V bytě majitelka zkombinovala moderní i starý nábytek

V bytě majitelka zkombinovala moderní i starý nábytek | foto: Jan Mudra

Ze staré prádelny a sušárny vznikl luxusní podkrovní byt

Moderní bydlení v podkroví vzniklo v jednom pražském činžovním domě propojením malého bytu a někdejší prádelny a sušárny. Majitelé pod střechou vytvořili otevřený prostor, který je díky velkým oknům i příjemně prosvětlený.

Dnes má moderní podkrovní byt přibližně sto třicet metrů čtverečních obytné plochy. Spojením bytu 2 + kk a prádelny se sušárnou, vybouráním vnitřních příček a zazděním jednoho ze dvou vchodů vznikl nádherný centrální obytný prostor. Jeho autorkou a majitelkou zároveň je architektka Karolína Fořtlová.

Otevřený prostor plný slunce

"Hlavním požadavkem na obytný interiér, který měl vzniknout, bylo propojení jihovýchodní a severozápadní fasády, aby do něj vstupovalo slunce dopoledne z jedné strany a v odpolední části dne ze strany druhé," začíná architektka Karolína Fořtlová.

Majitelka a autorka bytu, Ing. arch. Karolína Fořtlová

Vytvořit otevřený prostor v místech, kde bylo původně několik oddělených pokojů a kumbálů, nebylo nijak jednoduché. "Bylo jednak potřeba vybourat betonová umyvadla, také podlahy v prádelně a sušárně, odstraňovala se nosná zeď a nahrazovala se překlady, aby mohla vzniknout otevřená centrální místnost. Nové jsou samozřejmě veškeré rozvody," popisuje architektka.

Dnešní dispozice bytu nabízí vše, co potřebuje tříčlenná rodina k pohodlnému bydlení. Prostornou předsíní se vchází do hlavní obytné místnosti propojené s kuchyní. Po levé straně lze pokračovat do velké koupelny, již od předsíně oddělují posuvné dveře, po pravé straně je ložnice s pracovnou.

Může se hodit

Hledáte vlastní bydlení? Široká nabídka bytů na Reality.iDNES.cz

Z hlavního prostoru je vstup do dětského pokoje, rovněž příjemně osvětleného díky francouzským oknům. "Chodba není od hlavní obytné místnosti nijak oddělená, úmyslně tu nejsou žádné vestavěné skříně, pouze botník zavěšený na stěně. Mým záměrem bylo vytvořit vzdušný a otevřený prostor. Tento dojem by dělicí dveře narušily," vysvětluje Karolína Fořtlová.

Kuchyně je součástí centrálního prostoru, ale lze ji v případě potřeby oddělit.

Zajímavost představuje v předsíni osvětlení umístěné nízko při podlaze, stejně jako sádrokartonový podhled nasvícený kolem dokola zářivkami. Oba typy osvětlení pomáhají navodit příjemnou světelnou pohodu bez ostrého či oslňujícího světla v místě, které je v bytě nejdále od oken.

Nadčasová barevnost

Pocit volnosti a otevřenosti podporují také barvy, které v interiéru převládají, především světle hnědé tóny. "V kuchyni je použita také tmavě hnědá, ale v kombinaci se světlými tóny. Vybírala jsem takovou barevnost, která nebude podléhat času, aby nezačala po určité době nudit či naopak iritovat, a také, aby se dala v případě potřeby doplnit či oživit," říká autorka interiéru.

Stěna a sloup v hlavní obytné místnosti jsou obloženy světlým travertinem, podlahu tvoří dubové parkety, v kuchyni je jako podlahová krytina použito marmoleum.
Se sytými výraznými odstíny se setkáte v pracovně, respektive šatně či ložnici. Temně hnědou vybrala majitelka pro její schopnost zútulnit prostor i příjemný kontrast se světlou barvou dřeva šatní skříně.

Rozměrné lůžko z masivního dřeva si navrhla sama majitelka.

"Pracovna je zatím trochu improvizovaný prostor, slouží zároveň k ukládání šatů a podobně. Ukázala se ale jako příjemná a šikovná, je to klidný prostor s dostatkem světla a výhledem do dvora," podotýká architektka.

