Podlahové vytápění je komfortní, ale také úsporné

  • 53
Volba druhu vytápění rodinného domu je jednou z klíčových otázek, kterou je nutné vyřešit hned na začátku každé nové stavby. Náklady na vytápění totiž tvoří největší, a tudíž i nejdůležitější část rozpočtu na provoz domu. Zajímavým řešením může být podlahové elektrické vytápění.

Mnoho lidí  uznává, že podlahové topení je sice velmi komfortní, zároveň se ale obávají, že drahé jsou nejen pořizovací náklady, ale zároveň i provoz.

Odborníci ale tvrdí, že elektrické podlahové vytápění může být i velmi úsporné, záleží ovšem na tom, aby bylo správně nastaveno a regulováno.

Podle odborníků je nutné celý proces vytápění řídit programem, který hlídá veškeré údaje, vyhodnocuje nejen teplotu vzduchu, ale i podlahy a provádí automatické korekce.

Vytápění z podlahy ušetří místo i v malém bytě
Podlahové vytápění patří mezi ekologické systémy vytápění. Jeho úspora energie činí až 30 procent oproti klasickým systémům vytápění.

Podlahové vytápění může být i zdravotní výhodou pro alergiky, protože vzduch cirkuluje minimálně, nevíří se prach a povrchová teplota zdroje tepla je nízká.

V neposlední řadě ušetří lidé, kteří si pořídí podlahové vytápění, životní prostor, protože nikde nepřekáží topná tělesa a z topného systému jsou vidět pouze termostaty nic tedy nebrání libovolnému rozmístění nábytku, koberců a dalších doplňků.

Ani děti při hraní na podlaze nenastydnou
Podlahové vytápění ocení rodiny s malými dětmi, neboť ty hodnotí teplotu do metru nad zemí. Vždyť je známý fakt, že u klasických druhů vytápění je nejtepleji nahoře a nohy mnohdy musí hřát ještě teplé ponožky.

Proč to tak je? Vzduch ohřátý tělesem radiátoru stoupá nahoru, přesouvá se podél stropu na druhou stranu místnosti, chladnoucí klesá k zemi a studený se vrací při zemi zpět k tělesu radiátoru.

To je u podlahového vytápění vyloučeno, neboť podlaha má povrchovou teplotu 24 - 26 °C, několik centimetrů nad povrchem klesá teplota vzduchu na 20 - 22 °C a tato hodnota se nemění až do výšky asi dvou metrů.

Na podlahu nejlépe dlažbu
Nejvhodnější krytinou na podlahové topení je zřejmě dlažba, která dobře vede teplo, ale není problém použít jako krytinu laminátové podlahy, parkety či koberce.

Topné kabely se ukládají v betonové vrstvě plovoucí podlahy, která je tepelně izolována od podkladu a obvodových stěn dilatačními spárami, vyplněnými tepelnou izolací.

Tyto spáry zabraňují mechanickému poškození stavebních konstrukcí vlivem tepelného rozpínání a současně zamezují vzniku takzvaných tepelných mostů.

Topnými kabely lze také vytápět prostory s celodřevěnou konstrukcí podlahy. Jako izolace se zde používá minerální vata. Celý systém by měl být řízen regulátorem s čidlem teploty v podlaze.

Podlahové topení se hodí i do předsíně. Po vytření je podlaha brzy suchá a nehrozí nebezpečí uklouznutí.

Podlahové topení GIACOTHEM, trubky uloženy do systémové desky

Podlahovému topení v obývacím pokoji konkuruje krb

Podlahové topení využívá nízké teploty topného systému, což nabízí možnosti využít k jeho provozu alternativní zdroje energie. Cena kompletní realizace topení je podle druhu izolace a regulace od 1 000 Kč/m2

Trubkové podlahové topení může být napojeno například na tepelné čerpadlo. Trubky jsou fixované v systémové desce Mini, cena celého systému je od 800 Kč/m2

Celý dům vyhřívá podlahové topení, napojené na tepelné čerpadlo ze dvou zemních vrtů

Zejména v kuchyni či koupelně oceníte elektrické nebo teplovodní podlahové topení