Manželé šetří nyní na nový nábytek, který by se do jejich půdního bytu lépe

Manželé šetří nyní na nový nábytek, který by se do jejich půdního bytu lépe hodil. | foto: Lucie a Gavin Barberovi

SOUTĚŽ: Stará půda je ohromila. Nyní mají nádherný byt i s terasou

  • 43
Dalším příspěvkem do naší soutěže o nejlepší podkroví je půdní byt ve staré zástavbě na Praze 2. Mladí manželé si prázdný prostor pod střechou kompletně zrekonstruovali a přidali i krásnou terasu. Výsledkem jsou nadšeni.

Byla jarní sobota roku 2006, seděli jsme u piva s kamarádem architektem a bavili se o bydlení. I my jsme v té době uvažovali o koupi vlastního bytu, který by splňoval naše požadavky. 

Blíží se konec soutěže

Pošlete nám svůj půdní byt, obydlené podkroví v rodinném domě či zajímavé bydlení pod střechou.

Fotografie a text zašlete nejpozději do
31. 7. 2011 na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Hledali jsme osobitý prostor v širším centru Prahy. Chtěli jsme byt ve staré zástavbě s pěkným výhledem a příjemným okolím. Ideálně před rekonstrukcí, abychom si mohli vše navrhnout dle svých představ. Toužili jsme po podkroví či posledním patře s minimem sousedů.

A právě ve zmiňovanou sobotu manžel objevil na internetu půdu v šestém patře činžovního domu, která nás okamžitě nadchla. Součástí nabídky byla i sušárna, prádelna a společné chodby s toaletou. Prošli jsme přiložené fotografie a črtali si první návrhy, co by se s takovým prostorem dalo dělat.

Půda se prodávala v dražbě a my jsme s nejvyšší nabídkou vyhráli. Do tří dnů jsme museli složit peníze. To jsme ale předtím nevěděli, vybrali jsme veškeré úspory a ještě si půjčili od rodičů. 

Součástí nabídky byla i sušárna, prádelna a společné chodby s toaletou. Celý
Původní vzhled prádelny

Půdní prostor majitelé vybourali a propojili se sušárnou, prádelnou a chodbou.

Ve středu mělo bytové družstvo peníze na účtě. Začaly ale problémy s převodem půdy. Družstvo totiž společný majetek nemůže prodávat, pouze převádí podíl. Po asi roce a půl papírování, přijetí do družstva a vydatném úsilí týmu kamarádů právníků se nám podařilo vymyslet způsob přijatelný pro nás, družstvo a katastrální i stavební úřad.

Zároveň jsme s naším rodinným přítelem-architektem plánovali rekonstrukci, přespávali ve vybydlené, ale vlastní sušárně a šetřili na kompletní přestavbu. Ke konci roku 2007 jsme mohli začít. 

Najali jsme si stavební společnost Saos, jejich tým měl veškeré práce na starosti. Díky tomu jsme se vyhnuli potížím s desítkami různých soukromých řemeslníků. Zároveň jsme věděli, že v případě reklamace půjdeme jen na jedno místo. Naštěstí ale nic takového nenastalo.

Kuchyňská linka je od studia Koryna, pracovní deska je z technického kamene Technistone, obklady a spotřebiče jsou z Itálie, značka Smeg.

Kvůli penězům jsme v průběhu rekonstrukce odjeli pracovat do Itálie. Bonusem byl skvělý výběr italské dlažby, obkladů a kuchyňských spotřebičů. Zároveň jsme ale mohli občas zajet na kontrolu, i když zejména v počátcích jsme vše svěřili architektu Švehlíkovi.

Minusem byla komunikace s památkáři a stavebním úřadem. Museli jsme překreslit projekt, na polovinu zmenšit terasu a za 250 tisíc koupit speciální terasové dveře.

A protože se v průběhu změnil stavební zákon, kolaudace terasy se nakonec nekonala a vše nakonec vyřešilo pouhé ohlášení. Z výsledku rekonstrukce jsme nadšení. Byt je světlý, skvěle izolovaný, úsporně vyhřívaný a v létě velmi dobře větratelný.

Pohled do koupelny
Pohled do koupelny

Manželé jsou na svou koupelnu pyšní.

Pyšní jsme na krásné koupelny a kuchyň, atypicky vysoké dveře, dřevěné podlahy a terasu, u níž nás mrzí, že není tak velká, jak by mohla být.

V současnosti šetříme na nový nábytek. Chceme, aby zapadl do celkového stylu stavby. Když jsme se na naši půdu stěhovali, byli jsme finančně vysátí. Většinu nábytku jsme proto pořídili v běžných řetězcích.  

Rekonstrukce nás sice stála spoustu času, energie a peněz, ale rozhodně se vyplatila. Teď už máme pocit, že přežijeme všechno. Se všemi účastníky projektu jsme nadále kamarádi, a pokud se nám někdy poštěstí vyhrát v loterii, půjdeme do další půdy se stejným týmem znovu.

Z terasy je krásný výhled na Prahu.

Podmínky soutěže

Pro účast k soutěži postačí zaslat text s potřebnými informacemi a fotografie, nejlépe šířkové, oceníme také plánek, fotografie původního stavu v případě rekonstrukce či vynaložené finanční náklady. Určitě zdůrazněte zajímavé detaily a vychytávky, na které jste v bytě pyšní, kromě fotografie připojte nejlépe i jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz zašlete co nejdříve:

* fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkové)

* plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)

* text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek

* počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je znáte)

* informaci, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)

* autor projektu/návrhu (pokud ho znáte)

* telefonní spojení

* jméno

* místo - stačí uvést město

* do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty bude odborná porota hodnotit zejména na základě těchto kritérií:

- architektonické řešení a estetický dojem

- originalita zařízení interiéru

- dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání

- praktičnost pro každodenní obývání/práci.

Podrobné informace a podmínky k soutěži naleznete ZDE.