Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnájem se nevyplácí, lépe je koupit nový byt

  8:59aktualizováno  8:59
Především v Praze si mladí lidé, kteří si dříve byty pronajímali, dobře spočítají, že stejné peníze, které by platili za pronájem, zaplatí za splátku hypotečního úvěru, a koupí si menší, takzvaný startovací byt, který v nových bytových domech stojí milion až milion a půl. Velmi dobře se ale v poslední době prodávají i větší a dražší byty o velikosti 3 nebo 4+kk.

Hypotéky jsou opravdu levné, banky je vyřizují rychle a lidé mohou ručit i rozestavěnou nemovitostí, to vše zvedá zájem i o větší byty.

"Musím přiznat, že většina našich klientů financuje byt pomocí hypotéky. I ti klienti, kteří mají dostatek vlastních prostředků na koupi bytu, si berou hypotéku," tvrdí marketingová ředitelka společnosti Bohemia Real Invest Dita Hebelková.

Do Prahy a jejího okolí se stěhuje stále více mladých lidí za pracovními příležitostmi. V okamžiku, kdy začnou tito lidé hledat ubytování, setkávají se s vysokými cenami pronájmů.

"Tito lidé pak zvažují spíše možnost hypotečního úvěru, kde splátka může být i nižší,
než je cena za pronájem. Navíc si mladí lidé dobře spočítají, že zakoupení vlastního bytu jsou velmi dobře uložené peníze," soudí pracovník prodeje společnosti Central Group Jiří Krotký.

Zájem lidí o hezké bydlení spustil v Praze ohromný stavební boom. I developerské společnosti, které se dříve specializovaly spíše na komerční objekty, začaly stavět bytové domy.

"Vlivem investiční atraktivity rezidenčního developmentu se na výstavbu bytů zaměřuje stále více firem, a to i těch, které doposud investovaly do kancelářských a průmyslových projektů. Projekty bytových domů se navíc neustále zvětšují - nejsou již výjimkou takové, které zahrnují 600 i více bytů," uvedl Jakub Sedmihradský, partner společnosti Lexxus.

Lidé chtějí žít v zeleni, ale blízko centra
Pokud si lidé, kteří se přistěhují do Prahy z jiných částí republiky, vybírají lokalitu, volí
spíše okrajové části města s dobrým dopravním spojením. "Tito klienti dávají přednost bydlení v blízkosti zeleně s ohledem na trávení volného času a pohybu svých dětí," řekl realitní makléř RK Pokorný Filip Kudrnáč.

Mnoho developerských firem si uvědomilo, že lidé potřebují po náročném pracovním dnu strávit chvíli s rodinou v příjemném prostředí. Ideální je, když je z bytového domu kousek do parku, lesa, do přírody. Kdy z oken člověk vidí do zeleně.

Lidé mají zkrátka plné zuby pohledu na uniformně šedivé panelové krabice. Chtějí vidět barvy, slunce, volně dýchat. "Naše společnost opravdu pečlivě vybírá místa, kde bude výstavbu bytových domů realizovat. Naším heslem je kvalitní bydlení v klidu a zeleni," potvrzuje situaci Hebelková.

Rodilí Pražané ale většinou hledají bydlení v okolí místa, kde vyrostli, a tak vlastně v hlavním městě neexistuje lokalita, kde by se nové byty prodávaly špatně. Navíc i bytové domy uvnitř Prahy nabízejí většinou uzavřené areály se zeleným a upraveným parkem či dvorem.

Většinou nabízejí také hezký pohled na panoráma Prahy, což je obraz, který se hned tak neokouká. "Češi jsou velkými patrioty na lokalitu, obvykle hledají bydlení v okolí svého stávajícího bydliště, proto se nové byty prodávají úspěšně ve všech částech Prahy," doplňuje Sedmihradský.

Lidé si mohou vybavení bytů volit
Developerské firmy stavějí nové domy většinou zděné, nebo z kombinované konstrukce, kdy je železobetonový skelet kombinován s výplňovým zdivem, které je stavěno z cihlových termobloků.

Vnitřní vybavení bytu si mohou klienti volit. Většinou mají na výběr ze standardního vybavení nebo si mohou dle svého vkusu dokoupit nadstandard nebo takzvaný komfort.

"Pro velkou část klientů je provedení standard zcela vyhovující. Část klientů však chce do nového bytu nadstandardní provedení, za které si připlatí. Toto vybavení pak zahrnuje například nadstandardní podlahové krytiny - plovoucí podlahy a dlažby, nadstandardní vnitřní dveře, podlahové přitápění koupelny, nadstandardní obklady a dlažby nebo třeba závěsné WC v hlavní koupelně," popisuje komfortní vybavení bytů Krotký.

Například kuchyňská linka většinou ve standardním vybavení není. Developeři to zdůvodňují tím, že každý člověk má jiný vkus. Snaží se ale proto vyjít klientům vstříc tím, že spolupracují s firmami, které pak novým majitelům bytů poskytnou na zařízení kuchyně zajímavé slevy.

O byty v nových bytových domech mají zájem ti, kteří do Prahy přicházejí za prací, i rodilí pražané, které již omrzela paneláková šeď.

Autor:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Splňte si sen o roubence. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Řemešín, Kralovice, okres Plzeň-sever. Roubená chalupa má dispozici 1+1 a je na...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Další z rubriky

Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18....

Zlomené srdce léčí v obytné sanitce. Proměna mu trvala čtyři měsíce

Na střeše sanitky, která má na stěnách i stropě izolaci, je terasa s posezením...

Ian Dow z Kalifornie se po rozchodu se snoubenkou a úrazu na motorce rozhodl zcela překopat svůj život. Koupil si...

Dům na pilotách se záplav Dunaje nebojí. Ten mu jen „olízne břicho“

Povrchy konstrukcí se nelakovaly; napouštěly se speciálními oleji tak, aby...

Ani několikrát rozvodněný Dunaj nezaplavil podlahy domu, který vyrostl v těsné blízkosti jeho vod. Dům/chata stojí na...Najdete na iDNES.cz