Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podkrovní byty, které v roce 2011 vybrala porota a čtenáři

  1:00aktualizováno  1:00
Mladý pár a jejich pražské podkroví, talentovaný kameraman, jenž odmítl architekta, a rodiče, kteří se odstěhovali s prací na půdu. To jsou vítězové naší soutěže o nejlepší podkrovní byt, jak je určila porota. V hlasování čtenářů vyhrál "stříbrný" kameraman.

Schody integrované do kuchyňské linky vytváří zajímavý výtvarný prvek v interiéru. | foto: Filip Šlapal

Soutěž iDNES.cz o nejlepší bydlení v podkroví přilákala desítky odvážných. Objevily se jak romantické půdy, tak industriální přestavby nebo klasické projekty na půdách rodinných domů.

Z přihlášených prací bylo vybráno 15 realizací, z nich pak porota vybrala deset finalistů, kteří nejlépe splnili podmínky soutěže. Porota hodnotila především architektonické řešení a estetický dojem, originalitu zařízení interiéru, jeho dostatečné prosvětlení a způsob řešení větrání, ale také praktičnost pro každodenní obývání či práci.

Hlasování veřejnosti se ve svých výsledcích hodně blížilo výsledkům poroty, mezi prvními třemi se v obou hodnoceních objevili dva stejní výherci, byť si prohodili pořadí.

Vyhrál mezonet pro mladý pár

V hodnocení poroty suverénně zvítězil interiér mladého páru z Prahy.
Půdní byt je skvělým mezonetem. Schodiště kuchyňskou linkou

Obytný prostor s pohledem do střešní konstrukce. Niky mezi komínovými tělesy

Obytný prostor s pohledem do střešní konstrukce. Niky mezi komínovými tělesy jsou využity na police pro knížky, plynový kotel a skladování dřeva pro krb.

Hodnocení poroty:
Tento podkrovní byt vyniká přehledným, jasným jednoduchým konceptem, který je patrný a jednotný ve všech částech podkroví. Svým charakterem jednotné materiálové řešení celému prostoru velmi prospívá. Kombinací cihly, tmavé oceli, přírodního dřeva, šedé stěrky a bílých ploch je přirozeně vytvořeno útulné prostředí bez zbytečných dekorací.

Realizace díky použití ne zcela typických detailů vytváří prostředí odlišné od běžných standardů (bezfalcové dýhované dveře, stěrkované stěny, pásy střešních oken, skříně bez soklů, zábradlí bez výplně, pracovní stoly bez nohou a podobně).

Prostor velmi dobře prosvětluje denní světlo, které nenápadně a rafinovaně doplňuje umělé osvětlení. Jako velký klad lze hodnotit i to, že si prostor i po rozsáhlé rekonstrukci zachoval atmosféru podkroví.

V diskusi vytýkali někteří čtenáři nebezpečí, které představuje chybějící zábrana na schodišti. Až si manželé pořídí rodinu, není problém použít sklo, sítě či cokoliv jiného, nijak to nenaruší koncept bytu a schodiště bude bezpečné.

Hra se světlem přinesla druhé místo

Ani o druhém místě se nemusela porota dohadovat. Získal je majitel, jehož profesí je filmová kamera.
Bydlí v úžasném podkroví. Navrhl si je sám, bez architektů

Komín z neomítnutých cihel zastupuje

Komín z neomítnutých cihel zastupuje "původní" prvky.

Hodnocení poroty:

Přehledně řešený půdní prostor, který, ačkoliv je ve svém principu otevřený a zároveň propojený, dokáže svým členěním nenásilně oddělit jednotlivé funkční zóny v bytě do přirozených menších celků s nebývale intimní atmosférou. Ačkoliv v podkroví nezůstaly viditelné konstrukční prvky krovu, působí byt útulným dojmem, k čemuž přispívají mimo jiné i cihelné prvky, citlivě odkazující na původní atmosféru půdy.