Velice tmavá barevnost charakterizuje také koupelnu, kde stěny pokrývá benátský štuk a podlahu velkoformátová dlažba (60 × 60 cm). V prostoru tak dominují designové zařizovací předměty v bílé barvě od návrháře Philippa Starcka (prodává Laufen). S černobílou koupelnou zajímavě kontrastuje červený prostor sprchového koutu. Není oddělen klasickou zástěnou, optickou hranici mezi ním a koupelnou zajišťuje právě zásadně odlišná barevnost.

Teplo rodinného krbu

Tepelnou pohodu zajišťuje kromě ústředního topení krbová vložka obezděná tvárnicemi Ytong. Tu stačilo pouze připojit na stávající, i když nepoužívaný komín. Má podle majitelky úžasný výkon, který bez problémů vyhřeje i takto velký prostor pod střechou.

Krbová vložka má dostatečný výkon, aby prostor vyhřála.

V některých případech nahrazuje pohled do tančících plamenů v jiných rodinách tak oblíbenou zábavu, sledování televize. "Tu sice máme, ale většinu času je schovaná pod postelí. Když nezbytně potřebujeme sledovat vysílání některé ze stanic, využijeme internet. Nicméně raději a častěji sedíme u krbu a povídáme si," dodává majitelka.

Televizor pod postelí ovšem neznamená, že majitelé jsou nepřáteli techniky obecně. K reprodukci hudby, ale zároveň i jako interiérový doplněk slouží designový výrobek značky Bang & Olufsen, přičemž hudba z něj zní z reproduktorů i v kuchyni či ložnici.

Královská kuchyně

Elegantní kuchyňská linka vyrobená z dřevotřísky a lamina s pracovní deskou z přírodního kamene (kašmír white) nabízí víc než dostatek prostoru pro pohodlné vaření. Pobyt zde zpříjemňuje nejen moderní vybavení, ale i fakt, že místnost je zalita denním světlem.

Pracovní deska byla vyrobena z přírodního kamene.

Na osvětlení pracovní plochy byla použita výstavnická světla.

Ze spotřebičů značky Siemens zaslouží upozornit alespoň na ohřívací zásuvku pod elektrickou troubou. "Je velice praktická, když připravuji večeři o více chodech. Není potřeba stát u plotny v době stolování, zásuvka udrží potřebnou dobu teplotu připraveného jídla, ale také nahřeje talíře," vysvětluje Karolína Fořtlová.

V kuchyni najdete ještě další zajímavosti. "Jednak je to nadstandardní výška horních skříněk, které podporují dojem prostornosti, ale také zajišťují větší přehled. I kuchyňské osvětlení je neobvyklé, jde o výstavnická světla, která slouží k osvětlení obrazů," upozorňuje majitelka bytu.

Červené křeslo slouží jako čtecí, knihy jsou hned po ruce.

Na míru či z cest

Pokud jde o další zařízení bytu, velký a jednoduchý jídelní stůl, stejně jako lůžko či noční stolky jsou vyrobeny na míru podle návrhu samotné majitelky, a to z masivního dřeva. Křišťálový lustr, který upoutá v jinak poměrně jednoduše zařízeném prostoru, je pravý český křišťál, ručně vyráběný, zakoupený v obchodě Material (ostatní osvětlení pochází z Ikea či od společnosti Rendl, svítidlo Zaragoza nad jídelním stolem).

Uměleckým dílem je v podstatě i dámský psací stůl: historický kousek z období biedermeieru. Jednoduchou světlou pohovku koupila Karolína u společnosti mm interiér. "U tohoto výrobku je možné zvolit si rozměr na přání, vybrali jsme raději delší variantu, abychom se mohli pohodlně usadit i natáhnout," říká majitelka. Konečně fialové křeslo v rohu u polic s knihami je podle Karolíny Fořtlové dárkem od přítelkyně. Skvěle se v něm čte.

Na pozadí tmavého benátského štuku vynikají bílé zařizovací předměty.

Jako vkusné a přitom netradiční doplňky jistě zaujmou každého příchozího antilopí hlava na stěně u krbu, maska v ložnici či koberec před psacím stolkem. "Maska je suvenýr z Benátek, antilopu pro změnu přivezl kamarád jako trofej z Afriky. Koberec jsme si dovezli z bazaru v Istanbulu, je to starožitnost, přes sto let starý, nomádský, ručně vyráběný kus," uzavírá majitelka.

Více se dočtete v časopise Domov č. 3/2011.