Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podlaha: Korek, dřevo, nebo laminát?

aktualizováno 
Podlahové krytiny z přírodních materiálů patří mezi oblíbené stálice. A to nejen v kuchyních, ale i v celém bytě.

Teplý korek
Vzduchem vyplněné buňky korku zajišťují vysoký komfort při chůzi, teplý dojem a tlumení kročejového hluku. Mají však i další dobrou vlastnost.

Vytlačená místa, která na jiných podlahových krytinách mohou zanechávat trvalé stopy, totiž z korku po nějaké době zmizí. Korkové podlahy jsou k dostání v mnoha různých povrchových úpravách.

Jednotlivé prvky ve tvaru desek se nabízejí v přírodním stavu, voskované nebo leštěné. Korek s přírodním povrchem se po nalepení ošetřuje včelím voskem nebo se natře polyuretanovým lakem.

Navoskované korkové desky se podle míry opotřebení jednou až třikrát za rok znovu ošetří čistým včelím voskem, u lakovaných korkových krytin není většinou další ošetřování nutné. Podlahové korky vydrží až čtvrt století!

Palubky & parkety
Na podlahové krytiny ze dřeva existuje velká paleta dřevin domácího i zahraničního původu, které se liší především tvrdostí povrchu a barevným odstínem.

Podívejte se do fotogalerie


Všechny druhy neupraveného dřeva mají větší nebo menší sklon přijímat vlhkost, díky nasákavé schopnosti suchého dřeva se však dají dobře impregnovat a chránit penetrováním.

Jehličnaté dřevo (smrk, borovice) se používá převážně na prkenné podlahy. Palubková podlaha se dá dobře natírat, lakovat, mořit, ale také brousit a leštit.

Tvrdší dřeva (buk, dub, jasan, javor) se používají především na parkety. Většina parket dnes je dýhována a ušlechtilé dřevo se objevuje pouze na vrchní vrstvě, spodní tvoří jehličnaté dřevo nebo dřevotříska. Po položení se doporučuje parkety zbrousit a vyleštit. Jejich povrch je potom pevnější a odolnější vůči vlhku a špíně.

Běžné čištění
Pro odstranění běžných denních nečistot použijte přípravky určené k péči o parkety (například CC-Péče o parkety). Ředí se vlažnou vodou, většinou je odměrkou uzávěr a dává se jeden na kbelík vody. Tímto roztokem podlahu důkladně vytřete.

Používejte dobře vyždímané hadry, aby se na podlaze netvořily "loužičky". Mastné skvrny, rýhy od podpatků a jiné pevně ulpívající nečistoty odstraníte neředěným přípravkem. V tomto případě následně očistěte podlahu hadrem až do úplného odstranění nečistot a zbytků čisticího přípravku.

Pro pěkný lesk
Také povrchová úprava (lakování) na dřevěných podlahách podléhá podle stupně zatížení přirozenému otěru. Proto se doporučuje podlahy pravidelně ošetřovat speciálními přípravky na lesk (C-Lesk na parkety).

Tato polymerová disperze vytvoří ochrannou vrstvu, která chrání povrch před mechanickým opotřebením (škrábanci), ulehčuje běžné denní čištění a propůjčuje podlahám příjemný hedvábný lesk. Produkty se nanášejí neředěné tence a stejnoměrně na podlahu po jejím důkladném vyčištění.

Použijte mop, který nepouští vlákna. Ošetřovací cyklus závisí na stupni zatížení a může se orientačně řídit následující tabulkou:

Jak často ošetřovat?

• málo zatěžované podlahy (například v bytových prostorách, kancelářích bez veřejného provozu a podobně) podle potřeby každé tři měsíce,
• středně silně zatěžované podlahy (například v chodbách, na schodech, v kancelářích s veřejným provozem) podle potřeby asi každé 2 - 3 týdny, silněji zatěžované prostory i častěji,
• silně zatěžované podlahy (například v restauracích, obchodech, obchodních domech, školách a na tanečních parketech) týdně, obzvláště silně zatěžované prostory také častěji.


Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou dnes velice módní, dobře vypadají a bývají levnější než klasické parkety a palubky. Jde o prefabrikované dřevěné desky se všemi myslitelnými dekory. Nejčastěji se imituje struktura povrchu dřeva. Na počátku 90. let, kdy laminátové podlahy vznikly, se tyto krytiny nedoporučovaly do kuchyní, koupelen nebo saun.

Platí to sice stále, ale lze je úspěšně kombinovat s dalšími materiály. Například dlažbou - a opticky tak předělit pracovní, namáhanou a vlhkou část kuchyně od jídelní a podobně. Výhodou laminátu je, že se vyrábí v mnoha rozličných dekorech a odstínech, které se dají sestavit do nápaditých a půvabných vzorů.

Výhody laminátu

* je odolný proti opotřebení, dobře se udržuje a je k dostání v mnoha vzorech
* dá se použít všude, kde není příliš vlhko
* položí jej každý zručný kutil
stačí ho vysávat, zametat nebo vytírat dobře vyždímaným hadrem nebo mopem (k ošetření laminátu se nepoužívají voskové pasty a politury, protože zanechávají skvrny)


Plovoucí podlahy

Pro laminátové krytiny se u nás ujal výraz plovoucí podlahy, ačkoliv ty mohou být také dřevěné nebo korkové. Celkově jde o typ podlah, u kterých se jednotlivé díly spojují k sobě, nikoli k podkladu.

Plovoucí podlahy se k sobě sesazují nejen

LIVING TIP: Zapamatujte si

Pro kvalitně položenou podlahu je důležitý pevný, rovný a suchý podklad bez spár, výstupků a nečistot. Povrch se většinou vyrovnává nivelačními stěrkovými hmotami, které se po povrchu samy roztečou a srovnají ho. Je-li pokládka na nový beton, platí pro dřevěné podlahy „čekací doba“ 4 až 6 měsíců. Položení podlahy se má provádět jako poslední ze stavebních prací, aby následovaly už jen „drobné“ dodělávky, při nichž se nová podlaha nepoškodí.

lepením, ale i nověji pomocí zámkových spojů a k jejich pokládce není potřeba lepidlo. Takový povrch lze podle odborníků lze opatrně rozebrat, a pokud se nepoškodí zámkový spoj, položit znovu.

Při lepení se doporučuje po určité době udělat přestávku, aby spojovací materiál lépe zaschl. Kvalita podlahy však závisí také na odbornosti a šikovnosti řemeslníka. Správné nanesení lepidla určuje přímo výrobce.

Pokud je lepidlo nanášeno na horní část drážky, po stažení se ho část vytlačí a je důležité ho okamžitě setřít, aby na podlaze nezasychalo. Může přijít i na spodní drážku. Tady však hrozí, že se vytlačí směrem dolů a část spáry zůstane volná.

Další důležitou součástí plovoucích podlah je dilatační spára po obvodu místnosti. Šířka se pohybuje okolo 10 milimetrů (záleží na velikosti – ploše místnosti).

Snadné čištění

* K běžné údržbě používejte vysavač nebo mírně vlhký mop.
* Pro důkladnější čištění používejte speciální prostředky (například Pergo Cleaner).
* K odstranění velmi odolných skvrn (například asfalt, voskové křídy, lak na nehty či stopa po hořící cigaretě) lze použít aceton, technický benzín, líh nebo ocet.
* Nepožívejte údržbové prostředky vytvářející na podlaze ochranný film – mazlavé nebo jádrové mýdlo, laky, vosky a podobně. Také nikdy nepoužívejte brusné čisticí prostředky a nástroje nebo přístroje používající k čištění páru a přístroje pracující na principu mytí za mokra.
* Nohy nábytku opatřete plstěnými podložkami. V místech vysokého zatížení se doporučuje umístit předložku, která prostor ochrání i zútulní.