V interiéru se velmi dobře pracovalo s přirozeným denním i umělým osvětlením. Díky dobrému vkusu majitele si byt udržel jednotnou tvář.

Třetí místo u poroty se s názorem veřejnosti rozešlo nejvíce, čtenáři této realizaci přisoudili poslední místo. Jenže kritéria soutěže splnilo podkroví velmi přesně!
Utekli před dětmi na půdu, kde si postavili ideální zašívárnu

Podkroví využívají manželé, oba jsou projektanti, k práci a také jako útočiště před dětmi. Mají zde své soukromí a klid.

Podkroví využívají manželé, oba jsou projektanti, k práci a také jako útočiště před dětmi. Mají zde své soukromí a klid.

Hodnocení poroty:
Velmi dobře řešený podkrovní prostor, který využívá přirozenou rytmiku krovu k rozdělení plochy podle funkčního využití (obývací část, relaxační část, pracovna, nástupní část a podobně).

Prostor jednoznačně vyniká velkorysým použitím střešních oken, která výborně zajišťují přirozené denní osvětlení. Osvětlení umělé vyřešili majitelé velmi nenápadně tak, aby nesráželo velkorysost prostoru.

Atmosféru podkroví si prostor zachoval i po rekonstrukci, změně funkce a zesvětlení konstrukčních prvků. Přestože mobilní vybavení interiéru podkroví ještě čeká na vylepšení proti stávajícímu standardu. To, co je pevně spojené se stavbou (návaznost na přízemí, zábradlí, schodiště, okna, trámy atd.), je již perfektně provedeno do detailu.

Hodnocení veřejnosti

Jednoznačným vítězem se u čtenářů iDNES.cz stal majitel půdního bytu, který se spolehl na vlastní síly. A to s počtem 703 hlasy. Na druhém místě se umístil půdní byt ve starém činžáku (596 hlasů), třetí příčka patří mezonetu mladého páru, který zvítězil v hodnocení poroty (341 hlasujících).

Součástí obývacího pokoje je prostorná terasa, ze které je nádherný výhled na

Druhé místo v hlasování čtenářů

Přes veškerá upozornění se objevovaly pokusy o ovlivnění soutěže, opravdu nelze z jednoho počítače hlasovat během jednoho dne třeba třicetkrát, je nutné si uvědomit, že tyto pokusy systém snadno odhalí, a samozřejmě neplatné hlasy smaže.

Celkové výsledky ankety najdete zde:

Klady a zápory

I další soutěžící přišli se zajímavými nápady, přece jen se však občas dopustili i některých chybiček. Z hodnocení poroty tak vybíráme:

Sundal střechu, zboural komíny a postavil si krásný půdní byt

Nad obývací částí vybudoval majitel patro.

Nad obývací částí vybudoval majitel patro.

- celkově byt působí hodně tmavě, to však lze do budoucna napravit
+ pěkně využitý celý půdní prostor, zejména díky mezipatru ve špičce střechy
+ byt má jednotné kultivované řešení, typický pánský byt

Ze staré půdy je krásný byt velký 137 metrů čtverečních

Dominantou kuchyně je jídelní stůl v kombinaci mléčného kaleného skla a

Dominantou kuchyně je jídelní stůl v kombinaci mléčného kaleného skla a lesklého chromu.

+ dobré dispoziční řešení, vkusný výrazný barevný prvek na konci místnosti
- snaha nechat volný prostor bytu, ale ten zůstal nakonec málo prosvětlený denním světlem, protože je zde málo oken a navíc vysoko nad podlahou, není proto vidět z oken ven, což působí vždy trochu depresivně
- v bytě chybí předsíň, z chodby se vstupuje přímo do obývací části.

Krásný byt si manželé postavili na půdě rodinného domu

Půdní byt o velikosti 112 metrů čtverečních vznikl pod střechou rodinného domu

Půdní byt o velikosti 112 metrů čtverečních vznikl pod střechou rodinného domu v Praze-Břevnově.

