Nová budova správy městských lesů Písek na okraji města v Píseckých horách v místě zvaném Flekačky. Objekt je postaven ze dřeva a skla a bude v něm byt správce 3+1, kanceláře lesní správy a infocentrum. Výstavba stála 20 milionů korun.

Nová budova správy městských lesů Písek na okraji města v Píseckých horách v místě zvaném Flekačky. Objekt je postaven ze dřeva a skla a bude v něm byt správce 3+1, kanceláře lesní správy a infocentrum. Výstavba stála 20 milionů korun. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podívejte se, jak vypadá nová Lesovna v Píseckých horách, je ze dřeva a skla

  • 1
Písecká radnice otevřela novou Lesovnu, v níž bude v Píseckých horách sídlit správa městských lesů. Stavba zhotovená jen ze dřeva a skla rozpoutala mezi lidmi bouřlivé diskuze. Navrhl ji známý pražský architekt Martin Rajniš, který je podepsán i pod novou Poštovnou na Sněžce.

Lesovna stála radnici dvacet milionů korun. Lidé, kteří přišli na slavnostní otevření budovy, se dělili na dva tábory. Prvním se netradiční budova líbí, další kritizují její interiér, cenu i to, že bude náročnější na údržbu.

"Je to nevšední, avantgardní a z přírodního materiálu. Budova využívá přírodní energii a je vzdušná. Přijde mi, že sem patří," komentovala například Vlasta Slavová z Písku.

V Lesovně, která stojí v lokalitě Flekačky, bude i infocentrum o Píseckých horách. Právě sem především o víkendech míří spousta obyvatel Písku na procházky, výlety a túry.

Poštovna na Sněžce

Poštovna na Sněžce

Stavaři, kteří lesovnu z modřínového, jedlového a smrkového dřeva a skla stavěli, dům pochvalují po estetické stránce. Upozorňují ale, že bude mnohem složitější na údržbu.

Jeho životnost bude pravděpodobně kratší než u klasické stavby. Několik tisíc šroubů, které drží dílo pohromadě, bude muset někdo pravidelně dotahovat.

Právě to je hlavním argumentem pro odpůrce stavby. Připadá jim jako zbytečný luxus stavět dům, který bude za třicet let za zenitem své životnosti.

Zelená obytná krajina Tejnice

Zelená obytná krajina Tejnice

Architekta Rajniše ale kritika nepřekvapila. "Jediná cesta, jak lidi přesvědčit, že jdou používat přírodní materiály, je jim to vysvětlovat a hlavně ukázat. U každé podobné stavby je část lidí, kteří mají připomínky. A je to dobře," míní.

Pražský architekt Rajniš, který je léta uznávaný i v zahraničí, je spoluautorem návrhu nové Poštovny na Sněžce. Je podepsaný i pod stavbou kulturního a obchodního centra Nový Smíchov v Praze, spolupracoval také na projektu pražského obchodního domu Máj. V duchu moderního architektonického stylu navrhl také unikátní obytnou zónu pro 400 lidí Zelená obytná krajina Tejnice na Nymbursku. Ta by se měla začít stavět v roce 2012.

,