Pochybnosti o přidělování bytů zůstávají

Člen radniční komise získal byt na základě nepravdivých údajů. Pochybnosti zůstávají. Výsledky kontroly přidělování bytů v Praze 1 nerozptýlily pochybnosti o regulérnosti postupu úředníků a sociální komise. Radní však tvrdí, že závěry nedokazují žádné nepravosti ani korupci.

Nové Město - Bouřlivá aféra plná podezření o neoprávněném přidělování bytů v Praze 1 získává z oficiálního hlediska značně rozpačité vyznění. To, o čem se skepticky mluvilo pouze v kuloárech, se stalo skutkem. Kontrola zatím nezjistila žádná pochybení úředníků ani členů sociální komise. Šetření totiž provádějí samotní zaměstnanci radnice a zjednodušeně řečeno prověřují pouze to, zda spisy obsahují všechny potřebné dokumenty.

Komise se nepozastavila ani nad alarmujícím případem přidělení bytu Luboši Zámečníkovi. Ten celou aféru i následnou kontrolu vyvolal a jeho kauza svědčí nadále o tom, že zdaleka není všechno v pořádku. "Už první obecní byt na Barrandově dostal Zámečník před šesti lety za velmi podivných okolností," potvrdil navzdory zjištění komise i radní Petr Burgr (KDU-ČSL). Právě na Zámečníka se komise sice zaměřila, neboť jeho případ byl ve sdělovacích prostředcích nejvíce propírán. Přesto ani v této kauze neshledali nic nepřípustného, neboť se věnovala jen formálním náležitostem.

Okolnosti přidělení nájemního bytu Lubošovi Zámečníkovi jsou přitom přinejmenším zajímavé. O třípokojový byt na Barrandově s rozlohou 97 metrů čtverečních totiž požádal s tím, že v něm bude bydlet šest lidí. Když mu však tehdejší radní první městské části byt přidělili (byt tato městská část získala od Prahy 5 v minulosti na základě výměny), nastěhoval se tam pouze s manželkou a jedním dítětem. "Není obvyklé, aby tříčlenná rodina dostávala tak velký byt," tvrdí radní Petr Burgr. Ten má také v úmyslu požadovat, aby vedení radnice zjistilo, zda-li v tomto případě podváděl Luboš Zámečník, nebo některý z úředníků.

To však nebylo všechno. V srpnu 1999 podal Zámečník žádost o výměnu barrandovského bytu za téměř dvakrát tak velký byt v Růžové ulici. Tehdy už byl členem ČSSD a sociální komise v Praze 1, jež navrhuje přidělování bytů. V únoru 2000 navrhl radním, že byt i na vlastní náklady opraví. Ti mu ho o čtyři dny později pronajali. "Ta rychlost projednání je nezvyklá. Když v Praze 1 vyhořel nedávno azylový dům, někteří lidé čekali na přidělení náhradního bydlení i několik měsíců," upozorňuje Petr Burgr.

Ten však tehdy také hlasoval pro to, aby Zámečník byt získal. Dnes to zdůvodňuje tím, že radní předložené dokumenty nestudují do hloubky. "Existuje primární důvěra v serióznost úředníků a vedení radnice, kteří je předkládají," říká. Zároveň však nabídl i vysvětlení celého postupu: "Ze strany ODS, která má v radě většinu, to byla určitá politická investice do budoucnosti. Pan Zámečník byl mladý, dravě nastupující politik sociální demokracie. A víme dobře, jaký vztah tyto dvě strany spolu mají," uvedl. Starosta Jan Bürgermeister však s takovým tvrzením nesouhlasí. "Vyhověli jsme mu rychleji, protože jeho návrh na výměnu i opravu bytu byl kvalitně připravený." Kontrola přidělování bytů v Praze 1 bude ještě pokračovat prověřením roku 1999.

***

Co kontrola zjistila?

* od 1. 1. do 30. 6. 2000 přidělili radní 169 bytů

* všechny prověřované žádosti splňovaly požadavky sedm let starých Pravidel pro uzavírání nájemních smluv na byty

* v postupu úředníků a členů komisí neshledala žádná pochybení

* ze zápisů o hlasování komisí o přidělování bytů nezískala důkazy o úplatnosti jejích členů
Co kontrola nezjišťovala?

* zda členové komise a radní rozhodovali o přidělování bytů na základě pravdivých údajů

* zda byly některé žádosti projednány přednostně a rychleji díky konexím a známostem

* zda skutečně docházelo ke korupci nebo jestli je pro ni při práci komisí vytvořen prostor