+ byt má dobrou půdní atmosféru, dobře oddělená klidová a denní část
- zařízení interiéru nedrží jednotnou linii, chybí jednotný styl, bytu by slušelo víc vestavěných kusů nábytku, ne tolik malých skříněk v prostoru.

Rodina koupila malý činžák. Z půdy mají byt 3+1 s fajn terasou

Součástí obývacího pokoje je prostorná terasa, ze které je nádherný výhled na

Součástí obývacího pokoje je prostorná terasa, ze které je nádherný výhled na město.

+ s pokorou a respektem přistoupili k historickém objektu, terasa ale historizujícímu stylu neodpovídá. Styl bytu je však jednotný, drží jednu myšlenku.
+ velkorysé velké okno, díky němu získali majitelé dobré propojení interiéru a exteriéru
- dveře "nakoso" nepředstavují dobré řešení, jak řešit přístup do pokoje
- je dobré ctít "pietu" historického stylu, ale bylo by možné posunout byt při rekonstrukci dál, do dnešní doby.

Starou půdu předělal na dvoupatrový byt s terasou

Menší terasa je spojená s obývacím pokojem. Na podlaze je exotické dřevo Bangkirai.

Menší terasa je spojená s obývacím pokojem. Na podlaze je exotické dřevo bangkirai.

+ dobré napojení interiéru na terasu, dobrá dispozice, dobré prosvětlení i střešní okna nad kuchyňskou linkou
- příliš mnoho nápadů pro jeden byt, je pak stylově nesourodý až trochu přeplácaný
- je vidět značná investice do vybavení, přesto byt nepůsobí jednotně

Z půdy vyhnali holuby a postavili si nádherný byt 2 + kk

Vstup do prvního patra - galerie je řešený točitým schodištěm. Byl to kompromis

Vstup do prvního patra - galerie je řešený točitým schodištěm. Byl to kompromis mezi prostorovými nároky a pohodlím.

+ pěkně, útulně řešená špička pod střechou, drží čistý tvar trojúhelníku (bez nadezdívek), dispozice dobře řešená, dobré prosvětlení
+ terasa je velké plus, kvalitní nábytek lze dokoupit později
- chtělo by to ubrat na dekoracích i na červené barvě v kuchyni, která v tak velkém množství působí agresivně, když se uberou výrazné barvy, bude byt příjemnější.

Vítěze čekají hodnotné ceny za 50, 30 a 20 tisíc korun, a to výrobky firmy VELUX podle jejich vlastního výběru. V porotě rozhodovaly Ing. arch. Klára Bukolská, Ing. arch. Jana Štěrbáková a vedoucí rubriky Bydlení iDNES.cz Alena Řezníčková.

První místo v anketě čtenářů představuje výhru v hodnotě deset tisíc korun, za tuto částku si majitel bytu může vybrat produkty značky VELUX.

Ocenění obdrží bližší informace o výběru a předání cen e-mailem. Vítězům srdečně gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za účast v soutěži!

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Spojili dva půdní byty, mají úžasný mezonet v domě z 19. století

Hlavní obývací část „neruší“ pohled do kuchyně.

Získat v historickém centru Prahy mezonetový byt o ploše 270 metrů čtverečních se podařilo díky spojení dvou půdních...

Místo holubníku na půdě mají byt v podkroví. Občas je trápí vedro

Obývací pokoj otevřený do krovu s teakovým stolkem od Kinga.cz, pohovkou a

Půdní byt v rodinném domě z roku 1850 si navrhl majitel sám. Pracuje jako projektant a ke stavařině má blízko. Podkroví...

Mezonet je po rekonstrukci s designérkou plný vzpomínek na Asii

Obývací pokoj s linkou a jídelním koutem osvětlují vikýřová okna. Místnosti...

Podkrovní byt v samém centru Prahy má jistě nepopiratelné kouzlo. Zařídit jej účelně však někdy představuje opravdový...

Najdete na iDNES.cz