Komunitní centrum Máj

Komunitní centrum Máj | foto: Ing. arch. Filip Dubský

Pod jednou střechou se potkají maminky s dětmi i problémová mládež

  • 12
Místo, se kterým by se obyvatelé sídliště v Českých Budějovicích mohli ztotožnit. Tedy komunitní centrum. To je cílem projektu mladého architekta Filipa Dubského.

"Komunitu tvoří lidé a správný dům je možnost, jak toto společenství podpořit," vysvětluje architekt Dubský, další z těch, kteří se přihlásili do soutěže mladých tvůrců do 33 let Young Architect Award.

Projekt KOMA vznikl původně pro soutěž, kterou vyhlásil magistrát v Českých Budějovicích pro sídliště, jež obývá víc než třicet tisíc lidí. Centrum měli architekti navrhnout tak, aby sloužilo jak pro maminky s dětmi (mateřské centrum), tak také jako místo, kde se setkávají sociálně slabší obyvatelé či problémová mládež.

Spojení těchto uživatelů si vyžádal magistrát, patrně kvůli financím. Architekti proto dům rozdělili na dvě části a vytvořili dva vstupy. V této soutěži obsadil projekt třetí místo.

Komunitní centrum Máj

Komunitní centrum

Vnější plášť stavby má podobu kompozitních voštinových lamel, světelných proudnic. "Na jejich pořízení by byli potřeba sponzoři," přiznává architekt Dubský.

Každý rok by se podle něho z vybraných peněz doplnila část druhé vnější fasády, která má kromě své technické a estetické funkce také další: jako zrcadlo by totiž odrážela to, jak moc lidem nový dům přirostl k srdci. Možná by se fasáda dokončila za rok, možná za pět let. Nebo také nikdy.

"V tom případě máme ale mnohem hlubší problém než nedodělanou fasádu. Náš dům bude fyzicky fungovat i bez toho. Komunita je společenství, vycházející ze společných potřeb a zájmů," dodává Filip Dubský.

Komunitní centrum Máj
Komunitní centrum Máj

Projekt

Autor a přihlašovatel: Ing. arch. Filip Dubský, NOLIMAT
Název: KOMA, Komunitní centrum Máj, České Budějovice
Soutěžní kategorie: Projekty a realizace
Téma práce: Veřejný prostor - Centrum a okraje

Koncept vychází z funkčních a provozních požadavků, kdy by nemělo docházet ke křížení dvou poměrné odlišných provozů.

Hmota domu je tak rozdělena na jednotlivé segmenty, které jsou prostorově zavěšeny na nosnou konstrukci.

Mezi nimi pak vzniká další, veřejný exteriérový prostor, celoročně využitelný a chráněný před povětrnostními vlivy.

Hlavní konstrukce je monolitická železobetonová (jádro, sloupy, stropy). Výplňové konstrukce tvoří fasádní panely, strukturální zasklení, ocelové schodiště a rošty, předsazenou fasádu pak kompozitní lamely na nosném ocelovém roštu.

Takto koncipovaná superkonstrukce umožňuje variabilní využití vnitřního prostoru a při dodržení konceptu samostatných segmentů poměrně jednoduché doplnění nebo odstranění částí stavby, pokud se v budoucnosti změní funkční využití.

Young Architect Award 2011

Soutěže se mohou účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhnou věk 33 let. Uzávěrka přihlášek do soutěže byla 7. července 2011 v 15 hodin.

Odborná porota vybere nejlepší práce v soutěžních kategoriích "ideová studie a školní práce" a "projekty a realizace". Na vítěze jednotlivých kategorií čeká finanční odměna, věcné ceny, nově ve spolupráci s ČSA i "výlet za architekturou" do některé z evropských metropolí, ale především výrazný prostor pro prezentaci práce odborné i laické veřejnosti.

Patronem soutěže se stal architekt Martin Rajniš.

K projektům se opět bude moci vyjádřit i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na webu iDNES.cz, který je mediálním partnerem soutěže. Hlasovat bude samozřejmě možné také na www.yaa.cz, kde najdete i další informace. Vítězné práce loňského ročníku najdete zde.

Young Architect Award 2011