s. r. o. Zároveň je předsedou České komory architektů.

Specializuje se na projekty obytných a bytových domů, ale podílel se i na architektonickém řešení mostů, administrativních budov, hotelů nebo základních škol. V současné době pracuje na stavbě rodinného domu v Jevanech na lesní parcele, který je osazen na místě původní chaty.

Dům je navržen pro tříčlennou rodinu s tím, že mohou obě podlaží v budoucnu fungovat samostatně jako dva byty pro tři generace. V současné době je hotový projekt a vydáno stavební povolení.

Bytový dům v Praze.

Jan Štípek

Projekt rodinného domu, na kterém Jan Štípek v současné době pracuje.
Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Atrium uprostřed domu funguje jako žárovka, vnáší do něj světlo

Při pohledu z ulice jednoduchý dům o sobě téměř nic neprozrazuje. Rodina chtěla...

Do prosté černé „krabičky“ vměstnal architekt vše, co rodina s dvěma dětmi potřebovala. I přes minimální pozemek si zde...

Klimatizace a problémy kolem nich. Možností jsou i chladicí stropy

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze...

Vysoké teploty se odmítají vzdát, příští týden mají opět přesáhnout tropické třicítky. A tak z obchodů mizí často i...

Postavili si dům v Dolním Rakousku. Mají rozumnější stavební předpisy

Jednoduchou, ale ne nezajímavou architekturu dřevostavby tvoří dvě na sebe...

Jaký dům vlastně člověk potřebuje? S dostatkem soukromí a prostoru pro rodinu, aby poskytoval pohodlí, útočiště a v...Najdete na iDNES.cz