LIVING

Plovoucí podlaha se dobře udržuje, proto ji lékaři doporučili i tam, kde je v rodině dítě alergické na prach.

Plovoucí podlaha na dvacet let.

Kvalitní plovoucí podlaha vydrží celá desetiletí. Pokud však bude položena na nerovný podklad, už po několika měsících se začnou lamely rozestupovat.

Celoplošně lepenou korkovou podlahu WICANDERS (tl. 3,2 mm) lze použít v kombinaci různých dekorů a barevných odstínů, případně s dřevěnými deskami. Povrch má antistatickou úpravu a je snadný na údržbu. Veselé barvy se hodí do dětských pokojů. Cena 1 500 Kč/m2 (včetně pokládky), BANIMPEX.

Laminátové poodlahy se doporučují zejména do namáhaných prostor

Pokládka podlahy je díky hliníkovým zámkům rychlá a snadná. Podlahu ALLOC můžete několikrát rozebrat a znovu složit bez snížení pevnosti mechanického spoje

Podlaha z korkových barevných čtverců Wicanders je teplá na dotek a dobře izoluje. Kolem jídelního stolu i u krbu navíc dovoluje rychlý a jednoduchý úklid. Cena 1445/m2, LUKOR

K přednostem podlahy z mahagonových desek s korkovým jádrem z řady WOOD-O-FLOOR od firmy Wicanders patří antistatický povrch, který nepřitahuje prach. Cena od 1 856 Kč/m2, BANIMPEX

Plovoucí korková podlaha firmy Wicanders s novou konstrukcí perodrážky lamel se při případné změně bytu stěhuje s námi. Cena od 1 635 Kč/m2, BANIMPEX

Příjemnou atmosféru obývacího pokoje podtrhuje plovoucí dubová podlaha SKEMA FLOOR s laminátovým povrchem. Cena od 498 Kč/m2 podle stupně zátěže, LIGNUM HOLZ

Antialergická celoplošně lepená korková podlaha firmy Wicanders je do dětského pokoje vhodná pro svou pružnost a měkkost. Cena 856 Kč/m2, BANIMPEX

Plovoucí dřevěná podlaha SKEMA FLOOR z olivovníku a s laminátovým povrchem se snadno čistí. Příjemně pruží a nezatěžuje naše záda a klouby. Cena od 498 Kč/m2 podle stupně zátěže, LIGNUM HOLZ

Plovoucí laminovaná podlaha dobře vypadá a snadno se udržuje. Dřevěná zase lépe izoluje a je příjemná pro chůzi.

Dřevěné podlahy tepelně i zvukově izolují

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha Parky s dýhou (0,6 mm) přírodního dubu, tři pásy. Cena 809 Kč/m2, LIGNUM HOLZ
Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Přístupovou cestu a terasu lemují záhony okrasných travin a kvetoucích rostlin.
Mají dům, ze kterého vidíte celý kraj díky velkým proskleným plochám

Snem manželského páru bylo bydlení na kopci s výhledem do krajiny, nejlépe mimo dosah lidí. Nakonec zůstali na okraji...

Další z rubriky

Trojdílná kožená sedačka, křesílka a konferenční stolky jsou právě těmi...
Jak zařídit levně byt po babičce: chce to vkus a odvahu kombinovat

Díky lásce k starému originálu a citu pro kombinaci s novým se Haně podařilo vybudovat si milé bydlení, jež má velmi...

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či...

V 60. letech si herec Vlastimil Brodský pořídil chalupu ve vsi Slunečná.
Chalupy slavných. Kde Lukavský kosil, Kemr natíral a Brodský žertoval

Radovan Lukavský kosil na Vysočině trávu, Ladislav Pešek popíjel kafe u vilky Pampeliška a Josef Kemr bydlel ve...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.