Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pod stromečkem bude nový dům

  11:50aktualizováno  11:50
Letošní srpnové záplavy poškodily nebo úplně zničily domovy mnoha lidí. Jedním z nich je i paní Jaroslava Zdvořáková z Velkých Žernosek. Její dům byl určen k demolici, takže se musela přestěhovat do domova důchodců. Ovšem tam může být pouze do 27. prosince. Má však velké štěstí na příbuzné, kteří se složili, a také dva vnuky a dva zetě, kteří zvládají stavební řemeslo. A hlavně se nikde nenechají odbýt.
Cesta za novým domem není vůbec jednoduchá. Zvláště v takové nouzové situaci, jakou byly letošní povodně. Často se jenom vyřízení potřebných povolení pro stavbu domu pohybuje řádově v měsících. Jenže na to v této době nebyl čas, protože do zimy zbývalo jen něco přes tři měsíce. "Po žádosti s přiloženým statickým posudkem na Stavebním úřadě v Litoměřicích nám vydali opatření, díky němuž jsme mohli začít s demolicí.

Také bylo nutné zajistit sítě - odpojit vodu, elektřinu, plyn. My jsme měli navíc ještě telefon a kabelovku. Vyjádření správců sítí naštěstí nebyl problém, setkal jsem se se vstřícným přístupem, a tak 2. září mohla začít demolice," uvádí Karel Klofáč, vnuk paní Jaroslavy Zdvořákové a také majitel stavební firmy, což urychlilo průběh stavby, neboť se velmi dobře orientuje ve stavebních materiálech a při zajišťování veškerých nutných věcí pro stavbu domu.

Než se začalo stavět
Demolice trvala celkem tři dny a bylo to ještě v rámci povodňové akce, takže naštěstí náklady prozatím platila obec. Po jejich přeúčtování je občanům postiženým povodněmi uhradil stát. Po povodních dostala paní Jaroslava Zdvořáková mimořádnou dávku třicet tisíc korun, kterou dostávali ti, kteří přišli o vše. Ostatním úředníci přidělovali peníze podle míry poškození.

"Původní domek byl pojištěn u České pojišťovny a byl jsem velmi překvapen profesionálním a citlivým přístupem zástupců z litoměřické pobočky i likvidátora pana Urbánka. Peníze, které pojišťovna rychle poskytla, pomohly k rozhodnutí o stavbě nového domu," vzpomíná Karel Klofáč. Pak začalo papírování. "Jakmile jsme se rozhodli, že začneme stavět, začal jsem shánět příslušné podklady. Nejdříve vyjádření Povodí Labe, že mohu stavět na stejném místě dům z příslušného materiálu.

Vybral jsem si systém Velox, protože jsem vlastním pátráním zjistil, že domy z tohoto materiálu byly zatopeny na Berounce a umožnily rychlou rekonstrukci. Líbila se mi technika výstavby a slušné tepelně izolační vlastnosti," říká Karel Klofáč. Začátkem října měl pan Klofáč všechna vyjádření pohromadě. To znamená i z referátu dopravy, zda mu povolí stavbu u komunikace. Také bylo nutné nechat nově vytyčit pozemek.

"Díky tomu jsem zjistil, že pozemek je v ochranném pásmu dráhy. Takže bylo nutné mít další povolení, zda mohu dům opět postavit, tentokrát od Českých drah. Naštěstí jsem měl do tří týdnů vše vyřízené," říká Karel Klofáč. Také se začaly objevovat nabídky na povodňovou pomoc. Klofáčovi využili nabídky Lesů České republiky a zakoupili se slevou materiál na krov.

"Jako krytinu jsem nakonec zvolil lehký kovový Satjam, protože se mi líbila životnost, rychlost montáže, zatížení pět kilogramů na metr čtvereční střechy - i když krov by unesl i taškovou krytinu - a to, že jsem si sám pro ni mohl dojet. Jediné, co mě mrzelo, bylo to, že nejdříve jsem se setkal s panem Černým, který mi vyšel velmi vstříc a byla s ním radost spolupracovat, ale pak to dostal na starost někdo jiný. Ten člověk by snad ani neměl přijít do kontaktu se zákazníky," říká Karel Klofáč. "Krytinu jsme si položili sami, jenom hřebenáče bude dodělávat klempíř."

Když vás honí termín
Nejhorší fází stavby byl krov. "Dělali jsme ho v tak hrozném větru, že jsme mysleli, že nás to každou chvilku smete. Ale ani nepřízeň počasí nás neodradila. Dům chceme dokončit nejen kvůli babičce, ale také kvůli lidem, kteří nám nevěří, že to zvládneme," říká Karel Klofáč. Další fází velkého rozhodování byla okna. Pan Klofáč nakoupil nová okna ještě do starého domu, protože počítal před povodní s jejich výměnou. Proto je chtěl nyní využít i do nové stavby. Jenže nový dům má více oken než ten starý, takže potřeboval ještě nějaká přidělat.

"Truhlář mi však nemohl dát kratší termín než šest až osm týdnů. Tak dlouho čekat nešlo. Nakonec jsem se rozhodl pro plastová okna firmy Vekamont, která mi nabídla slušné podmínky i termín pod čtyři týdny," vzpomíná Karel Klofáč. Ani vnitřní instalace netrvaly příliš dlouho.

Do týdne bylo vše hotovo. Nyní je čeká ještě koupelna, malby, dlažby a pak konečně vytoužený úklid a stěhování. "Vím, že nás čeká ještě kompletace veškeré dokumentace ke klasickému stavebnímu řízení a spousta práce. Nicméně všichni pevně doufáme, že do Vánoc proběhne kolaudace a budeme moci babičku přestěhovat," uzavírá Karel Klofáč.

Doklady, které byly nutné do začátku stavby:

* vyjádření Povodí Labe

* vyjádření referátu dopravy

* vyjádření životního prostředí

* vytyčení pozemku i stavby

* vyjádření Českých drah

* souhlas příslušných správců sítí - plynu, vodovodu, elektřiny, telefonu a kabelové televize
Pan Klofáč si vybral jeden z typových projektů, který však chtěl trochu změnit - zvednout nadezdívku v podkroví tak, aby zde v budoucnu bylo možné udělat podkrovní místnosti. Výhodou bylo, že firma měla zrovna na tuto variantu již takto upravenou projektovou dokumentaci. Díky tomu se také stavba domu urychlila

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Montované domy se inspirovaly u chatrčí a srubů zlatokopů a dobrodruhů

Dům „ShotGun“ v Santa Monice po rekonstrukci

Dodnes se stavitelé předhánějí v rychlosti, jak postavit rodinný dům v co nejkratší době. Legenda němého filmu, Buster...

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Najdete na iDNES.cz